Тема: Том Сойєр і Полліанна .Схожість і відмінність між ними.
С.І.Ковнацька,фахівець першої категорії,учитель зарубіжної літе-ратури та російської мови Просянської ЗОШ І-ІІІст.,Покровський р-н,Дні-пропетровської обл.. 5-клас.
Мета:
.формувати ключові компетентності: розуміти необхідність вирішення проблем довкілля; важливість вияву ініціативи в суспільному житті; усвідомлювати переваги позитивного мис-лення для збереження здоров’я; характеризувати героїв творів щодо їхньої винахідливості, підприємливості та кмітливості;
.формувати предметні компетентності: збагачувати власний духовний світ, розвивати мовлення ,читацьку пам’ять, виховувати доброзичливість , взаєморозуміння та взаємоповагу.
Обладнання: портрети Марка Твена й Елеанор Портер, виставка їхніх творів, учнівських ілюстрацій до повісті «Пригоди Тома Сойєра» та роману «Полліанна».
Тип уроку: комбінований.
Коли навкруги все диво, ніщо не викликає подиву; це і є дитинство.
Антуан Рівароль
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Робота з епіграфом уроку
Учитель. Поясніть, як стосуються ці слова нашого уроку?
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
ІY. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Немає на світі двох абсолютно однакових людей. Кожна людина має індивідуаль-ні, неповторні риси. Однак є й чимало спільного, особливо в однолітків. Персонажі Марка Твена й Елеанор Портер – вигадані, але мають риси реальних хлопчиків і дівчаток, яких, ма-буть, знали в дитинстві письменники, можливо, товаришували з ними, та й самі вони подару-вали своїм персонажам чимало власних думок або рис характеру. На цьому уроці ми порине-мо в літературні тонкощі, порівняємо різні людські типи, щоб зробити певні моральні висно-вки для себе, збагатити власний життєвий досвід.
Вправа «Подарунок»
Учитель.Уявіть, які ще «скарби» могла б подарувати Полліанна своїм новим друзям, мешка-нцям провіційного містечка? (Ненсі й Тімоті – дружбу; Томові – ласкаву усмішку; тітці Поллі –вдячність , любов; місіс Сноу – упевненість, здоров’я; Міллі – допомогу; Незнайомцю –прихильність).
Y.Опрацювання навчального матеріалу
Складання візитної картки Полліанна
Відомості про героя |
Головна героїня однойменного роману Елеанор Портер,дівчинка-сирота 11-річна |
Портрет |
Рудоволоса, із великими блакитними очима та ластовинням на обличчі |
Родина |
Сирота,яка поселилася в будинку тітки Поллі,почала навчатися в школі |
Риси характеру |
Добра,співчутлива,милосердна,весела,діяльна,балакуча. кмітлива, спритна, любить природу й усе красиве, товариська, спостережлива, чутлива, життєрадісна, мужня |
Учинки, які розкривають характер героїні |
Бачить у всьому радість, у важкій ситуації знаходить, із чого порадіти, допомагає Ненсі й Томові, доглядає безпритульних тварин, допомагає одужати місіс Сноу, Д.Пендлтону, улаштувала Д.Біна в родину |
Ставлення героя до інших |
Усім допомагає (полюбити ім’я, стати добрішим, знайти щастя) |
Ставлення автора до героя |
Усіма художніми засобами симпатизує, сумує в складні моменти, радіє, коли стаються хороші події, оточує мудрими людьми, які допомагають душевним теплом чи порадою |
Ставлення читача |
Любить героїню, симпатизує їй, підтримує у склдні моменти, радіє, коли все вдається |
Творча робота «Дівчинка – веселка»
Учитель. Із використанням кольорів райдуги складіть веселкову палітру рис характеру Пол-ліанни. Аргументуйте власний вибір.
Червоний |
Енергійна, рішуча, активна; тому що це колір життя |
Оранжевий |
Віра в радість; адже є символом тепла та радості |
Жовтий |
Людяність, теплота і доброта; тому що це колір сонця, а отже, і життя |
Зелений |
Сподівання на краще; адже це колір надії |
Блакитний |
Душевність; адже це символ душі |
Синій |
Оптимізм, цілеспрямованість,упевненість; тому що це колір спокою та мудрості |
Фіолетовий |
Багата уява й фантазія; тому що це дуже загадковий колір |
Прийом «Передбачення»
Учитель. Уявіть і розкажіть, як складеться подальша доля Полліанни через кілька десятків років?
Вправа «Двохвилинне есе»
Учитель. Уявіть Полліанну сучасною дівчинкою. Які пригоди сталися б із нею в наші дні?
Інтерактивна вправ «Карта серця»
Учитель. Напишіть на вирізаних із паперу «серцях» ті моральні якості, які виховує в нас роман Е. Портер
Вправа «Твір одним рядком»
Метод «Кола Венна»
Історія Тома та Полліанни
Том |
Спільне |
Полліанна |
Жив зі зведеним братом у тітки |
Залишилися без батьків |
Була єдиною дитиною в будинку Гаррінгтонів |
Родина тітки жила доволі скромно |
Тітка відповідала за їхнє виховання |
Жила в багатому тітчиному будинку |
Неохоче ходив до школи |
Відвідували школу |
Із задоволенням ходила до школи |
Закоханий в однокласницю беккі |
Мали друзів |
Другу-ровеснику допомагала жити в родині |
Друг Г. Фінн |
Переживали цікаві пригоди |
Навчала «грати в радість» |
Свідок убивства на цвинтарі |
Щасливе завершення історії |
Улюблениця жителів містечка |
Урятував від смерті невинного |
Мали вплив на дорослих людей містечка |
Зробила щасливою тітку Поллі |
Ватажок однолітків на вулиці |
Неабияка сила волі |
Стала після хвороби на ноги та почала ходити |
Містечко Санкт-Петербург |
США |
Містечко Белдінгсвіль |
YІ.Підбиття підсумків уроку
Метод «Прес»
Учитель.Том чи Полліанна: хто з цих героїв вам ближчий і чому?
Метод «Коло думок»
Учитель. Чи захотілося вам прочитати продовження роману Елеанор Портер, напри-клад ,«Юність Полліанни» або «Пригоди Гекльберрі Фінна»? Чому?
Перегляд учнівських ілюстрацій
Учитель. Чиї роботи виявилися найбільш вдалими? Чому?
YІІ. Домашнє завдання
Підготувати біографію А. Ліндгрен.