Урок "Україна - мій рідний край"

Про матеріал
Урок складено відповідно до підручника І.Большаковоі, М.Престінської за програмою Р. Шияна
Перегляд файлу

Розробка уроків  186 – 187 «Я досліджую світ» 2 клас

Вчитель Кравчук Ірина Вікторівна

Тема: «Україна – мій рідний край»

Підручник: І.О. Большакова, М.С. Пристінська. 2 клас, частина 2.

Мета: розширити і вдосконалити знання учнів про нашу державу, викликати інтерес до пізнання Вітчзни, сприяти формуванню ключових предметних компетентностей, виховувати патріотизм, любов до рідного краю, рідної мови. 

Очікувані результати навчання; мовно-літературна галузь 

-   сприймає монологічне висловлення (казки, розповіді, вірші, інструкції до виконання завдань тощо) з конкретною метою [2 МОВ 1-1.1-3]

-   розповідає про те, що зацікавило в усному повідомленні [2 МОВ 1-1.3-1];

-   ставить запитання до усного повідомлення для отримання додаткової інформації [2 МОВ 1- 1.3-2];

-   підтримує й ініціює діалог на теми, які викликають зацікавлення [2 МОВ 1-1.6-1];  - обговорює зміст і форму простого медіатексту (світлини, фотоколаж, листівка, мультфільм), виявляє (з допомогою вчителя / вчительки) очевидні ідеї у простих медіатекстах  природнича галузь 

-   описує Україну, її найважливіші географічні об’єкти, показує розташування України на карті [2 ПРО 2-3.1-2]; соціальна і здоровʹязбережна галузь 

-   дотримується правил етичної поведінки під час спілкування з однолітками та дорослими в різних життєвих ситуаціях [2 СЗО 3-1.4-6];

-   об’єднується з іншими дітьми у групу для навчання та гри [2 СЗО 3-4.4-6]; 

-   виконує запропоновану роль у мікрогрупі (команді), погоджуюсь із рішенням команди [2

СЗО 3-4.4-7];

 громадянська та історична галузь

-   представляє загальні відомості про Україну [2 ГІО 5-8.3-1]

Обладнання: акровірш «Україна», мультфільм «Мапа», портрет В.Сосюри, прислів’я.

Хід уроку І. Мотивація навчальної діяльності.

-   Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему. 

1.   Відгадайте загадку.

image 

-         Чи здогадалися ви, яка тема нашого уроку?

-         Впродовж декількох тижнів ви дізнаєтеся про найважливіші географічні об’єкти на карті України, ознайомитеся з державними і народними символами України, більше дізнаєтеся про своє рідне село.

2.   Асоціативний кущ «Україна».

(Батьківщина,  Вітчизна, батьківська хата, вишиванка, козаки, калина, герб,  прапор, гімн, вінок,  рушник…) ІІ. Основна частина.

1.     Робота з підручником с. 42.

-         Прочитай і поясни вислови про Україну. (завдання 1)

-         Що розказали про Україну учні? Прочитай висловлювання дітей. (завдання 2)

-         Що б ти міг додати до цього?

2.     Перегляд мультфільму «Це наше і твоє. Що таке мапа»             https://www.youtube.com/watch?v=bnbU3_l65HI&t=23s

3.     Робота в зошиті з друкованою основою с 30, завдання 1 .

-         Роздивіться карту нашої Батьківщини. В Україні понад  1000 міст, 73000 річок. Київ – столиця України, який розташований на берегах найбільшої річки Дніпро. 

-         На карті України обведи назву столиці.

-         Червоним кольором зафарбуй область, де ти живеш.

-         Жовтим кольором розфарбуй місця, де ти хочеш побувати.

4.     Інтерактивна вправа. Доповни речення, використовуючи підказку.

Україна – мій ____________. Я тут живу. Україна – це ____________. Я  її ________________. Тут живуть мої __________________. 

Довідка: рідний край, держава, громадянин, громадянка, батьки.

5.     Робота в групах. 

Гра «Збери прислів’я»

1        група 

Немає на світі другої України,

немає другого Дніпра.

Людина без Вітчизни,

як соловей без пісні.

Там земля мила,

де мама народила. 

2        група

За морем тепліше,

та вдома миліше.

Україна – мати , 

за неї треба головою стояти.

Батьківщину, як батьків,

на чужині не знайдеш.

3        група

У рідному краю

і сонце ясніше світить

Рідна сторона  - мати,

а чужа – мачуха.

В чужім краю

і солов’ї не співають.

 

Фізкультхфилинка «Ми – українці» https://www.youtube.com/watch?v=jTWryZ8fDww  

6.     –  Багато письменників писали про Україну, серед них – Володимир Сосюра.

image 

Він писав: «Люблять Батьківщину не за те, що вона велика,  а за те, що своя»

7.     Робота з підручником с. 43, завдання 1. 

-         Уважно роздивіться невеликі малюночки, прочитайте рядки під ними. - До чого закликає поет?

За допомогою таких малюнків, які називаються піктограми, легко вивчити вірш. Прочитайте ще раз вірш, але без слів – підказок.

-         Прочитайте рядки далі.

-         Створіть малюнки – позначки до цих рядків.

image 

-         Чому поет називає Україну вишневою?

-         Прочитай текст в підручнику. 

-         ВИШНЯ – символ рідної землі та України, матері й дівчини-нареченої.

Вона символізує Світове Божественне дерево, тому і називається «вишнею» від слова «вишина», а також «Вишній», той, що найвище, тобто Всевишній Бог.

-         Крім цього, вона символізує вічну весну-літо, красу та взаємну любов. Гілки вишні мають магічну силу: за допомогою розколотої і в цьому ж місці зв’язаної вишневої гілочки проганяли дитячу хворобу – зростеться гілочка, то й хвороба зникне; дівчата на вишневих галузках гадали про своє заміжжя – зацвіте до Нового року посаджена в хатній діжці молода вишенька, то й дівчина наступного року одягне вінець молодої;  застромлена під дах оселі вишнева гілка служить оберегом.

https://www.youtube.com/watch?v=XROBvBZxzi0

 

-         Прочитайте, що сказано в тексті про солов’я .

-         Подивіться на цю пташечку і послухайте спів  солов’я . https://www.youtube.com/watch?v=Q9MdD51VAdM  

-         Чому поет називає нашу мову солов’їною?

8.     Цікаві факти про українську мову.

1        Сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів.

2        В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”.

3        Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”.

4        В українській мові безліч синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид.

5        Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

6        Українська мова багата на зменшувальні форми. Зменшувальну форму має навіть слово “вороги” – “вороженьки”.

ІІІ. Підсумок уроку.

Що дізнались на уроці? Чого навчились? Красивий, щедрий, рідний край,

І мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься Україна!

І пам’ятай, що Україна починається з тебе!

 

pdf
Додав(-ла)
Кравчук Ірина
Додано
20 березня 2023
Переглядів
1746
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку