Конспект комбінованого уроку в 6 класі на тему: «Джерела українських фразеологізмів. Фразеологізми в ролі членів речення». Складений до підручника:
Глазова О. П. Українська мова : підруч. для 6 класу ЗНЗ / О. П. Глазова. − К. : ВД «Освіта», 2014. − 240 с.
Урок української мови в 6-му класі
Тема. Джерела українських фразеологізмів. Фразеологізми в ролі членів речення.
Мета: ознайомити учнів із джерелами українських фразеологізмів; формувати вміння визначати синтаксичну роль фразеологізмів; розвивати пам’ять, увагу; виховувати ціннісне ставлення до мудрості народної.
Тип уроку: комбінований.
Підручник. Глазова О. П. Українська мова : підруч. для 6 класу ЗНЗ / О. П. Глазова. − К. : ВД «Освіта», 2014. − 240 с.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
Ахіллесова п’ята − недолік, мінус, найслабша ланка.
Дамоклів меч − загроза, небезпека.
Мідасів суд − невігластво.
Слуга Мельпомени − актор.
Спочивати на лаврах − насолоджуватися успіхом.
Сізіфова праця − нескінченна робота.
Авгієві стайні − забруднене місце.
V. Вивчення нового матеріалу.
Опрацювання теоретичного матеріалу (С. 64 − 65).
Виконання вправ.
Із мовлення трудівників |
Із творів УНТ |
Піти на свій хліб; повертати голоблі назад; стригти під одну гребінку |
Текли медовії ріки; на ясні зорі і на тихі води; жива вода; сорому захопити |
Казка про білого бичка (курочку рябу) − що-небудь надумане, вигадане.
Битий небитого везе − уводити в оману.
Ловися, рибко, велика й маленька, − примовка на прибуток.
З мовлення |
|||
військових |
моряків |
музикантів |
спортсменів |
поле битви; офіцерська честь |
триматися на плаву; кинути якір; чекати біля моря погоди; брати на буксир; викинути за борт |
фальшива нота; заключний акорд; грати першу скрипку; співати в унісон |
вийти на фінішну пряму; честь прапора; удар нижче пояса; друге дихання; забити гол у свої ворота; штрафний майданчик; передати естафету; заборонений прийом |
Опрацювання теоретичного матеріалу (С. 66).
Виконання вправи.
1. Чи не дивина, що один у багатстві бідний, а інший у бідності багатий?
2. Тоді я веселий, тоді я багатий, як буде серденько по волі гуляти!
3. Не поет, хто забуває про страшні народні рани, щоб собі на вільні руки золоті надіть кайдани!
4. У мудреця багатство відіграє службову роль, а в дурня − панівну.
Опрацювання теоретичного матеріалу (С. 67).
Виконання вправи.
1. Безбатченки й трутні засміються на кутні.
2. Ви не носіть за пазухою камінь.
3. Він не виносив сміття з хати, щоб хтось комусь не мовив щось.
4. Артилерія тут була курям на сміх.
5. Так важко зректися свого кольору білій ґаві!
6. Кіт заснув і в вус не дує, а собака сторожує.
VІI. Узагальнення й систематизація знань.
Бесіда за питаннями:
VІIІ. Підсумки уроку. Виставлення оцінок.
IX. Домашнє завдання.