Урок "Тире між підметом і присудком"

Про матеріал
Конспекту уроку вивчення нового матеріалу з української мови "Тире між підметом і присудком".
Перегляд файлу

Конспекту уроку вивчення нового матеріалу

 

Тема. Тире між підметом і присудком.

Мета:

  • навчити учнів правилам постановки тире в реченні між підметом і присудком;
  • розвивати вміння правильно використовувати розділові знаки та пояснювати їх використання на підставі вивчених правил;
  • формувати в учнів вміння знаходити та пояснювати вивчену пунктограму.

Очікувані результати: учні знають правила постановки тире в реченні, вміють ставити розділові знаки між підметом і присудком, вміють створювати речення з правильним вживанням тире, вміють пояснити наявність  або відсутність тире у реченні.

Внутрішньо предметні зв’язки: граматика, синтаксис, правила пунктуації.

Міжпредметні зв’язки: українська мова та література, правопис, структура речення.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Обладнання: дидактичний матеріал, картки, схеми.

Епіграф уроку:

Життя – це пізнання світу.

(П. Загребельний)

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Привітання. Перевірка присутніх.

 

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ 

Перевірка домашнього завдання.

Підкресліть граматичні основи. Визначте види підметів і присудків та способи їхнього вираження.

1. Сонце почало сходити (Панас Мирний). 2. Був ранок чистий, срібний, молодий. (М. Сіренко.)  3. Листя хоче втриматись на вітах… (Олександр Олесь.) 4. Вона була красуня з Катеринівки. (Л. Костенко.) 5. Заходилася мати вечерю варити. (Б. Олійник.)

 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

Кожна зустріч у нашому житті – розділовий знак… Одні люди лишають по собі знаки запитання, інші – ставлять наприкінці речення три крапки. З кимось тебе завжди розділятиме тире, а хтось йтиме поряд, обережно малюючи після кожної фрази акуратну кому. Остергігайся тих, хто є тобі “другом” в лапках, і бережи того, з ким хочеться жити під знаком оклику.

Сергій Ущапівський

 

ІV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ УРОКУ

 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

16.04.21 (онлайн, підгрупа Б). Пунктуаційна помилка. Тире між підметом і  присудком - Кропивницьке вище професійне училище

 

VІ. ЗАСВОЄННЯ ТЕОРЕТИЧНИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

Вправа 1. Підкреслити головні члени речення, вказати, якими частинами мови вони виражені

  1. Природа – наймудріший співрозмовник.
  2. Три на п’ять  п’ятнадцять.
  3. Добре  працювати – багато хліба мати.
  4. Зрадити душу – найнижче  рабство (М. Луків). 
  5. Коровай – це  щедрість нив.
  6. Море  тихе і  спокійне.

 

Вправа 2. Поставити тире між підметом і присудком.

  1. Красне слово золотий ключ.
  2. Книжка маленьке віконце.
  3. Наука срібло, практика золото.
  4. Зароблений сухар кращий від краденого бублика.
  5. Корінь праці гіркий, але овоч солодкий.
  6. Розум скарб людини.

 

Вправа 3. Перебудуйте речення так, щоб між підметом і присудком уживалося тире.

1. Інтелігентністю є здатність до розуміння, до сприйняття, толерантне ставлення до світу й до людей (Д.Лихачов). 2. Дружба є могутнім і невичерпним джерелом доблесті, мужності і стійкості. 3. До найголовнішого в людській дружбі належить відданість високому, ідеальному. 4. Дружбою можна назвати віру в людину, вимогливість до неї (В.Сухомлинський). 5. Милосердя є моральним багатством людини.

 

Вправа 4. «Вірю–не–вірю». Розділові знаки,на твою думку, розставлені правильно – обирай «так». В іншому випадку - «ні».

Наш народ — океан.                                                                  Так     Ні   

Рідний батько це найвища святиня у світі.                             Так     Ні   

Два плюс два чотири.                                                                Так     Ні   

Слава заповідь моя.                                                                   Так     Ні   

Книги читати — усе знати.                                                       Так     Ні   

З книгою жити — з добром дружити.                                     Так     Ні   

 

Фізкультхвилинка

Ми писали, ми трудились,

наші руки вже стомились.

А щоб гарно написати,

Треба пальці розім'яти,

Руки тільки раз тряхнемо

І писати знов почнемо,

Відпочивши дружно враз,

Приступив до праці клас.

 

Трава і низенька-низенька, ( присідають)

Дерева високі – високі, (стають на пальці ніг, руки піднімають вгору)

Вітер дерева колише , гойдає ( нахил тулуба вліво і вправо)

Птахи летять, відлітають ( помахи руками як крилами)

А діти тихенько за парти сідають.

 

Вправа  5. Робота з картками. Списати речення. Вставити розділові знаки між підметом і присудком. Підкреслити підмет та присудок. Поясніть наявність або відсутність тире між підметом і присудком.

Картка 1.

Природа наймудріший співрозмовник, рівного їй нема (Є. Гуцало).

Серце не камінь. 

Картка 2.

Діти квіти життя.

Він запеклий мисливець (Ю. Збанацький).

Картка 3.

Коровай то щедрість нив (М. Костін).

Хліб  усьому голова (Нар. тв.).

Картка 4.

Я  небо. Я полотнище віків (А. Малишко). 

З усіх утрат втрата часу найтяжча (Г. Сковорода).

 

Вправа 6. Розподільний диктант.  Розподіли речення у дві колонки: І- потрібно ставити тире між підметом і присудком, ІІ- не потрібно ставити тире.

  1. Ні­кчемність рідна сестра підлості.
  2. Вісім мінус три п 'ять.
  3. Я твій брат.
  4. Туман мов дим.
  5. Марудна справа жити без баталій.
  6. Музика це мова почуттів.
  7. Ми самотні в безмежжі.
  8. Земля не золото, небо не блакить

 

Самостійна робота

1. У кожному реченні підкреслити граматичну основу. Визначити вид присудка.

1. Дідусь і дня не міг прожити без читання у свої сімдесят п'ять (О. Квітневий).

2. Я з першого погляду в Київ закоханий (І. Драч).

3. Семен зразу не може зважитись почати бесіду (М. Коцюбинський).

4. Обличчя її стало мов білий камінь (О. Гончар).

5. Два джмелі з самісінького ранку пораються коло квіток (П. Загребельний).

6. Ніч була ясна, я стежками біг ( Д. Павличко)

2. Розставте пропущені розділові знаки де потрібно.

1. Грати словом  долею грати. 2. Уже народ одна суцільна рана. 3. Туман мов дим… 4. Століття зморшка на чолі Землі. 5. Виховання безперечно справа тонка! 6. Вона моє щастя, безсмертя моє.

 

 

VІІ. РЕФЛЕКСІЯ ЗМІСТУ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Метод «Мікрофон»

  • Що було незрозумілим?
  • Які нові знання здобули під час уроку?
  • Чого навчилися в ході проведеного уроку?
  • Що було найцікавішим?
  • Що сподобалося?
  • Що не сподобалося?

 

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

  1. Узагальнити теоретичний матеріал про підмет і присудок – головні члени

речення.

2. Виписати з книги речення, у яких є тире між підметом та присудком.

 

docx
Додано
28 вересня
Переглядів
217
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку