Урок "Тире між підметом і присудком"

Про матеріал
Конспект нестандартного уроку з української мови за темою "Тире між підметом і присудком".
Перегляд файлу

Конспект нестандартного уроку

Тема. Тире між підметом і присудком.

Мета:

  • навчити учнів правилам постановки тире в реченні між підметом і присудком;
  • розвивати вміння правильно використовувати розділові знаки та пояснювати їх використання на підставі вивчених правил;
  • формувати в учнів вміння знаходити та пояснювати вивчену пунктограму.

Очікувані результати: учні знають правила постановки тире в реченні, вміють ставити розділові знаки між підметом і присудком, вміють створювати речення з правильним вживанням тире, вміють пояснити наявність  або відсутність тире у реченні.

Внутрішньо предметні зв’язки: граматика, синтаксис, правила пунктуації.

Міжпредметні зв’язки: українська мова та література, історія.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Обладнання: дидактичний матеріал, картки, схеми.

Епіграф уроку:

Життя – це пізнання світу.

(П. Загребельний)

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ  ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

«Асоціативний кущ»

  •          Скажіть, будь-ласка, з якими епітетами у вас асоціюється слово «козак»? Запишіть.
  •          А зараз прослухайте текст і доповніть свій ряд епітетами з тексту.

Українське козацтво – феноменальне явище світової історії, яке не має аналогів у інших народів. У минулому Україну називали «козацька земля», «козацька нація». Українські козаки – славетні лицарі, мужні воїни. Вони залишили вагомий слід в нашій історії, з ними пов’язано і багато цікавих легенд, переказів.  Окрім зброї, сили і вміння гарно битися, козаки мали ще одну значну перевагу – кмітливість та хитрість. Практично завжди їм вдавалось непомітно підкрастися до ворога та застати його зненацька. Звичайно, це додавало шансів здобути перемогу.

Учитель. Сьогодні ми будемо не лише повторювати правила вживання тире між підметом та присудком, але й дізнаємося більше про козаків.

ІV. ЕТАП ПРАКТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ФОРМУВАННЯ ПРАВОПИСНИ

Поетична хвилинка

Прочитайте виразно вірш М. Пригари.

Гей, козаче – козаченько,

Тай хоробре серденько,

Ой, міцні в нього руки –

Ворогам для науки!

Як козак засміється –

Ворог з остраху трясеться,

Як козак заспіває –

Вороги чимдуж тікають!

Як козак затанцює –

Увесь світ його чує,

Зелен-дубе розвивайся,

Гей душа, розкриляйся!

Завдання до тексту

  • У який період жили козаки?
  • Яким ви бачите сучасного козака?
  • Поясніть правила вживання тире у вірші.

 

Робота в парах. Взаємоперевірковий диктант

Учитель диктує речення, учні записують, потім обмінюються зошитами для взаємоперевірки.

  1. Степ та воля – козацька доля.
  2. Козак – як мала дитина.     
  3. Козак – душа правдивая.
  4. Січ – мати, а Великий Луг – батько.

    

 Вправа 1.

Учитель. Тире – це розділовий знак, який може використовуватися у реченні, розділяючи підмет та присудок. Нехай козацтво стане нашим провідником у цьому. Потрібно доповнити речення, вставляючи тире на відповідне місце між підметом та присудком.

  1. Козаки люди великої мужності.
  2. На краю стояли невтомні вартові свободи.
  3. Тільки козацтво могутні борці за незалежність.
  4. Справжні козаки душі патріоти.
  5. У серці кожного козака незламна віра в перемогу.
  6. Знамените козацтво важливий етап у історії України.

 

Вправа 2.

Учням подається складне речення про козацтво, де тире розміщено нестандартно. Завдання полягає в тому, щоб переписати речення так, щоб тире знаходилося між підметом та присудком.

  1. Хочуть козаки, щоб їхні подвиги запам'ятали.
  2. Завжди були козаки вірні своїй клятві.
  3. У далекому минулому стояли козаки захисники народу.
  4. Знамените козацтво відстоювало свою віру у вільному житті.
  5. Пам'ятають козаки, що в боротьбі завжди стояли за волю.
  6. Для кожного козака була важливою його честь та гідність.

 

Вправа 3. Кросворд «Козацькому роду нема переводу». Працюємо з пошуковою системою

Заповніть кросворд.

1. Козацький пенал для бойових стріл.

2. Чуб козака.

3. Вільна військова людина на прикордонні.

4. Народний козацький музичний інструмент.

5. Очолював артилерію.

6. Великий козацький озброєний загін, козацька армія

7. Знамениті козацькі широкі штани.

8. Він очолював курінь.

9. Вид відокремленого тимчасового поселення.

10. Очолював канцелярію.

11. Відомий острів де жили козаки.

12. Укріплене поселення козаків.

13. Козацький танок.

 

Вправа 4. Зайве речення

У кожній картці знайдіть речення, в якому тире не ставимо.

Картка 1

  1. Козаки перші захисники батьківщини.
  2. Козаки борці за свободу.

Картка 2

  1. Боротьба за волю основа козацької душі.
  2. Закони на Січі були досить жорстокими.

Картка 3

  1. Славетне козацтво прагнення до вільного життя.
  2. Хочуть козаки, щоб їхні подвиги запам'ятали.

Картка 4

  1. Козацька доба час великих подвигів.
  2. Для кожного козака була важливою його честь та гідність.

Картка 5

  1. В серці кожного любов до своєї землі.
  2. Про характерників казали, що їх «ні вогонь, ні вода, ні шабля, ні звичайна куля, крім срібної, не брали»

Картка 6

  1. На майдані гордість українського народу.
  2. Практично завжди козакам вдавалось непомітно підкрастися до ворога та застати його зненацька. 

 

V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ. ОЦІНЮВАННЯ

Прийом «Незакінчене речення»

Продовжте речення:

— Тире ставимо …

— Тире не ставимо, коли …

— На уроці найбільше мені сподобалося …

 

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти 3 речення про козацтво, використовуючи тире. Вміти пояснити правила його вживання.

 

docx
Додано
28 вересня
Переглядів
142
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку