Тема. Трудовий договір. Особливості праці неповнолітніх.
Мета:
Тип уроку: урок закріплення та застосування знань, умінь та навичок.
Форма проведення: практикум з використанням НПА.
Обладнання: витяг з КЗпП України, картки з завданнями, картки з правовими задачами, підручник Наровлянський О.Д. Правознавство, практичний курс. – К., 2017.
Очікувані результати: після уроку учні зможуть:
Хід уроку.
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань учнів
1. Заслуховування та обговорення творів-роздумів «Що дає людині реалізація права на працю?»
2. Надання коментарів щодо повідомлень ЗМІ про випадки порушень трудового законодавства.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і очікуваних результатів.
Влаштування на роботу, це тільки перший крок в трудових відносинах. Кожного дня ви будете здійснювати своє право на працю, стикаючись з різними гранями трудових відносин, різними проблемами. Чи готові ви до цього? Чи маєте достатньо знань щодо трудового договору і умов праці?
На цьому уроці ми з вами отримаємо потрібні знання. Тема нашого заняття: «Трудовий договір»
IV. Осмислення нових знань і умінь
Учні об’єднуються в 4 групи (домашня група) і отримують картки з завданням:
1 група. Тема Трудовий договір. Права і обов’язки роботодавців і працівників.
Завдання:
Статті для опрацювання: №21,23,29,30,31,94,139,140,141,143,153.
2 група. Тема: Укладання трудового договору.
Завдання:
Статті для опрацювання: № 21,22,24,25,26,27,29,48.
3 група. Тема: Трудові відносини і умови праці.
Завдання:
Статті для опрацювання № 50,51,55,63,67,73,75,76,94.
4 група. Тема: Припинення трудового договору.
Завдання:
Статті для опрацювання: № 36,40,42,48,147.
- Виступи представників груп з презентацією виконаної роботи
V. Систематизація і узагальнення знань і умінь
Ротація учнів по групам, щоб у кожній новоствореній групі були по одному представнику з попередніх груп (експертна група)
Запитання до класу
З якими проблемами стикаються молоді люди, які влаштовуються на роботу? ( Не відкривають трудові книжки, зарплата в конверті, випробувальний строк, невмотивовані звільнення, тощо) Усе це є порушенням закону, тому ви повинні знати та вміти захищати свої права. Для цього необхідно виконати два завдання:
( статті № 51,55,63,188,190-195.)
Особливості праці неповнолітніх |
||||
Особливості робочого часу неповнолітніх |
Роль батьків в працевлаштуванні неповнолітніх
|
Особливості часу відпочинку неповнолітніх |
Оплата праці неповнолітніх |
Обмеження щодо праці неповнолітніх, до яких робіт заборонено долучати. |
|
|
|
|
|
Прогнозовані відповіді учнів:
Презентація робіт груп ( можливо вибірково)
Як ми бачимо порушень буває досить багато і в усіх сферах, але більшість зводиться до одного: робота без оформлення трудової книжки. Тому, що тільки офіційне оформлення на роботу дає можливість законодавству захистити трудові права неповнолітнього працівника.
VI. Застосування отриманих знань і умінь на перетворюючому рівні.
Рольова гра.( робота в парах). Пропоную імітувати ситуацію прийому на роботу неповнолітнього.
Господар рекламного агенства |
Підліток 16 років. |
Задача: Умовити підлітка на роботу без оформлення трудової книжки. Умовити працювати ще з якимись порушеннями. |
Задача: Умовити роботодавця прийняти вас на роботу офіційно. Ретельно дивитися, щоб не умовили на роботу з порушеннями. |
За бажанням, можете показати вашу розіграну ситуацію всьому класові.
VII. Підсумки уроку. Рефлексія.
Питання для закріплення:
1. Які документи потрібні для влаштування на роботу?
2. Які людські якості притаманні різним професіям?
3. На що звертають увагу найчастіше роботодавці?
4. Де і за яких умов можуть працювати підлітки?
5. Які пільги мають працюючі неповнолітні?
6. Як ви вважаєте, чому робочий час підлітків відрізняється від дорослих?
7.Чому рішення батьків грає роль в працевлаштуванні?
Питання для рефлексії:
VIII. Домашнє завдання
1. Опрацювати §20.