Урок української мови 4 клас

Про матеріал

рок української мови 4 клас Тема: Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Вживання дієслів у прямому та переносному значеннях.

Перегляд файлу

Тема: Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми. Вживання дієслів у прямому та переносно­му значеннях.

Мета: вчити учнів добирати до поданого дієслова 2–3 синоніми, антонім; пояснювати пряме і переносне значення дієслів,  вводячи їх у словосполучення, речення, зв’язні висловлювання; розвивати мовлення та мислення учнів; збагачувати їх словниковий запас; виховувати бажання працювати самостійно, вдумливо, наполегливо. 

Хід уроку

І Організація класу

  1. Девіз уроку ( всі читають хором) ( слайд № 1)

Хто поважає рідну мову —
Вживає всі її слова безпомилково!
Щоб про дієслово більше  знати,
Починаймо працювати!

  1. Очікування « Мікрофон»
  • Я хочу, щоб наш урок був продуктивним
  • А яким ви хочете його бачити?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Перевірка домашнього завдання

А) Інтерактивна вправа «Кубування» ( слай № 2)
(На плазмовому екрані обертається куб, на сторонах якого з'являються запитання. Учні відповідають на них.)
1. Що називаємо дієсловом?
2. Яку частину мови ми вивчаємо? ( дієслово)
3. На які питання відповідає дієслово? ( Що робити? Що робив? Що зробити? Що зробив? Що робить? Що зробить? Що буде робити? що робитиме?)
4. 3 якою частиною мови дієслово пов'язане в реченні? ( з іменником)
5. На що вказує дієслово?
6. Яким членом речення є дієслово?

Б)  Робота з перевірки домашнього завдання (вправа 264).

-  Зачитування дібраних заголовків до тексту.

— Текст вправи — розповідь чи опис? (Розповідь.)

     -  Слухання учнівських дописів-міркувань про необхідність збереження багатств природи
       В)  Гра « Закодовані слова» Вправа «Дешифрувальник» ( слайд № 3 )   

Отже розпочинаємо роботу. Перше завдання «де шифрувальник» за допомогою якого ми розшифруємо першу частину теми нашого уроку. Будьте уважні! Кожній цифрі відповідає декілька літер. Щоб відгадати зашифроване слово,  треба вибрати лише одну літеру. ( клас ділимо на 3 групи кожна група працює над своїми номерами)

Г) Завдання « Роз’єднай слова» ( слайд № 4  )

 Вживаннядієслівупрямомутапереносномузначеннях.

( Вживання дієслів у прямому та переносному значеннях.)

- Отже сьогодні ми будемо працювати з дієсловами – синонімами та дієсловами – антонімами. Ви будете збагачувати свій словниковий запас, уживаючи дієслова у прямому і переносному значеннях. (Тема:  Дієслова-синоніми, дієслова-антоніми, багатозначні дієслова. Вживання дієслів у прямому та переносно­му значеннях.)

 ( слайд №  5)

ІІІ Актуалізація опорних знань.

  1. Хвилинка каліграфії ( слайд № 6)

Група 1  учнів отримує завдання списати з дошки букви та буквосполучення й записати утворене з них слово.
Група 2  складає з поданим словом речення й записує його каліграфічно.
                           сло  во діє  дієслово
2. Прочитаємо текст.( слайд №7)

 Розлилися річки. Затопили низини і луки. Летять і летять з вирію птахи. Тепле проміння нагріває землю.
- Прочитати текст з пропущеними словами .

- Чи можемо ми сказати про що розповідається в тексті.(Ні)

- Чому? ( не вистачає головних слів)

- Давайте скористаємось словами з довідки і відновимо текст.

- Які слова ви вставили? ( дієслова) Який висновок ми можемо зробити?

 - Отже, без дієслів речення втрачають зміст і стає незрозумілим наше мовлення.

3. Музична фізкультхвилинка ( слайд № 8 )
4. Спостереження за мовним матеріалом ( слайд № 9)

       А) Слухання казки К. Д. Ушинського 

                                                       СУПЕРЕЧКА 

               Корова, кінь і собака говорять між собою, кого хазяїн більше любить. Кінь говорить: «Хазяїн більше любить мене. Я йому плуг тягаю, дрова з лісу вожу. Сам хазяїн на мені у місто їздить». 

А корова говорить: «Ні, хазяїн більше любить мене. Я всю його сім’ю молоком годую». 

Собака як заговорить: «Ні, мене. Я хазяйське добро стережу». 

Почув чоловік цю суперечку і говорить: «Не сперечайтеся. Всі ви мені потрібні. Кожен хороший на своєму місці». 

Б) Бесіда

— Що в цьому тексті вам не сподобалося? ( яку помилку допустив автор)

— Якими словами потрібно замінити дієслово говорити? (Засперечатись, сказати, зауважити, загарчати) 

— Як називаються слова, близькі за значенням? (Синоніми)

— Дієслова, протилежні за значенням,— антоніми. ( слайд № 10)

ІV. Сприймання і усвідомлення учнями нового матеріалу

  1. Робота над вправою 265 (усно) ( слайд 11)
  • Прочитайте вірш, придумайте заголовок (« Ціна слів»)
  • Діти знайдіть у вірші дієслова-синоніми і назвіть їх. ( говорила, цвірінчала, торохтіла, щебетала, сказати, промовляв, базікав, патякав, балакав)
  • Чи потрібні нам дієслова-синоніми?
  • Якою стає наша мова?
  • Знайдіть у тексті вірша не з дієсловами. Як вони пишуться? ( Не базікав, не патякав, не балакав)

- Молодці ви справились з цим завданням.

  1. Творче списування ( слайд № 12)

— Із поданих синонімів доберіть і вставте у речення найбільш влучні.

Ліс ще… в передранішній тиші. Тихо навкруги, мертво. Лиш де-не-де… пташка, непевним голосом… зі свого затишку.

Слова для довідки: дрімає, спить, куняє; прокинеться, встане,пробудиться; заспіває, защебече, зацвірінькає, обізветься.

  1. Робота над вправою 266 ( слайд №13)

- Пригадайте, що таке дієслова-антоніми

- Прочитайте уривок з тексту Дмитра Притоки

  • Випишіть з тексту дієслова-антоніми ( злітала- падала, сміялася- сплакувала)
  • Прочитайте пари дієслів .
  • Поставте запитання до дієслів ( що робила?)
  1. Робота над прислів’ями

— Прочитайте прислів’я. Назвіть дієслова-антоніми.( слайд № 14)

   Згода дім будує, а незгода руйнує.

  Вогонь палить, а вода сушить.

  Ластівка день починає, а соловей кінчає.

  Смілий там знайде, де боягуз загубить.

  Літо біжить підстрибуючи, а зима бреде похнюпившись.

   Від гніву старієш, від сміху молодієш.

  Мати однією рукою б'є, а другою гладить.

5. Рубрика «Слово про слово». ( слайд №15)

Воєдино — в одне ціле, докупи.

- Чи можемо ми підібрати синоніми і антоніми?

  1. Робота над прямим і переносним значенням дієслів  (Вправа 268) ( слайд №16)
  • Прочитайте вірш, доберіть заголовок
  • Який заголовок ви придумали?
  • Прочитайте вірш
  • Хлопчики визначте дієслова вжиті в переносному значенні, а дівчатка визначте дієслова вжиті в прямому значенні
  • З якою частиною мови зв’язані дієслова в реченні? ( іменником)
  1. Фізкультхвилинка ( гімнастика для оченят) ( слайд № 17)

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Робота в парах на картках  «Добір синонімів до дієслів». (Кожній парі по два дієслова)

 Синоніми ( слайд № 18)

Бігти – мчати, нестись, летіти

Думати – мислити, міркувати;
Йти – крокувати ,плентатись, сунути, шкандибати;
Доглядати – турбуватись, піклуватись

Перескочити – перестрибнути

Лізти – повзти

Будувати – зводити

Спить – дрімає

Кохати – любити

Антоніми (слайд № 19)

Заплести – розплести

В’янути – цвісти

Заходити – виходити

Піднімати – опускати

З’єднати – роз’єднати

Загадати – розгадати

Спускатись – підніматись

Принести – віднести

Говорити - мовчати  

Роззутися —взутися

Згорнути —розгорнути

Хвалити — лаяти

Сумувати —радіти

- Перевіримо, як ви справились з цим завданням за допомогою гри «Мікрофон»

- Молодці! Ви справились з цим завданням добре

Підсумок уроку

-Урок закінчується. Всі завдання виконані. Ви добре попрацювали. Свої знання і вміння вдало використали при виконанні практичних завдань

Технологія незакінчених речень ( слайд 20)

- Я знаю….

- Я зрозумів, що

- Найбільше труднощів я відчув..

- Мені б хотілося ще…

- Мені сподобалось…

Домашнє завдання ( слайд 21)

Дякую всім, хто працював,
Дієслово гарно вивчав,
На всі запитання відповідав,
На уроці не байдикував.

 

docx
Додано
8 жовтня 2019
Переглядів
1877
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку