УРОК В 1 – А КЛАСІ
Тема. Взаємозв’язок живої і неживої природи
Мета: формувати вміння розрізняти об’єкти неживої та живої природи; на основі практичної діяльності вчити встановлювати, як жива природа пов’язана з неживою.
Розвивати допитливість, увагу, мислення, зв’язне мовлення, організованість; збагачувати лексикон учнів.
Виховувати шанобливе ставлення до природи, до праці.
Обладнання: зошит проєкту «Інтелект України» 18й тиждень, картинки з живою та неживою природою, роздаткові картки для гри, розсада помідорів, вазони, овочі, приправи, дощечки ( нарізати овочі), безпечні (столові) ножі ,посуд.
Хід уроку:
-
Організаційний момент
-
Любі діти, разом з нашими друзями Центавриком та Адаптером ми знову вирушаємо досліджувати нашу планету. Полетіли!!!!!!!
( Руханка « Мандрівка планетою»)
-
Актуалізація опорних знань
-
А що саме досліджуватимемо сьогодні, нам підкаже лист Центаврика.
( відео з листом)
-
Для початку, давайте пригадаємо, що ми знаємо про природу.
( на екрані: « Природа – це все, що існує у світі. Розрізняють живу та неживу природу.)
-
А що відноситься до неживої природи?
( назви на дошку)
-
А до живої?
( назви на дошку)
-
Які ознаки відрізняють неживу природу від живої?
( Усе живе дихає, живиться, росте, розвивається, дає потомство, реагує на дію подразників, виводить з організму непотрібні речовини, відмирає)
-
Зараз перевіримо, як добре ви вже можете розрізняти об’єкти живої та неживої природи. Граємось в гру « Жива-нежива». У вас на парті є картка із словом. Прочитайте його. Станьте в два «ланцюжки» .
-
Перевіримо. Кожен по черзі прочитає своє слово. Чи правильно всі стали?
-
Друзі, а мені попалося слово «годинник». До якої природи мені приєднатися?
-
Молодці, діти! Всі об’єкти живої та неживої природи ви розрізняєте гарно.
-
Сприйняття і осмислення нового матеріалу
-
Але Центаврик у своєму листі роздумує: чи потрібна нам, взагалі, нежива природа?
Можливо, жива природа може існувати і без неживої? Яка ваша думка?
( відповіді дітей)
-
Ваші думки я хочу підтвердити ось цим прикладом: у мене на столі два вазони. За одним я добре доглядала. Про інший – забула. Чого не вистачило другій рослинці?
-
Отож, в обох рослинок був грунт, було вдосталь світла від сонечка та тепла. Але не вистачило водички другій рослинці і вона загинула.
Робимо висновок: для існування об’єкта живої природи необхідна допомога неживої природи.
( на дошку картинки: грунт, вода, сонце, повітря – і стрілочки до рослинки)
2. Робота в зошиті
- Закріпимо цю інформацію. Домалюйте в зошиті складові неживої природи, яких бракує для розвитку і росту рослини.
- ( вправа «Фотоапарат») То чи погоджуєтеся ви з висновком: Організми не можуть існувати без неживої природи.
3. Робота над текстом «У природі все взаємопов’язано»
- Продовжуємо доводити , що нежива і жива природа міцно пов’язані між собою. І Адаптер приготував для нас нову цікаву інформацію.
* слухання тексту
* словникова робота ( джерело, божество, родючий)
* вправа «Повітряні кульки»
* вправа « Черепаха-сорока»
* повторне читання тексту
- То без чого не можуть жити всі живі організми? ( вода, повітря, сонце)
Висновок: У природі все взаємопов’язано. Організми не можуть існувати без неживої природи.
-
Практична робота
-
Дуже цікаво про все дізнаватися від Адаптера, але ще краще доводити це самим.
-
Після канікул ми почали з вами гарно потрудилися і посіяли насіннячко помідорів. Давайте пригадаємо, як це було ( відео).
-
Що допомогало нашому нясіннячку прорости?
-
Нежива природа.
-
Пройде ще трішки часу і наші рослинки за допомогою тепла, світла, водички ще більше підростуть і зміцніють. Тоді ми з вами зможемо пересадити помідори в окремі горщики та вирощувати їх до настання тепла. А вже в травні, коли на вулиці стане зовсім тепло, грунт добре прогріється, кожен з вас висадить свій помідорчик на своєму городі і продовжить його доглядати. В кінці літа зможете посмакувати плодами та отримати від них корисні вітаміни та мінерали, які дуже допомагають людям бути здоровими. Подивіться, який «ланцюжок» у нас склався: грунт, вода, сонце , рослинка , людина. Нежива природа допомагає рослинкам рости і давати людині продукти харчування. Чи довели ми Центаврикові, що жива природа не зможе існувати без допомоги неживої?
Висновок: У природі все взаємопов’язано. Організми не можуть існувати без неживої природи.
Руханка « Помідор»
-
Продовжимо нашу практичну роботу. Уявімо, що наші помідорчики вже виросли! Зараз ми навчимося готувати з них дуже корисний салатик.
( готування і смакування)