Тема: «Вода. Властивості води».
Мета:ознайомити учнів з властивостями води, формувати уявлення про зміни станів води; розширити уявлення про взаємозв’язки води з іншими об’єктами природи; виховувати бережливе ставлення до води.
Обладнання та матеріали:прозорі склянки, посудина з водою, скло, чайник з гарячою водою, шматочки льоду, опорні таблиці, кольорові олівці, фрагменти малюнків, комп’ютер, слайди зі звуками різних джерел води, уривок мультфільму «Бережіть воду», презентація «Вода», відеоролик «Вода – найцінніший скарб» .
Тип уроку:засвоєння нових знань; предметний урок.
Очікувані результати: учні зможуть називати властивості води, пояснювати досліди, які проводять, робити висновки; учні зрозуміють значення води для живої природи, необхідність економії та охорони водних ресурсів.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
1.Вправа «Мобільний синоптик».
Чергові : сьогодні день тижня – п᾿ятниця, 29 листопада, стан неба - , опади- , погода стала прохолодною, порівняно з початком листопада, останній місяць осені.
ІІ.Оголошення теми і мети уроку.
Урок сьогодні, друзі,- незвичайний,
Тому берімось до завдань негайно.
Щоб ви знання міцні сьогодні мали,
Гості казкові до вас завітали.
З ними – чарівні брати і сестрички,
Всі загадкові, хоча й невеличкі.
1. Створення проблемної ситуації.
В одній чарівній країні жили щасливі люди. Сади рясніли фруктами, поля колосилися житом і пшеницею, на луках паслася худоба, у лісах співали птахи. Але сталося якесь лихо і вся благодать стала пропадати: рослини зів’яли, корови перестали давати молоко, птахи улетіли. Засумували люди, задумалися і звернулися за порадою до Мудреця. Вислухав їх Мудрець, взяв гілочку верби і пішов з нею по лісах, по полях та городах. Зупинився Мудрець за городами і сказав: «Копайте тут, знайдете скарб.» Люди копали день і ніч.
2. Знайомство з задачами уроку.
3.Перегляд відеоролика.
А допоможуть нам в цьому казкові гості. Відеоролик «Водознайко і Крапусь».
А ось і завітали до нас Водознайко і Крапусь.
- Доброго дня вам любі, діти!
Ми хочемо вас познайомити з прекрасною частиною неживої природи – водою! Вода – це справжнє диво!
4. Робота з підручником. Дослідницька робота.
Я вам допоможу більше дізнатися про воду:
РОЛЬОВА ГРА
Дослід1: Водознайко наливає воду в склянку.
Висновок: вода – прозора, не має смаку, запаху – Крапусь підносить дітям склянку з водою, дає понюхати, спробувати на смак.
Дослід2: Водознайко і Крапусь наливають воду у різні за формою предмети.
Висновок: вода не має форми.
Дослід3:Водознайко насипає у воду сіль, цукор, розмішує, дає спробувати.
Висновок: вода може розчиняти деякі речовини.
- коли ви смакуєте солодку воду? Вранці п᾿єте чай, каву, кампот, сік.
-Де ви зустрічали у природі солону воду?
- У морі.
Крапусь пропонує вам ще один секрет води.
- Ти, вода-водице!
Моя маленька сестриця!
Стань, вода – водице,
Не простою – а зеленою!
Ти, вода – водице,
Прозорая сестрице!
Стань, вода-водице,
Не простою, а синьою!
Ти, вода –водице,
Подруго прекрасна!
Стань, вода-водице,
Не простою, а червоною!
Наливає краплинки фарби, розмішує – колір змінюється. Що відбулося?
Висновок: вода може розчиняти фарбу.
А ще вона може перетворюватися як справжня добра Чаклунка.
У якому стані ви бачите воду?
- У рідкому.
А ось вам мішечок, доторкніться до нього руками, що ви відчуваєте?
- Холод. Спробуйте перекласти у склянку крижинки- чи змінилася форму льоду?
- Ні .Чому? Бо вона тверда.
Дослід 4. Чайник з гарячою водою. Наливаю воду у склянку- що ви бачите над нею? Пар,додаю ароматизатор – вода може передавати запах.
Висновок: вода перетворюється на пар – має газоподібний стан.
Висновок стан води
Вода буває в трьох станах
Рідкому
Твердому
Газоподібному
5. Фізкультхвилинка.
Станьте рівно, поверніться
І до сонечка зверніться.
А тепер хай всі малята
Пострибають, мов зайчата.
Руки вгору підніміть,
Вдих і видих всі зробіть.
IV. Закріплення вивченого.
1.Робота в парах.
2. Творча робота.
3. Гра „Можна-не можна”.
Діти працюють за допомогою сигнальних карток.(+ можна, - не можна).
Чи можна викидати в річку сміття?
Чи можна розчищати джерела?
Чи можна розчищати від склянок, камінців ставок?
Чи можна будувати криниці?
Чи можна купатися в забрудненій воді?
4. Гра „Так-ні”.
Чи може вода замерзати?
Чи випаровується вода?
Вода постійно рухається?
Можна жити без води?
V. Підсумок уроку.
Міністерство освіти і науки України
Західноукраїнський коледж «Полісся»
План – конспект уроку
Природознавства в 2-му класі
Підготувала
студентка ІІІ курсу групи ПН – 31
педагогічного відділення
спеціальності 013
«Початкова освіта»
Дяков Ольга
м. Березне – 2017 р.