Тема: узагальнення знань з теми «Будова слова»
Мета: сприяти усвідомленню учнями поняття про спільнокореневі слова на основі дослідження спорідненості слів, вчити визначати корінь у ряді спільнокореневих слів, утворювати слова за поданими схемами, розвивати мовне чуття; спонукати дітей до міркувань, порівняння, доведення; виховувати уважність та працелюбність.
Завдання: створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень відчуватиме свою успішність, інтелектуальну спроможність, самостійність.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок учнів
Вид уроку: інтегрований урок з української мови, літературного читання, математики
Обладнання: мультимедійнийсупровід уроку, картки для роботиучнів, підручник, зошит
Хід уроку:
І.Організаційний момент (1 хв)
Привітання
Треба дружно привітатись:
– Добрий день!
Дружно, голосносказати:
– Добрий день!
Вправо, влівоповерніться,
Сюди, тудипосміхніться:
– Добрий день!
- Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб впоратися на уроці з завданнями, будьте старанними і слухняними.
-Завдання наші такі:
-Не просто слухати, а чути. Не просто дивитися, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати. Дружно і плідно працювати.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку (1 хв)
1.Складання девізу уроку
Гра "Розсипанка"
-Складіть речення з розсипаних слів і прочитайте девіз уроку:
того, гарно, хто, вчити, все, хоче, знати.
(Гарно того вчити, хто хоче все знати.)
- Хто з вас хоче багато знати?
-Діти, сьогодні ми мандруємо словопотягом по великій та цікавій країні "Будова слова". Але щоб потрапити на цей потяг, нам потрібно придбати квитки-відповіді на запитання смайлика.
ІІІ. Актуалізація та систематизація знань учнів (35 хв)
1.Мозковий штурм (2 хв)
-Частина слова, яка змінюється (закінчення)
-Частина основи слова, що стоїть перед коренем ( префікс)
-Спільна частина споріднених слів ( корінь)
-Частина слова, що стоїть після кореня (суфікс)
-Слова зі спільним коренем та об`єднані спільним значенням (спільнокореневі слова)
-Перша станція "Досліднецька"(3хв)
-Яке сьогодні число? (18 листопада -діти записують у зошиті)
-Як одержати його сумою двох чисел, добутком,? ( 9+9=18 9х2=18 2х9=18)
-Збільшити число 18 на 22 (40)
-Зменшити одержане число на 30 (10)
-Одержане число збільшити в 5 разів (50)
-Дане число зменшити на 20 (30)
-Розмістіть відповіді у порядку зростання і видізнаєтесь, чого я бажаю вам на уроці (на картках з однієї сторони числа, з іншої – букви)
10 18 40 50 30
У С П І Х
- Що таке успіх? (відповіді дітей)
2.Складання "асоціативного куща"(2хв)
У С П І Х |
-Які якості потрібні, щоб досягти успіху?
2. Хвилинка каліграфії (2хв)
- Друга станція "Каліграфічна"
- А зараз правила поведінки треба пригадати, за поставою весь час слідкувати та правильно букви Зз, з’єднання під хвилинки каліграфії написати.
зезиоззлюз
3. Словникова робота «Виправ помилки» (4хв)
-Третя станція "Працьовита"
-Знайдіть орфограму, виправте помилки, а потім слова з нульовим закінченням визначить.
Земовий- правильно написати зимовий -зимонька,
зимля- правильно написати земля-землі,
зуп-правильно написати зуб-зуби,
виликий-правильно написати великий-велетень,
виресневий- правильно написати вересневий-вересень,
пеляти- правильно написати пиляти-пилка.
Слова з нульовим закінченням:зуб, велетень, вересень.
4. Робота з деформованим реченням (3хв)
-Наступна станція "Самостійна"(робота в зошитах)
-Побудуйте правильно речення.
-За допомогою чого слова зв`язалися в реченні?
На (урок) вчитель ознайомив (учні) з (будова) (слово).
(На уроці вчитель ознайомив учнів з будовою слова.)
– Підкресліть головні члени речення.(Вчитель ознайомив)
5.Робота в групах
-П`ята станція "П`ятий зайвий" (2 хв)
Кожна група дітей знаходить "зайве слово"та пояснює свій вибір.
А) Житель, жити, житло, життя, житечко.
Б) Дорога, доріжка, дороги, доріженька, дорожній (форма слова)
В) Ліс, лісочки, пролісок, проліз, лісовий.
Г) Гуска, гусак, гусочка, гусінь, гусенята.
Д) Вода, водичка, підводний, водій, водяний.
6.Коментоване письмо (6 хв)
-У дружній компанії час швидко летить. Наш словопотяг зупинився на станції "Чомучки".
-У поданому тексті треба дужки розкрити ,споріднені слова утворити і визначити, яка частина допомогла це зробити? (Префікс)
Лелеки
З вирію додому лелеки летіли,
...летіли(вилетіли) рано, пізно ...летіли (долетіли)
...летіли (облетіли) ріки, і поля, і гори,
І зелені, і широке море.
Коли ...(летіли) - гнізда ...порожніли (спорожніли),
А як ...летіли (прилетіли) - край ...веселили (розвеселили)
7. Динамічна станція «Мамбо» ( 1 хв)
– Ми з вами чудово по країні "Будова слова" мандруємо,
Цікві вправи виконуємо.
Подивимося вправо, вліво.
Тут і там – знання на диво!
Треба їх ус іпридбати.
Щоб розумними і надалі зростати.
А зараз пропоную РУХАНКУ! (Діти рухаються під музику)
8. Вибірковий диктант. Станція «Морська» (3 хв)
- У прослуханому тексті спільнокореневі слова вибрати, записати,
та визначити частину, яка змогла їх утворити. (Суфікс)
Прабабуся з маленьким правнучком рибок годували. Михайликові дуже хотілося піймати рибоньку. Він засовував свою ручку в акваріум і ворушив пальчиками. Найбільша і найсміливіша рибина скубнула його. Але Максик не злякався, а ніжно погладив її по спинці. Незабаром до їхнього столу подали рибну страву.
(Рибок, рибоньку, рибина, рибну. Слова утворилися за допомогою суфіксів
– ок, -оньк, -ин, -н)
9. Станція «Асорті» ( 7 хв)
Робота в групах (утворити слово з інших частин слів )
А) Корінь – від слова морозець, суфікс – від слова загубив, закінчення – від слова сонечко. (Морозиво)
Б) Корінь – від слова тісто, суфікс – від слова книжечка, закінчення – від слова сніжинка. (Тістечка)
В)Префікс - від слова прийти, корінь - від слова казочка, суфікс - від слова хатка,закінчення - від слова вода. (Приказка)
Г) Префікс - від слова під`їзд, корінь - від слова водити, суфікс- від слова житній, закінчення - від слова зелений. (Підводний)
Д) Префікс – від слова прочитав, корінь – від слова лісовий, суфікс – від слова хатка, закінчення – від слова діти. (Проліски)
Складання сенкану (робота в групах)
-Кожна група учнів обирає слово-відгадку і складає сенкан.
Приклад:
А) Що? квітка
Б) Яка? гарна, загадкова
В) Що вона робить?дарує на радість, лікує, прикрашає
Г) Наше відношення: вимагає нашої турботи, бережливого ставлення
V. Підсумок уроку ( 3 хв)
Станція "Підсумкова"
Незабаром пролунає дзвінок ,
Закінчиться наш урок.
Можна і далі відпочивати , але настала пора підсумувати
Та на питання чарівного кубика відповідідати.
Запитання чарівного кубика ( 1 хв)
– А зараз дозвольте прислів’я – порадидати,
Щоб успіх у навчанні могли ви і надалімати!
Творча робота для успішного навчання (з`єднати частини прислів`я)
Метод "Прес"(2 хв)
Не говори, що знаєш, треба українську мову вивчати.
Щоб розумнішим стати але знай, що говориш.
-Як ви розумієте ці прислів`я?
-Поясніть, чому ви так вважаєте?
Свою відповідь діти починають так: " Я вважаю, що..."
Узагальнюють думку словами:"Отже...", "Таким чином..."