Урок формування практичних вмінь і навичок дозволить ознайомити учнів з видами слюсарних ножиць, навчити різати слюсарними ножицями тонколистовий метал, ознайомити учнів з правилами безпечної роботи при різанні ножицями листового металу; виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів; розвивати моторику рухів, окомір.
Тема. Особливості і прийоми різання тонколистового металу ручними і важільними ножицями.
Мета: ознайомити учнів з видами слюсарних ножиць, навчити різати слюсарними ножицями тонколистовий метал, ознайомити учнів з правилами безпечної роботи при різанні ножицями листового металу;
виховувати бережливе ставлення до обладнання та інструментів;
розвивати моторику рухів, окомір.
Обладнання: верстак комбінований, технологічна картка виробу, комплект слюсарного інструменту, сталь листова оцинкована, плакати, комп’ютер, мультимедійний проектор, мультимедійний екран, лазерна указка.
Тип уроку: Формування практичних вмінь і навичок.
Об'єкт навчальної праці: коробочка для дрібних деталей.
Основні поняття: слюсарні ножиці, клин, важільні ножиці, електричні ножиці, різальні кромки, задирка, деформація.
Структура уроку
І. Організаційний момент..................………………………1 хв
ІІ. Актуалізація опорних знань ……………………………………………4 хв
ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності …….……………………..2 хв
IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку……………………………..1 хв
V. Вивчення нового матеріалу..............………………………13 хв
1. Загальні відомості та види ножиць.
2. Технологія різання слюсарними ножицями.
3. Правила безпечної роботи.
VІ. Закріплення нових знань і вмінь..........……………………….3хв
VІІ. Практична робота «Розмічання контуру та вирізання заготовки для виготовлення коробочки для дрібних деталей» …………………….. 20 хв
VIІІ. Домашнє завдання...................……………………….1 хв
ХІД УРОКУ
Фронтальне опитування.
Уміння, які ви отримаєте на цьому уроці можуть стати вам у нагоді не лише для реалізації вашого проекту, але й для виконання тих робіт, які завжди є необхідною умовою успішного ведення домашнього господарства.
1. Загальні відомості та види ножиць.
Для поділу великого шматка жерсті на малі частини та вирізання заготовок використовують технологічну операцію різання. Різання за допомогою ножиць ґрунтується на різнобічній дії двох клинів (ножів). У результаті механічного зусилля різальні кромка ножиць розділяють сусідні шари металу на у різних напрямках. Тобто, відбувається поділ металу на частини.
Ручні механічні ножиці застосовують для різання стальної жерсті завтовшки 0,2... 1,0 мм і кольорової ~ до 1,5 мм.
Залежно від розміщення різальних кромок ножиці діляться на праві - зі скосом різальних кромок з правого боку і ліві - зі скосом різальної кромки з лівого боку. Правими ножицями зручно різати вздовж прямої лінії і по кривій без малих заокруглень. Ліві ножиці призначені для виконання таких самих операцій, але вздовж правої кромки листа жерсті проти годинникової стрілки. Різання по дузі з малими заокругленнями виконують за допомогою ножиць з криволінійними лезами. Для зручності різання невеликих за розмірами заготовок нижню ручку ножиць, що не мають пластмасових ручок, затискують у лещатах.
Ручні важільні ножиці застосовують для різання листової сталі завтовшки до 4 мм, алюмінієвих листів - до 6 мм. Вони дають можливість різати заготовку без згину країв з достатньою точністю. При різанні необхідно слідкувати за гвинтами та болтами та своєчасно їх затискати.
На підприємствах для точного різання листової жерсті без додаткової обробки застосовують механічні махові ножиці. За допомогою електричних ножиць виконують різання листового металу завтовшки до 2,7 мм.
2. Технологія різання слюсарними ножицями.
При різанні ручними ножицями жерсть вставляють у розведені леза якомога далі від їх зовнішніх країв, потім стискують рукоятки, але не повністю, а роблячи ними кілька рухів.
Після виконання надрізу ножиці розкривають майже на всю довжину різальних кромок і ріжуть далі. Вирізання внутрішнього контуру розпочинають з центра, рухами ножиць по кругу. При роботі прямими лівими ножицями в жерсті ліва частина загинається вгору, а при роботі прямими правими ножицями, навпаки - вниз. В усіх випадках краї металевого листа дуже гострі, тому для безпечної роботи необхідно працювати в рукавицях.
Під час різання на краях листа утворюються задирки. У товстих листах їх спилюють напилком, а в тонких - відбивають киянкою. У цьому випадку лист жерсті кладуть задирками вниз на підкладну дошку, щоб не пошкодити ударну частину киянки. Оскільки при різанні утворюються задирки, а краї вздовж лінії різання згинаються (деформуються), то обов'язково треба враховувати припуск на різання під час розмічання.
3. Правила безпечної роботи.
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Яким інструментом вирізаємо заготовку з жерсті?
Які особливості роботи з важільними ножицями?
Яких правил безпечної роботи необхідно дотримуватися при різання ножицями?
З яких частин складаються ручні механічні ножиці?
Звідки розпочинають вирізання внутрішнього контуру деталі?
Для різання стальної жерсті якої товщини застосовують ручні механічні ножиці?
VІІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА
Розмічання контуру виробу та його вирізування відповідно до технологічної картки.
VIІІ. ПІДСУМКИ УРОКУ
Домашнє завдання: опрацювати теоретичний матеріал підручника.