Урок. "Прийменник як службова частина мови".

Про матеріал
Формую творчі здібності учнів завдяки шляху використання інноваційних методів та прийомів, спираючись на засади дидактики, яка наголошує на ідеї цілісності процесу навчання, тобто єдності його мети, змісту, засобів, методів і прийомів. Для досягнення основної мети використовую технологію особистісно зорієнтованого навчання, яка забезпечує розвиток дитини як неповторної, унікальної індивідуальності.
Перегляд файлу

Тема: Прийменник як службова частина мови.  Прийменник як засіб

звязку слів у словосполученні.

Мета: Поглибити знання учнів про службові частини мови, зокрема прийменник, ознайомити з його граматичним значенням; формувати в школярів  уміння розпізнавати прийменники в тексті, характеризувати їх;  розвивати  навички  роботи  з  мовним  матеріалом;

виховувати в учнів мовленнєву культуру,  поважне ставлення  до  свого природи та свого здоровя.

Обладнання: Підручник, таблиця, дидактичний матеріал.

Тип уроку: комбінований

 

                                         Перебіг уроку

 І.  Організаційний момент. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Евристична бесіда.

Виразно прочитайте записані на дошці рядки:

Зорями з неба і квітами з гаю 
Сяє в літах дніпрова течія,
Слава тобі, великий рідний краю, 
Як я люблю тебе, Вкраїно моя.

Бурі здолаєм, зрівняємо хащі, 
Долю твою промінням осіяв, 
Добра, ясна, молода, і, роботяща, 
Як я люблю тебе, Вкраїно моя.

                            А. Малишко

- Чи відомий вам автор вірша? Які ще твори цього поета ви знаєте?

- Визначте тему та ідею цього вірша.

- Які почуття і думки викликає у вас ця поезія?

- Назвіть у першому реченні відомі вам частини мови.

- Пригадайте, які частини мови ви вже вивчили. Що в них

  спільного і чим вони різняться?

    ІІ.  Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної

          діяльності школярів. 

  1. Слово вчителя.
  2. Сьогодні ми продовжимо вивчати   тему «Частини мови» і поглибимо  знання про службову частину – прийменник. На уроці кожен з вас повинен досягти певних результатів з даної теми.

    ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. Самостійна робота.

             Виписати з вірша А. Малишка слова, які на вашу думку не мають лексичного значення. Зробіть синтаксичний розбір першого речення, з’ясуйте, яку роль у мові виконують слова з, в. Визначте їх синтаксичну роль.

  1. Розглянути схему про прийменник і визначити, які ознаки йому властиві.

 

 

 

                                                        

                                                                                                              

 

 

                                                                                             

 

 

 

 

                                                              

                                                                                                                     

                                     

                                                          

 

 

 

 

 

 

  1. Слово вчителя

Прийменники можуть вказувати на різні відношення між предметами:

просторові: Гості підїхали до будинку.

часові: Запрошені приїхали за хвилину.

на відношення ознаки до предмета: Вітер з моря дув.

причини: Всі заснули через втому.

об’єктні: Ластівки співали про весну.

мети: Соломія з Остапом пішли за щастям.

способу дії: Хома працював з радістю.

 

  1. Практичне  завдання:

  1) Навести власні приклади різних відношень, які виражають  прийменники разом із відмінковими формами.

  2) З двома-трьома словосполученнями  скласти речення.

  1.  Робота біля дошки.

    1) Визначити, з яким відмінком іменника узгоджуються записані на дошці дієслова. Зясувати, з якими відмінками найчастіше вживаються прийменники.

           ЗРАЗОК: Наближатися до лісу (Р.в.)

Відпочивати …(….в.), купатися … (….в.), дивитися …(….в.), летіти …(….в.), сидіти …(….в.), пливти …(….в.), захворіти … (….в.),  лікуватися …(….в.)

                  6. Колективна  робота за  таблицею.

    1) Розглянути таблицю "Прийменники й відмінки" і з'ясувати  правопис прийменників з іменниками, числівниками, займенниками.

    2) Виписати приклади  вживання прийменників із відмінками з таблиці, або скласти  самостійно і ввести їх у речення

   3) Зробити висновок  про вживання прийменників із  відмінками.

Відмінки

Прийменники

Приклади

 

Родовий

 

Без, біля, від, для, до, з-за,

 з-під, проти, за, між, в (у), з коло

Без даху, біля дверей, від сестри, до батьків, з-під землі

 

Давальний

Завдяки, всупереч, вслід, навперейми, навздогін, наперекір, назустріч

Завдяки їй, вслід йому, наперекір погоді,     назустріч сонцю

Знахідний

Над, під, перед, поза, за, на, між, об, по

Під ранок, перед себе, об стіл,  з відро

Орудний

Над, під, перед, поза, з, за, між

Під кущем, перед хатою,            з учнями

Місцевий

На, по, в (у)

По дорозі, у мисці, в озері,        на волі

 

       Висновок:  Прийменник може вживатися з формою одного, двох та трьох  відмінків.  Прийменники не вживаються з Н.в. і К.в. Лише з прийменниками вживається М.в.     

   ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

        1. Гра «Редактор».

Відредагуйте словосполучення і речення.

Ходити по хатам; зошит по українській мові; знання по фізиці; діяти по правилах; по квітень включно. Перший урок починається у вісім годин тридцять хвилин. Моя сестра по фаху лікар. Я ходив в магазин.

V. Підсумок уроку. Рефлексія.

Учні мають письмово закінчити речення:

   Сьогодні на уроці я дізнався (лась), що…

   Набуті знання   мені знадобляться, щоб…

   Найбільше мені сподобалось…

   Мій настрій після уроку…    

   VІ. Домашнє завдання:

1.     Вивчити  теоретичний  матеріал підручника.

2.      Складіть і запишіть речення, використавши прийменник за, крізь, на, над, під з іменниками у знахідному відмінку.

docx
До підручника
Українська мова 7 клас (Голуб Н.Б., Шелехова Г.Н., Новосьолова В.Н., Ярмолюк А.В.)
Додано
1 грудня 2020
Переглядів
690
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку