Тема .Творення прикметників.
Мета: поглибити знання учнів про способи творення слів в українській мові, виробити вміння утворювати прикметники різними способами, визначати спосіб творення загальновживаних прикметників; розвивати вміння лінгвістично мислити, оперувати мовознавчими термінами; застосовувати знання в нестандартних ситуаціях; виховувати орфографічну пильність, любов до рідного слова.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: підручник, таблиця «Способи творення прикметників», дидактичний матеріал(картки),ілюстрації-таблиці про мову(вислови-вірші), малюнок-ребус, виставка книг про мову.
Тема . Творення прикметників.
Мета: поглибити знання учнів про способи творення слів в українській мові, виробити вміння утворювати прикметники різними способами, визначати спосіб творення загальновживаних прикметників; розвивати вміння лінгвістично мислити, оперувати мовознавчими термінами; застосовувати знання в нестандартних ситуаціях; виховувати орфографічну пильність, любов до рідного слова.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: підручник, таблиця «Способи творення прикметників», дидактичний матеріал(картки),ілюстрації-таблиці про мову(вислови-вірші), малюнок-ребус, виставка книг про мову.
Епіграф
Вчімося, друзі, слово любити.
Слово до слова – й думка сповита.
Люди без думки – птиці безкрилі.
З думкою люди мудрі й щасливі.
Л. Лужицька
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
- Діти, подумайте про щось приємне. Уявіть теплі кольори або зверніться подумки до Бога, ангела-охоронця чи просто рідної вам людини, прокажіть якісь позитивні заклинання… .
- Діти, у якій казковій країні ми з вами перебуваємо?
(Діти відповідають,розв’язуючи ребус «Прикметник»).
Я веселий і звабливий,
Гарний, милий і красивий,
Несказанний, незрівнянний:
Маю ступінь порівняння.
Я відносний чи присвійний,
А чи якісний незмінно.
Відповім я залюбки
На питаннячко – який?
Маю ознаку предмета,
Називаюсь я … .
(Прикметник)
Щоб активізувати пізнавальну діяльність школярів, пропоную провести урок у формі змагання. Кожен учасник записує у своїй картці бали, зароблені протягом уроку.
II. Активізація розумової діяльності учнів
О р ф о г р а ф і ч н а х в и л и н к а
- Запишіть прикметники – відповіді на такі загадки-жарти.
1. Який журавель не літає?
2. Яким гребенем не розчісуються?
3. Який вузол не можна розв’язати?
4. З якого посуду не їдять?
5. Яку косу не можна розчесати?
6.Якого каміння немає в річці?
7. Який зайчик не боїться вовка?
Відповідь. 1.Колодязний, дерев’яний. 2.Півнячий, солом’яний. 3.Залізничний. 4.Порожнього. 5.Піщану, залізну. 6.Сухого. 7.Сонячний.
- Прочитайте записані прикметники – відгадки, визначте, до якої групи за значенням вони відносяться. Які з них похідні?
III. Повторення вивченого матеріалу про прикметник як частину мови
Я – учень. Я – особистість творча. Я думаю, аналізую. Я не боюсь висловлювати свої судження. Помилившись, міркую далі. Шукаю істину. Я хочу знати.
Гра «Знайди і виправ помилку»
( присудком)
Конкурс ерудитів
(За кожну правильну відповідь – 1 бал)
а) дію або стан предмета;
б) назву предмета і відповідає на питання хто? що? ;
в) ознаку предмета або його належність і відповідає на питання який? чий?;
г) предмети, ознаки, кількість, але не називає їх.
2. У якому рядку всі прикметники належать до твердої групи?
а) літній день, широкий степ, багатий фермер, осіннє сонце;
б) гірський район, велике озеро, пізня година, манна каша;
в) вишневий сад, старий дідусь, рідна пісня, веселе хлоп’я;
г) останній рік, зелений чай, сосновий ліс, вчорашній день;
3. У якому рядку всі прикметники належать до розряду якісних?
а) тепла хустка, червоне яблуко, вузька стежка, холодний ранок;
б) вороний кінь, батьків наказ, скляний стовп, далекий друг;
в) сусідський півень, Марійчин зошит, дерев’яна скриня;
г) найкращий учень, гречана каша, Олешківська Січ, найближча станція.
4. У якому рядку всі прикметники належать до розряду відносних?
а) маків цвіт, гаряча вода, свіжа газета, материна порада;
б) легка ноша, довгий шлях, сільський учитель, дідова хата;
в) кришталева ваза, міська ратуша, польова квітка, пташиний базар;
г) крутий берег, ситцева сукня, вечірній концерт, радісна звістка.
5. У якому рядку всі прикметники належать до розряду присвійних?
а) фермерів, технічний, паперовий, гарний;
б) братів, сестрин, Софіїн, Тарасів;
в) фізичний,кривий, бронзовий, материн;
г) Шевченків, Лесин, медичний, могутній.
Відповідь: 1в, 2в, 3а, 4в, 5б.
Гра «Аукціон» - «Хто більше?» (за 1 хв.)
(Діти називають: рідна, мамина, українська, щира, багата …)
Підготовлений учень читає напам’ять вірш про мову А.Каніщенко.
Ніжна, мила, світанкова,
ясна, чиста, колискова,
мелодійна, дзвінкотюча,
дивна, радісна, співуча,
лагідна, жива, казкова,
красна, чарівна, шовкова,
найдорожча,добра, власна,
мудра, сонячна, прекрасна,
солов’їна, барвінкова
Українська мова!
Вірші про мову
Моя мова
Все в тобі з’єдналося, злилося –
Як і помістилося в одній!
Шепіт зачарований колосся.
Поклик із катами на двобій.
Ти даєш поету дужі крила,
Що підносять правду в вишину.
Вченому ти лагідно відкрила
Мудрості людської глибину.
І тобі рости, не в’януть зроду,
Квітувать в поемах і віршах,
Бо в тобі – великого народу
Ніжна і замріяна душа. ( В. Симоненко)
П л а к а т и з в и с л о в а м и п р о м о в у
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється – ожива.
Як їх почуєш! (Т. Шевченко)
як пісня, линеш, рідне слово.
Ти наше диво калинове,
кохана материнська мово!
Несеш барвінь гарячу, яру
в небесну синь пташиним граєм
і, спивши там від сонця жару,
зеленим дихаєш розмаєм.
Плекайте в серці кожне гроно,
прозоре диво калинове.
Хай квітне, пломенить червоно
в сім’ї великій, вольній, новій.(Д.Білоус)
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова, наша мова-
Літ минулих повість,
Вічно юна мудрість,
Сива наша совість.
Я без тебе, мово,
Без зерна полова,
Соняшник без сонця,
Без птахів діброва.
Як вогонь у серці,
Я несу в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє. (Ю.Рибчинський)
Краю отчого окраса,
Є в тобі вогонь Тараса –
Українська рідна мова.
Розвивайся ж барвінково
У саду нового часу,
Наша рідна щира мова,
Краю отчого окраса!
Плекайте мову.
Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля,
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля. (М.Рильський)
У трави-веснянки, у гори крутої,
В потічка веселого, що постане річкою,
В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.
Буду я навчатись мови-блискавиці
В клекоті гарячім кованої криці,
В огневиці пружноному ниви колоскової,
В леготі шовковому пісні колискової;
Щоб людському щастю дбанок свій надбати,
Щоб раділа з мене Україна-мати.(А.Малишко)
Привертаю увагу учнів до епіграфа, записаного на дошці. Діти висловлюють свої міркування.
Учитель підводить підсумок знань і умінь школярів з теми «Прикметник як частина мови».
П р и к м е т н и к.
IV. Оголошення теми уроку
Учні записують у зошитах.
V. Актуалізація опорних знань школярів
«Я це знаю!»
Т е м а т и ч н и й с л о в н и к
Твірна основа
Основні способи словотворення
Словотворчі суфікси і префікси
Словотвірний словник
VI. Мотивація навчальної діяльності школярів
Марійка з Сергійком засперечалися. Дівчинка твердить, що слово «прикордонний» твориться префіксально-суфіксальним способом, а хлопчик – префіксальним.
Розсудіть, хто правий. Відповідь аргументуйте.
О ч і к у в а н і р е з у л ь т а т и
Сьогоднішній урок навчить вас :
П р о г н о з у в а н н я
Кожен учень записує свій прогноз у зошит, а в кінці уроку перевіряє наскільки
він є правильним.
VII. Сприймання навчального матеріалу
На дошці записані слова: зимовий, прещирий, прибережний, широкоплечий.
Учні записують слова в зошити і виконують завдання за зразком:
Зимовий < зима
На чистій закладці позначте: «V» - знаю, «+» - нова інформація, «?» - незрозуміле (або забуте), «Х» - невідоме і незрозуміле.
За позначками «?», «Х» підготуйте питання до вчителя.
Способи творення прикметників
Спосіб творення |
Приклади |
Префіксальний |
добрий – недобрий міський – приміський поганий - препоганий |
Суфіксальний |
Марія – Маріїн темний – темнуватий фізика - фізичний |
Префіксально - суфіксальний |
школа – пришкільний вечір – надвечірний кордон – прикордонний дощ - бездощовий |
Сполучення основ або слів |
загальноосвітній далекоглядний історико - культурний |
С к а р б н и ч к а м у д р и х д у м о к
-ісіньк-, - юсіньк-? Як вони пишуться?
Усмішки
VIII. Вироблення практичних умінь і навичок
Т в о р ч а л а б о р а т о р і я
Я – творча особистість
Запишіть під диктовку слова. Поясніть їхній спосіб творення та правопис префіксів.
Безхмарний, безхребетний, прегарний, предобрий, препишний, приміський, прибережний.
назв.
Галич ,Запоріжжя, Львів, Чехія, Париж, Острог, Крим, Кривий Ріг, Буг,
Прилуки, Золотоноша.
Поза уроком, поза чергою, за морем, між школами, на скелі, од віку, жовтий і зелений, кислий і солодкий, мовний і літературний.
Р о б о т а в г р у п а х
Для I групи: старий, білий, синій, молодий.
Для II групи: мокрий, круглий, кислий, радий.
а) прекрасний…
б) золотистий…
в) темно-зелений…
г) присадибний…
- Дібрати до поданих словосполучень граматичні синоніми «прикметник+іменник», визначити до якої групи за значенням належать утворені прикметники, пояснити їх спосіб творення та орфограми.
Варення з малини, суп із грибів, будинок з цегли, посуд з глини, звіт за рік, хор студентів, вулиці Бережниці, кімната для вчителів, береги Десни, рами для вікон.
IX. Підсумок уроку
- Чого ви навчились на уроці?
- Що нового дізнались?
- Які завдання були найкращі?
- Що на уроці було найскладнішим?
«Мікрофон». Закінчіть речення: «На цьому уроці…»
- Чи збувся ваш прогноз? Чи справдилися ваші очікувані результати?
- Чи можете ви сазати: «Я задоволений (задоволена) собою?»
- Я також задоволена собою і вами.
Дуже хотілося б, щоб, вийшовши з уроку, ви не тільки запам’ятали, як творяться прикметники, а й серцем відчули красу рідного слова, його глибоке значення в житті кожної людини й зрозуміли, що потрібно вивчати й берегти рідну мову, як чисте джерело нашої Батьківщини, її найбільше і найдорожче добро, її багату скарбницю, бо людина, яка не любить рідної мови, якій нічого не промовляє рідне слово, - це людина без роду й племені.
X. Оцінювання
Діти рахують бали, зароблені протягом уроку, визначають переможців, учитель їх оцінює.
XI. Домашнє завдання
Вивчити матеріал: параграф 27, повторити параграф 5.
Вправи (на вибір): 279, 281, 283.
За бажанням виконати одне із завдань: