Тематична контрольна робота з теми «Дієприкметник» ( тестові завдання)
Вчитель української мови
та літератури
Кривобалківської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
Саратської районної ради
Одеської області
Сорочан Ольга Олексіївна
Мета: здійснити перевірку знань, умінь і навиків учнів, набутих у процесі вивчення даної теми; розвивати логічне мислення, мовленнєві навички, вміння школярів працювати самостійно, виконувати тестові завдання; виховувати любов до мови.
Тип уроку: урок перевірки знань та навичок учнів.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
Ознайомлення з критеріями оцінювання тестових завдань закритої й відкритої форми. Проведення інструктажу щодо виконання їх.
ІІІ. Виконання тестових завдань.
І варіант
Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Дієприкметник – це:
А. Частина мови, що виражає ознаку предмета;
Б. Частина мови, яка означає дію або стан предмета;
В. Особлива дієслівна форма, що виражає ознаку предмета за дією;
Г. Особлива дієслівна форма, що вказує на додаткову дію.
2. Виділіть активні дієприкметники минулого часу
А. Лежачий, виліплений, забракований, роздутий;
Б. Зароблений, спалений, освітлений, куплений;
В. Одягнений, прикутий, посвіжілий, присунений;
Г. Почорнілий, обважнілий, спітнілий, пошерхлий.
3. Які дієслівні ознаки має дієприкметник?
А. Число, час, особу;
Б. Стан , час, вид;
В. Перехідність/ неперехідність;
Г. Спосіб, рід, число.
Дієприкметник є в кожному реченні, ОКРІМ
А. Йде весна запашна, квітами – перлами закосичена.
Б. Серпанками покрита, слуха солов’я срібна ніч.
В. Десь, колись, в якійсь країні проживав поет нещасний.
Г. Тебе у далеч владно закликає напоєна надіями пітьма.
5. У якому рядку всі слова - пасивні дієприкметники минулого часу?
А. Мелений, Спечений, розталий, принесений;
Б. Збудований, розпиляний, вчений, осяяний;
В. Плутаний, погризений, пожовклий, згорілий;
Г. Попереджений, рубаний, розбитий, згорнений.
6. Дієприкметники виділено в усіх словосполученнях , ОКРІМ
А. Співаючі жінки;
Б. Радісне хлоп’ятко;
В. Прохололий сніданок;
Г. Засмаглі діти.
Завдання 7–8 — завдання відкритої форми.
7. Записати слова у дві колонки: у першу – прикметники, у другу – дієприкметники.
Зеленіючий, зелений, позеленілий, добрий, подобрілий, біліючий, білий, побілений, веселий, повеселілий, чорніючий, почорнілий, чорний.
8. Виписати із наведених речень дієприкметники. Визначити їх вид, стан, час і синтаксичну роль.
1. Сивко, забілений снігом, видавався ще сивішим, а лелека знову трусився біля нього від холоду (М. Вінграновський). 2. То була Одарка — тремтяча, мокра як хлющ (Гр. Тютюнник). 3. Я в людей попрошу тільки віри в кожне слово, почуте від мене (Л. Костенко).
9. Скласти твір - мініатюру, використовуючи дієприкметники та дієприкметникові звороти на тему « Сім’я – найбільший скарб» 5-6 речень.
ІІ варіант
Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповіді, серед яких лише один правильний. Потрібно вибрати правильний варіант відповіді.
1. Укажіть правильне визначення дієприкметника.
А. Особлива форма прикметника;
Б. Службова частина мови;
В. Особлива форма дієслова;
Г. Самостійна частина мови.
2. У якому рядку всі слова – дієприкметники?
А. Присадибний, парк, квіти, милуючись;
Б. Заквітчаний, засаджений, розквітлий, побілений;
В. Зелень, переходити, улюблений, квітувати;
Г. Цвісти, квітучий, чарівний, цвіт.
3. Дієприкметник виступає в ролі присудка в реченні
А. Омиті росами квітки розтулюють повіки.
Б. Душа, переповнена щастям, часто буває німа.
В. Внизу виднілися затоплені молочним туманом міжгір’я.
Г. З уявленням про красу тісно пов’язана гармонія.
4. Дієприкметниковий виділяється комами в усіх реченнях, ОКРІМ.
А. Зійшлись дві лінії в одну дорогу зоряну, як два струмки в одну ріку
дощами сховану .
Б. Геній — це великий талант помножений на каторжну працю й поділений
на безжалісну вимогливість до себе.
В. Як той весняний дощ розсіяний по ниві живеш ти в райдужнім пориві і
надриві.
Г. Настане день, і я почую слова не сказані донині.
Д. Не можна ходити по рідній землі, не чаруючись виплеканою народом у
віках рідною мовою.
5. Не потребує редагування словосполучення
А. Вируюче море;
Б. Захоплююча повість;
В. Перемігший у конкурсі;
Г. Балакуча сусідка.
6. Позначте рядок, у якому рядку всі слова – активні дієприкметники
теперішнього часу.
А. Небачене, побачене, пробачене, переможене.
Б. Усамітнений, сполотнілий, розпечений, збережений;
В. Сонячний, підсинений, намальований, чудесний;
Г. Прибраний, знайдений, помарнілий, здивований.
Завдання 7–8 — завдання відкритої форми.
7. Утворити від поданих дієслів — пасивні дієприкметники минулого часу. Провідміняйте дієприкметник чоловічого роду, утворений від виділеного дієслова.
Наситити, загоїти, виписати, замісити, виплекати, шити.
8. Уведіть дієприкметникові звороти у складені вами речення так, щоб перший стояв на початку, другий – у середині, а третій – у кінці речення.
Намальована художником; прибрана для музею; оспівана у думах і піснях.
9. Скласти твір - мініатюру, використовуючи дієприкметники та дієприкметникові звороти на тему « Улюблений куточок природи» 5-6 речень.
ІV. ПІДСУМОК УРОКУ
Збирання зошитів
Рефлексія
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ