Урок "Твори для дітей Ліни Костенко. Переносне значення слів"

Про матеріал

Цей матеріал можна використати під час проведення уроку літературного читання у другому класі на тему "Твори для дітей Ліни Костенко. Переносне значення слів."

Перегляд файлу

Сльозко Тетяна Михайлівна          2 клас     Літературне читання

 

 Тема. Твори для дітей Ліни Костенко. Переносне значення слів

 Мета. Створити необхідні умови для ознайомлення дітей з творами Ліни Костенко.

Сприяти розкриттю змісту поняття « переносне знчення» і ролі слів у переносному значенні для розуміння читачем художнього образу.

Забезпечити умови для виховання інтересу до творчості поетеси, ціннісного ставлення до праці.

Обладнання. Портрет Ліни Костенко, «Читайлик», фото тварин, картки-блискавки, м’яка іграшка білочка, скринька, полив’яний посуд.

Хід уроку

І. Етап орієнтації.

Учитель. Любі діти, у наш клас

завітали гості щирі.

Привітайтеся до них,

посміхніться людям мило.

Діти. Доброго ранку, - мовим за звичаєм,

Доброго ранку, - кожному зичимо.

Учитель. До нас на урок знову завітав Читайлик зі своїми порадами. Він бажає, щоб на уроці ви:

Не просто слухали, а чули.

Не просто дивилися, а бачили.

Не лише відповідали, а й міркували.

Дружно і плідно працювали.

1. Почнемо у цю ж хвилинку ми для ротика розминку.

Приклад з мавпочки візьмем,

губки трубкою складем.

Ще мить – трубка десь поділась –

посмішка тепер з’явилась.

Раптом вишкірили зуби,

хоботком зробила губи…

взяли участь у цій грі,

повторили ми її.

2. Вправи для язичка.

 А тепер в футбол пограєм,

Влучно гол позабиваєм.

На конику пострибаєм.

3. Язички ми гострі маєм,

Скоромовки промовляєм:

Скоро, скоро мовить Ганка

Скоромовки спотиканки.

Слово в слово мовить ловко

Спотиканки скоромовки.

 ***

Бурі бобри брід перебрели,

Забули бобри забрати торби.

 ***

Ми носили воду в ситі,

Та дерева не политі

Воду в ситі не носити

Саду ситом не полити.

 ***

В чаплі чорні черевички

Чапля чапа до водички.

 ***

У млиночкові малому

Мишеня муко мололо

Миша міряла муку

По наперстку у мішку.

Хто ще які пригадав скоромовки?

Добре, діти, тому що всіх скоромовок не перескоромовити, неперевискоромовити.

4. Щоб дивились краще очі вправи робимо охоче.

Картки-блискавки:

Дятел, лисиця, білочка, бурундук.

Хто назве всі слова?

Відкриваю дошку. Яке слово зайве?

5. Гра «Нісенітниця». Читай навпаки.

Пороша, комора, в’язочка, міркує.

Як пишемо слово в’язочка?

ІІ. Етап покладання мети та оголошення теми уроку.

Знайдіть слова в потоці букв і ви дізнаєтеся тему уроку.

МТАВТЖММЬМЛІНАКОСТЕНКОЖДМАВЖЛЬТМЖФМТ

Сьогодні на уроці ми з вами потрапимо до Палацу Творчості відомої поетеси Ліни Василівни Костенко. Ви дізнаєтеся про її життя та творчість.

Що ви чекаєте від цього уроку? (Відповіді дітей)

Сьогодні біографію Ліни Костенко підготувала Тишкевич Віка. Давайте уважно послухаємо її, щоб потім дати відповіді на запитання.

  1. Ким були батьки Ліни Костенко? (вчителями)
  2. Скільки років виповнилося Ліні, коли сім’я переїхала до Києва? (6 років)
  3.  У скільки років дівчинка почала писати вірші? (у 14 років)
  4. Де проживає поетеса зараз? (у м. Києві)

(Вона має двох дітей сина і дочку, пише для дорослих, народилася 19 березня 1930 року, 83 роки, у 1987 році надрукована збірка поезій для дітей «Бузиновий цар». Два роки тому поетеса отримала відзнаку «Золотий письменник України»).

Хто це, хто це так втомився, що наліво нахилився, треба всім нам дружно встати, фізкультпаузу почати.

 (Фізкультхвилинка)

ІІІ. Етап організації навчальної діяльності.

1.Відгадайте загадку, щоб здогадатися, хто нам відкриє двері до Палацу Творчості поетеси.

Ой, яка ж вона гарненька,

Пишнохвоста і руденька.

Не звірятко, просто диво,

Невгамовна, пустотлива.

Вгору – вниз! На гілку – з гілки…

Хто це буде, діти? (білка)

2. Робота з підручником, у зошиті.

Розгорніть підручник, на с. 81 і переконайтеся, чи справді це так. Подивіться, які твори є Ліни Костенко на інших сторінках, прочитайте їх назви. А зараз розгорніть зошити на с. 46, прочитайте завдання 1 і виконайте його.

Сьогодні ми будемо ознайомлюватися з віршем «Білочка восени».

Розгляньте малюнок, складіть передбачення. Про що буде розповідатися у вірші?

Послухайте вірш, перевірте чи справдилися ваші сподівання?

  • За якими справами ви побачили білочку?
  • Кого ви почули у вірші? (Дятла)

Пригадайте слова із таблиці, які з них є у творі? (Сироїжки, дятел, опеньки, бурундук, білочка, лисичка).

Прочитайте вірш самостійно, знайдіть рядки, якими можна підписати малюнок. (Так нашпилює охайно, так їх тулить на сосні.)

Фізкультхвилинка. (Проводжу за таблицею «Вправи для очей»)

Чи тільки про білочку йдеться у вірші? Хто ще згадується?

Виконайте завдання 2 с. 46 у зошиті? Доведіть, що білочка зображена на фото, є персонажем вірша. (Шубка сіра, а восени руда.)

3.Робота в парах. Працюємо у лабіринті. Завдання 3 с. 46 ( Позначте, де ви заховали гриби, вгорі чи внизу.)

Давайте заглянемо до нашої скриньки.(Дитина зі скриньки дістає аркуш на якому надруковано «Переносне значення».)

Що означають ці слова? Як ви думаєте, коли працює білочка, вдень чи вночі?

Прочитайте перші 4 рядки вірша. (І ч.)

Знайдіть, як про це сказано у вірші? (Поки день ще не  погас.)

Чи справді день може погаснути?

(Ні. Погаснути може полум’я, світло.)

Слово «погас» вжито у переносному значенні.

ІІ ч. Зошит, завдання 4 с. 47

Прочитайте ще 4 рядки. Що робить білочка? (Працює)

ІІІ ч. міркує

ІV ч. хвилюється

Якою поетеса змалювала білочку?

(Вона змалювала у вірші незвичайну білочку: тваринка дбайлива, думає про майбутнє. Знає, що наближається зима, тоді важко буде знайти щось їстівне, тому потрібно завчасно підготуватися.)

Кого вам нагадує білочка в цьому художньому образі? (Працьовиту людину)

Диференційована робота.

1 в. Які слова ви сказали б білочці, якби зустрілися з нею?

2 в. Прочитайте текст на с. 82 «Чи знаєш ти?».

 Що ще цікавого ви дізналися про цю білочку?

(У Росії навіть є пам’ятник білочці.)

4. Робота в групах. Потрібно скласти прислів’я.

Не одежа красить людину,                         тому треба менше спати.

Хочеш їсти калачі —                                  а добрі діла.

На дерево дивись як родить,                     не сиди на печі.

Хто хоче більше мати,                                 а на людину — як робить.

 Яке з цих прислів’їв характеризує нашу білочку?

5. Гра «Чи є такі рядки у вірші?» (Якщо є – плескаємо у долоні).

Так нашпилює охайно. (є)

І маслята та опеньки білка сушить про запас. (ні)

Буде холодно надворі, сніг посиплеться з горбів. (ні)

Але білочці не спиться… (є)

Давайте зараз ми з вами послухаємо запис вірша «Осінній день», який читає сама поетеса. Можливо, ви почуєте тут слова вжиті у переносному значенні.

А тепер у виконанні Ольги Богомолець прозвучить пісня «Осінній день».

ІV. Підсумоковий  етап.

1. Вправа «Мікрофон».

2. Оцінювання.

Я вдячна всім вам за роботу на уроці. А хто, на вашу думку, найкраще працював сьогодні, найактивнішим був під час уроку?

3. Домашнє завдання.  с. 80-82, виразно читати.

Можна намалювати малюнки до вірша, вивчити вірш напам'ять. Підготувати цікаву інформацію про білочку і за це отримати 12 балів.

Ось і дзвоник пролунав

На перерву нас позвав.

Будемо відпочивати

Й нових зустрічей чекати!


docx
Додано
23 липня 2018
Переглядів
3184
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку