Тема: Знаходження значень виразів способом округлення. Розв’язування задач.
Мета: ознайомити учнів із обчисленням виразів способом округлення; розвивати навички швидких обчислень, вміння розв’язувати задачі, виховувати старанність, кмітливість.
Обладнання: карти для індивідуального опитування.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
Добрий день. Мене звати Валерія Сергіївна і сьогодні на уроці ми будемо працювати разом.
Покладіть ручки на парту. Закрийте очі і промовляйте:
Я творча особистість, в мене все вийде на уроці, я бажаю своїм однокласникам гарного настрою.
Деякі учні отримають індивідуальні картки на яких потрібно буде виконати завдання, в всі інші працюють зі мною.
2.1 Завдання для індивідуального опитування.
Картка 1:
1.Обчисли письмово
314+217=531 123+247=370
Х-542=138
Х=138+542
Х=680
680-542=138
138=138
Картка 2:
314+322=636 137+412=549
756-х=234
Х=756-234
Х=522
756-522=234
234=234
2.2 Усні обчислення.
370+120-350=140 712-143+234=803
700-240-400=60 583-364+201=420
260+(54+44)=358 472+204-511=165
830-50+220=1000 1000-812+146=334
(Збираю індивідуальні картки)
2.3 Хвилинка каліграфії
Розгорніть зошити. Пропускаємо 4 клітинки від останнього запису і записуємо сьогоднішню дату.
Позначте на полях хвилинку каліграфії.
Доповніть ряд чисел. До кожного наступного числа додаємо 3.
123 126 129 131 134
3.Вивчення нового матеріалу.
3.1 Підготовча робота
Завдання №714
- Як називаються компоненти при додаванні?(Доданок, доданок, сума)
Нам відомо, що а=8, в=4.
Отже, а+в=8+4=12
Наступний стовпчик. Нам відомо що а=10, в=4. Отже, а+в=10+4=14
-Як змінювалась сума чисел, коли перший доданок збільшувався?( сума збільшувалась)
-На скільки збільшилась сума чисел?( на стільки одиниць на скільки збільшувався доданок)
Завдання №715
Знайдіть значення першого виразу. 576+298=874
Який вираз подібний до першого виразу? (576+297)
Чим ці вирази відрізняються?( другий доданок зменшився на одиницю)
Якщо другий доданок на одиницю менший, то і сума чисел буде на одиницю менша. Отже, 576+297=873
(Аналогічно знаходять і порівнюють інші вирази)
585+288=873 575+278=853
(Перший і другий доданки зменшилися на 1 десяток, отже сума зменшилася на 2 десятки)
575+399=974 575+398=973
(Другий доданок зменшився на одиницю, отже сума зменшилася на одиницю)
3.2 Пояснення нового матеріалу.
Завдання №716. Учні розглядають виділені рамкою вирази.
Пояснення: щоб до числа 276 додати число 495 спочатку число 495 округлюють до 500. Тоді до 276 додають число 500, отримуємо 776. А тоді від результату, 776, віднімаємо стільки одиниць, скільки додали до 495, щоб його округлити. 776-5=771
3.3 Первинне закріплення
Учні розв’язують коментуючи вирази.(№716)
398+264=662 689+127=816
400+264=664 700+127=827
664-2=662 827-11=816
546+206=752 434+208=642
546+200=746 434+200=634
746+6=752 634+8=642
494+306=800 259+496=755
500+306=806 259+500=759
806-6=800 759-4=755
Фізкультхвилинка
4. Розвиток математичних знань.
4.1 Розв’язування задачі №717
(Учні читають, аналізують зміст)
Прочитайте умову задачі.
Скільки посадили в саду рядів груш?( 4)
По скільки груш садили в кожному ряді?( по а груш)
Скільки залишилося посадити? ( в груш)
Що питається в задачі? ( скільки всього груш мали посадити в саду)
Про що ми можемо дізнатися першою дією?( скільки груш посадили. а*4-груш посадили)
Про що дізнаємося другою дією? (скільки всього груш мали посадити. а*4+в – груш мали посадити)
Учні записують в зошити
1)а*4 – груш посадили
2)а*4+в – груш мали посадити
Відповідь: у саду мали посадити а*4+в груш.
4.2 Розв’язування задачі №718
Прочитайте умову задачі №718.
Скільки у театрі місць? (980)
Скільки квитків продали? (295 квитків у партер,76 квитків у амфітеатрі і 228 квитків на балкон)
Що питається у задачі?(Скільки квитків залишилося продати на цю виставу)
Що ми дізнаємося першою дією? ( скільки разом продали квитків)
Другою дією?(Скільки залишилося продати)
Відповідь: на виставу залишилося продати 381 квиток.
5.Підсумок уроку
5.1 Рефлексія. Усне обчислення.
498+374=872 821+96=917
500+374=874 821+100=921
874-2=872 921-4=917
456+289=745 714+195=909
456+300=756 714+200=914
756-11=745 914-5=909
5.2 Домашнє завдання.
Знайти значення виразів способом округлення №720
Розв’язати задачу №721