Тема. «Теорія» Раскольнікова: Наполеон, супермен, крутий… Що далі?
Епіграф. «Там диявол з Богом бореться. А поле бою – серця людей». (Ф.М. Достоєвський)
Мета: дослідити «теорію» Раскольнікова, звернувши увагу на її суперечність, зв'язок з ідеєю наполеонізму та філософією «надлюдини», створеною Ніцше; сприяти розвитку критичного мислення, вміння вести полеміку, обґрунтовувати власну позицію; формувати в учнів навички, необхідні для вирішення нестандартних завдань; всебічно розвивати їхні інтелектуальні та моральні якості.
Тип уроку: диспут.
Методи: технологія критичного мислення, «інформаційні пакети», «техніка + ‑», «нездійсненне», дискусія.
Обладнання: портрети Достоєвського, Наполеона, Ніцше, ілюстрації до твору, інформаційні пакети, тлумачний словник, схема «Правила ведення дискусії», вислів Ніцше «Тому, хто бореться з чудовиськами, треба дуже берегтися, щоб і самому не перетворитися на чудовисько».
Хід уроку
Ще Пушкін говорив: «Мы все глядим в Наполеоны». У романі Достоєвського ця відома історична особа згадується не один раз. Розумний і спостережливий Порфирій Петрович говорить: «Ну хто ж у нас на Русі себе Наполеоном тепер не вважає?» А Раскольніков, беручи за приклад для наслідування постать Бонапарта, навіть вибудовує цілу «теорію». Чим же так приваблювала особистість Наполеона молодь ХІХ ст.?
У наш час Наполеон вже давно існує лише у спогадах, люди перестали ним захоплюватися, проте й досі жива сама ідея – ідея сильної особистості, здатної піднестися над натовпом, підкоривши його собі. Тільки зараз таких людей ми називаємо дещо інакше. Як саме?
Зараз таких людей називають «крутими».
Сьогодні на уроці ми повинні вияснити, у чому суть теорії «сильної особистості», до чого вона призводить суспільство, якою має бути людина, щоб заслужити право звестися над іншими, стати вищою від інших.
Крутий – суворий, вимогливий; той, що не допускає відхилень від загальноприйнятих норм поведінки.
Супермен – людина, яка вважає себе такою, що стоїть вище за інших (іронічне).
Мало хто знає, що блискучий воїн був жорстоким і переступав через людей заради своєї слави. Перед кожною битвою він звертався до воїнів: «Солдати! Мені потрібне ваше життя, і ви маєте мені ним пожертвувати». З його щоденників довідуємося: «Я не така людина, як усі, і закони моралі та суспільних вимог не можуть для мене мати значення». «Така людина, як я, плює на життя мільйонів людей…»
Ідея сильної особистості з часів Наполеона п’янить розум мільйонів. Наприкінці ХІХ ст. під впливом наукових праць німецького філософа, професора Фрідріха Ніцше, сформувався культ «надлюдини».
Заратустра – пророк, який жив між Х і VІ ст. до н.е., і реформатор давньоіранської релігії зороастризму.
+ Надлюдина ‑
Зовні героїчна ідея «надлюдини» запаморочила голови цілого покоління. Раскольніков – сучасник Ніцше, хоча і не філософ, проте має свою власну «теорію».
Теорія – 1. Вчення, система наукових ідей, що узагальнюють практичний досвід. 2. Думки, погляди певної людини на щось.
Родіон зізнається Соні: «Не для того я вбив, щоб матері допомогти, – брехня! Не для того я вбив, щоб отримавши засоби і владу, зробитися благодійником людства. Брехня! Я просто вбив, для себе вбив, для себе одного; а там чи став би я чиїмось благодійником або все життя, мов павук, ловив би усіх у павутиння і з усіх живі соки висмоктував, мені в ту хвилину все одно мало б бути!» Тож право звестися над іншими така людина не має.
Всі революції, здійснені в ім’я свободи, людини, рівності й братерства неминуче оберталися тюрмами, нерівністю і братовбивством. Утопічні теорії Томаса Мора, Кампанелли, Сен-Симона, Фур’є, Оуена, Маркса, Енгельса, Леніна про справедливий пере устрій суспільства, загальне благоденство і рай на землі привабливі своєю простотою. Та як тільки їх починали втілювати в життя, то з’являлися Сталін, Мао Дзе Дун, Пол Пот, інші речники прірви.
Ідея наполеонізму, в полоні якої перебуває герой, не дає змоги йому жити нормальним життям, спотворює його гарні риси, заважає кохати і бути щасливим. Ідея перетворила доброго і великодушного чоловіка на безсердечного егоїста, жорстокого ката. Наполеонізм не може призвести до добра. Він губить душу, а зрештою і розум, адже герой вже й сам не вірить у свою теорію: «Я не человека убил, я принцип убил».
Варто бути крутим, але потрібно пам’ятати застереження Ф. Ніцше: «Тому, хто бореться з чудовиськами, треба дуже берегтися, щоб і самому не перетворитися на чудовисько».
Відповісти на питання «У чому полягає згубність теорії Раскольнікова?» *
Підготувати уявний діалог з Раскольніковим. ∆
ДОДАТКИ
Цитати з трактату Фрідріха Ніцше «Так казав Заратустра»
Картка № 1
«Людина – це линва, напнута між звіром і надлюдиною, – линва над прірвою. Небезпечно ступати на линву, небезпечно йти по ній, небезпечно озиратися, небезпечно від страху здригнутися й зупинитися. Велич людини в тому, що вона міст, а не мета, і любити людину можна тільки за те, що вона – перехід і загибель».
Картка № 2
1. «Залишайтеся, брати мої, відданими світові всією силою своїх чеснот! Нехай ваша щедра любов і ваше пізнання служить світу! До цього я вас закликаю».
2. «Ні від кого я так не вимагаю краси, як від тебе, могутній: нехай твоєю останньою перемогою над собою буде доброта».
3. «Любов – це смолоскип. Що має світити вам на ваших дорогах».
Картка № 3
1. «Хто сходить на найвищі вершини, той сміється з усіх трагедій на сцені і в житті».
2. «Нехай доля дає мені в супутники тих, хто не має співчуття».
3. «Мужніми, безтурботними, насмішкуватими, дужими – такими нас хоче бачити мужність: вона ж бо – жінка і любить завжди тільки войовника».
4. «Вмирай своєчасно!.. Так я раджу зайвим».
5. «Свого ворога шукайте, свою війну ведіть, війну за свої думки!.. Любіть мир як те, що породжує нові війни. А короткий мир ще більше, ніж тривалий!»