13.02. 2019р. Трудове навчання 2 – А клас В.П.Чурилова
Тема: Робота з пластиліном. Практична робота. Композиція «Мрійливий кіт»
Мета: Сприяти формуванню навчально-пізнавальної компетентності учнів шляхом поглиблення знань учнів про властивості пластиліну, інструменти для роботи з пластиліном, професії людей шляхом удосконалення умінь та навичок роботи з пластиліном;
сприяти формуванню компетентності уміння вчитися через розвиток самоосвітніх навичок: уміння організовувати свою роботу, обирати вид роботи, уміння порівнювати, розміщувати на площині; сприяти формуванню соціально-комунікативної компетентності шляхом залучення учнів до роботи, уміння висловлювати свою думку;
сприяти формуванню загально-культурної компетентності учнів шляхом виховання відповідальності, естетичного смаку, любові до праці;
сприяти формуванню здоров’язберігаючої компетентності шляхом створення ситуацій успіху, проведення фізкультхвилинок.
Очікувані результати:
– учень має загальні уявлення про пластилин та його застосування;
– розкриває послідовність виготовлення виробів з пластилину;
– вміє виготовляти вироби з пластилину ;
– володіє навичками ліплення виробів з пластилину на площині.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ми справжні таланти
Хоч вір, хоч не вір.
Стануть сьогодні у пригоді
Наші руки і наш талант!
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, щоб дізнатись з чим ми будемо сьогодні працювати вам необхідно прочитати слово, яке зашифроване у вас на картках.
1. Робота в парах. Гра «Розшифруй слово»
Л2 С4 П1 Н9 А3 И6 І8 Т5 Л7 (ПЛАСТИЛІН) (Слайд 3)
IIІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення теми та мети уроку
Звучить аудіозапис пісні С. Нікітіна та Н. Матвєєвої «Я ліплю із пластиліну».
— Як ви гадаєте, чому наш урок почався з цієї пісеньки?
— Так, ви маєте рацію, тому що сьогодні на уроці ми продовжимо навчатися працювати з пластиліном. Як ви гадаєте, чому в дівчинки не виходили іграшки?
— Які якості треба виявляти, щоб ваша саморобка була красивою та охайною?
— Сьогодні на уроці я ознайомлю вас з різними прийомами роботи з пластиліном. (Слайд 4)
2. Ознайомлення з властивостями пластиліну (Слайд 5)
— Хто з вас може сказати, що таке пластилін? (Відповіді учнів.)
— Пластилін — це спеціальний матеріал, який використовується для... (ліплення).
— Чи знаєте ви інші матеріали для ліплення? (Глина)
— Глина — це природний матеріал, а пластилін — матеріал, створений людиною. Він також складається з глини, але в нього додають спеціальні речовини (віск, фарби), які роблять його більш м’яким, пластичним, різнокольоровим. Тому з пластиліну ліпити дещо легше, ніж з глини. І ми на уроках будемо використовувати пластилін.
— Як ви вважаєте, чи існують спеціальні інструменти для роботи з пластиліном?
— Як називається інструмент для роботи з пластиліном? (Стека)
— Відкрийте ваші коробочки з пластиліном. Знайдіть у них стеки. Що помітили?
— Чому вони мають різну форму? Правильно, кожна з них відіграє свою роль.
4. Історія виникнення пластиліну.(Слайд 6,7,8,9,10)
Діти послухайте звідки і коли з’явився пластилін.
5. Фізкультхвилинка.
ІІІ. Практична робота учнів
1. Демонстрування та аналіз зразка
1) Правила роботи з пластиліном.
— Для того щоб ліплення приносило вам задоволення, а вироби виходили красивими, потрібно навчитися вибирати пластилін. Важливо вибрати матеріалгарної якості, не занадто твердий і не такий, який дуже бруднить руки. Якщо пластилін занадто липне до рук, то ліпити з нього важко. А якщо він занадто твердий, то його важко розім’яти, та й деталі можуть розвалюватися. Вірним і головним інструментом ліпника або скульптора при роботі з глиною є пальці рук. Тому в першу чергу треба навчитися працювати руками. При ліпленні пальцями рук виробу надають основної форми. Працюють пальцями по-різному: в одному випадку користуються одним пальцем, в іншому — двома, ущільнюючи, вирівнюючи і намащуючи глину. Іноді працюють однією рукою, іноді — двома. При остаточному опрацюванні використовують стеки. Стекою знімають надлишки пластиліну. Для цього стеку приставляють до виробу, злегка натискають на неї і ведуть у потрібну сторону, знімаючи тонку стружку (шар) пластиліну. За необхідності товщину стружки збільшують. Працюють стеками по-різному: в одному випадку стеку тримають однією рукою, як олівець, в іншому — підтримують її лівою рукою.
2. Інструктаж учителя (Слайд 11,12)
Розгортати та розминати пластилін потрібно на дощечці;
Розрізати пластилін – стекою;
Невикористаний пластилін потрібно класти в спеціальні місця в упаковці;
Після завершення роботи з пластиліном, руки необхідно витерти серветкою;
Не бери пластилін до рота, не торкайся брудними руками обличчя, очей, одягу.
3. Фізкультхвилинка.
Вправи для розвитку дрібної моторики пальчиків рук
Котик
Їде котик на машині, Кіт машину зупинив,
Кошенят везе в корзині. Каченяток пропустив.
Попереду – перехід, - Котик правила всі знає –
Каченята йдуть в похід. Пішоходів пропускає.
3. Самостійна робота учнів. Учитель за необхідності надає допомогу.
ІV. Виставка та словесне оцінювання робіт. Рефлексія.
- Чи сподобалися вам ваші вироби?
- Кому б ви їх хотіли подарувати?
Технологія «На мою думку…», «Я гадаю…»
1.Гра «Так – ні.»
Пластилін тверда речовина? ТАК –НІ?
Пластилін має тільки один колір? Так – ні ?
Його виготовляють з глини, воску? Так – ні?
З пластиліну виготовляють вироби великого розміру? Так – ні?
Пластилін тримає свою форму? Так – ні?
2. Перегляд мультфільму «Пластилінова ворона»