Урок "Травлення .Різноманітність травних систем"

Про матеріал
Учні розглянуть процеси життєдіяльності тварин, ознайомившись із живленням та травленням, як важливою ланкою зв’язку організму із зовнішнім середовищем.Вивчать різноманітність травних систем, як свідчення різноманітності тварин і пристосування до різних умов життя.
Перегляд файлу

 

Тема:

Травлення. Різноманітність травних систем.

Мета:

Розширити знання учнів про процеси життєдіяльності тварин, ознайомивши їх із живленням та травленням, як важливою ланкою зв’язку організму із зовнішнім середовищем; показати різноманітність травних систем, як свідчення різноманітності тварин і пристосування до різних умов життя;розвивати вміння порівнювати, установлювати причинно-наслідкові зв’язки; формувати вміння працювати в парі; виховувати етично-ціннісне ставлення до природи.

Основні поняття і терміни:

травлення, травна система, травний тракт, органи травлення.

Методи та методичні прийоми:

Бесіда, робота з підручником, аналіз, порівняння, заповнення таблиці.

Тип уроку:

комбінований

Обладнання:

Таблиці, малюнки,роздавальні картки.

Учень називає:

Органи травлення.

Описує:

Способи живлення.

Характеризує:

Різноманітність травної системи.

Пояснює:

Значення живлення.

 

Структура уроку

1. Організаційний етап.

2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.

3. Мотивація учіння

4. Вивчення нового матеріалу:

5. Закріплення вивченої теми.

6. Узагальнення й підведення підсумків уроку.

7.Рефлексія

8. Домашнє завдання.

 

Хід уроку

2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Біологічний диктант (на дошці)

І  варіант                                  ІІ варіант

1      Обмін речовин і енергії    2   

3      Живлення                           4

5     Асиміляція                           6

7    Дисиміляція                          8

9     Автотрофи                          10

11    Гетеротрофи                      12

 

-Тварини  за способом  живлення?

-Основна ознака життя?

-Отримання організмами речовин і енергії?

-Рослини за способом живлення?

-Надходження речовин і енергії до живих організмів?

-В організмі , який росте переважають процеси асиміляції чи дисиміляції?

-Обмін речовин складається із двох процесів?

-Хижаки  це…

-Розпад  складних органічних сполук?

-організми ,які живляться готовими органічними речовинами?

-  організми, що самостійно виготовляють для себе поживні речовини ?

Ключ:

Іваріант    11,1,3,9, 1,5,(5,7,)11,7,11,9

ІІ варіант 12,2,4,10,2,6,(6,8,)12,8,12,10

2.«Термінологічне лото»(на дошці)

На дошці прикріплені аркуші з номерами, на зворотному боці яких записані терміни. Учні виходять до дошки, вибирають аркуш і дають визначення терміну. 1.Обмін речовин і енергії ;2.Живлення; 3.Асиміляція ;4.Дисиміляція; 5.Автотрофи;

6.Гетеротрофи

 

3. Мотивація учіння(відео)

Проблемне запитання:Як у тварини відбувається травлення,та чому вони мають різну будову травних систем?

Тварини живляться різною їжею,  різне середовище існування.

 

Аби не влада шлунку , жоден птах не потрапив би в силки мисливця, а сам мисливець не став би ставити силки.

                                                                                     Абуль –аль –Фарадж

 

Завдання (на дошці)

 

1.Що таке травлення?

2.Особливості будови травної системи?

3.Різноманітність травних систем?

 

4. Вивчення нового матеріалу

 

1)Органічні речовини отримані з навколишнього середовища починають

розкладатися, завдяки…

 

Травлення – фізіологічний процес механічної, хімічної та біологічної обробки їжі в організмі тварини, який забезпечує перетворення складних хімічних речовин на прості, що легко засвоюються в організмі.

Травлення

 

-Через поверхню тіла (паразитичні черви)

-Позакишкове(павукоподібні)

-Внутрішньоклітинне(однокліт.)

-Позаклітинне(високоорганізовані тварини)

Травлення здійснює спеціальна система органів- травна.

 

2) Значення травної системи:

  • Забезпечує організм поживними речовинами для життєдіяльності, росту, розвитку.

 Харчові продукти містять поживні речовини і мають рослинне, або тваринне походження.

 Основні поживні речовини: білки, жири, вуглеводи, вітаміни, вода, мінеральні солі..

 3.  Бесіда з учнями із наступним складанням опорної схеми (схема 1).

      — Які є типи травних систем у тварин?— Чим вони характеризуються?

    — Кому властиві?

 

 

 

 

3)

Схема 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4)Особливості будови травної системи(робота з підручником)

 

Ділянка травної системи

Органи

Що відбувається

Ділянка прийому їжі

Ротові органи: зуби, щелепи, язик тощо

Подрібнення або всмоктування їжі, у деяких тварин починається процес травлення

Ділянка проведення їжі

Стравохід, воло

Переміщення їжі до ділянок, де відбувається травлення

Перша ділянка травлення

Шлунок

Розщеплення частини органічних речовин

Друга ділянка травлення

Передня частина кишечника

Розщеплення органічних речовин, які не були розщеплені на першій ділянці травлення

Ділянка

всмоктування

продуктів

травлення

Середня частина кишечника

Всмоктування продуктів розщеплення їжі

Ділянка накопичення неперетравле-них решток

Задня частина кишечника

Накопичення неперетравле-них решток, активна діяльність симбіотичних мікроорганізмів

 

5)

 

http://narodna-osvita.com.ua/uploads/bio7zapukr2_files/bio7zapukr2-66.jpg

 

 

6)

Порівняльна характеристика типів тварин.

Тип тварини

Травна система

Тип найпростіші

Травна вакуоля

Тип кишковопорожнинні

Внутрішньопорожнинна, або внутрішньоклітинна

Тип війчасті черви

Рот→глотка→кишечник

Тип круглі черви

Рот→глотка→стравохі-дшлунок→кишка→анальний отвір

Тип кільчасті черви

Рот→глотка→стравохід→воло→шлунок→кишка→анальний отвір

Тип молюски

Рот→язик, вкритий зубчиками→глотка→стравохід→шлунок→кишка→анальний отвір. Печінка – травна залоза.

Або: Ввідний сифон→малтійнапорожнина→рот→стравохід→шлунок (печінка)→кишка→вивідний сифон

Тип членистоногі

Рот→глотка→стравохідшлунок→кишка→анальний отвір

Тип хордові

Рот→глотка→стравохідшлунок→кишечник (травні залози)→анальний отвір

 

 5. Закріплення вивченої теми

1.Вправа «Четвертий зайвий»ст.153(дошка)

2. Бесіда.

  1. Через які утворення виводяться назовні неперетравлені рештки їжі у гідри?
  2. Як можна пояснити відсутність органів травлення у паразитичних стьожкових червів.
  3. Яка з травних залоз у хордових тварин утворює жовч?
  4. Що відбувається з тваринами, коли у їхньому раціоні харчування не вистачає вітамінів?
  5. Чому для травоїдних травлення є дуже важким процесом?

 

  1. Узагальнення й підведення підсумків уроку

 

 Висновок: Травна система удосконалюється з рівнем організації, розвитком, еволюцією тварин.

 Проблемне запитання:Як у тварини відбувається травлення,та чому вони мають різну будову травних систем?

Тварини живляться різною їжею,  різне середовище існування.

 

 Учні висловлюють свої думки та виводять узагальнюючі висновки про живлення різних груп тварин.

7.Рефлексія.

Завершити речення.

На уроці мене особливо зацікавило…

8. Домашнє завдання

  1. Вивчити відповідний параграф з підручника(ст.123-127)
  2. На основі знань, отриманих на попередніх уроках заповнити таблицю  в зошиті у відділі «Дихання».
  3. Скласти у зошиті таблицю за наступним зразком:

Тип тварини

Будова систем:

травної системи

дихальної системи

Кровоносної системи

 

 

 

 

4.Питання ст.127 №3

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
7 лютого 2022
Переглядів
3231
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку