УКРАЇНСЬКА НАРОДНА КАЗКА «ЦАП ТА БАРАН»
Розробка уроку
з літературного читання
для учнів 2 класу
Жолудь Марини Анатоліївни
Тема: Українська народна казка «Цап та баран».
Мета: продовжити ознайомлення учнів із казками про тварин, вчити
розпізнавати казки за уривком, переказувати за малюнками та читати в
особах; формувати вміння виділяти в тексті дійових осіб, давати їм
характеристику, відповідати на питання, збагачувати словниковий запас;
розвивати інтерес до книг, увагу, пам’ять, спостережливість,
самостійність думки;
на прикладі казки виховувати почуття дружби, взаємодопомоги, інтерес
до читання українських народних казок.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання: виставка книг на тему: «Казки», аудіозапис казки «Цап і баран», ноутбук, мікрофон, картки із завданням, зображення тварин.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Всі веселі і здорові? (Так!)
До уроку всі готові? (Так!)
Пролунав уже дзвінок,
Починаємо урок!
ІІ. Мовленнєва розминка.
— Діти, а хто з вас робив зарядку вранці? (Відповіді учнів.)
— Зараз ми зробимо зарядку для нашого язичка.
— Як плаче дитина?
— Як сміється маля?
— Як мама заколисує дитину?
Шу-шу-шу — чистомовки я пишу.
Ят-ят-ят — їх пишу для всіх малят.
Ки-ки-ки — всі говорять залюбки,
Ло-ло-ло — щоб чисте мовлення було.
IІI. Перевірка домашнього завдання.
а) Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа —
В них таке смачненьке м’ясо…
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене… (лисиця). (Додаток А).
б) Гостроносий і малий,
Сірий, тихий і незлий.
Вдень ховається. Вночі
Йде шукать собі харчі.
Весь із тонких голочок.
Як він зветься?... (Їжачок). (Додаток Б).
2. Тести.
а) з прогулянки; б) з полювання; в) з лісу.
2. У животі бурчало від:
а) холоду; б) голоду; в) хвилювання.
3. З ким зустрілася лисиця?
а) з вовком; б) із зайчиком; в) з їжачком.
а) з’їсти; б) погратися; в) поцілуватися.
а) перелякався; б) не вмивався; в) не снідав.
6. Лисиця сказала, що вона вранці паслася з:
а) кроликами; б) зайцями; в) козами.
Перевірка: 1 б; 2 б; 3 в; 4 в; 5 б; 6 а.
3. Характеристика головних героїв.
- Яка була лисичка? (Хижа, улеслива, хитра).
- Який був їжачок? (Розумний, хитрий, добрий).
ІV. Актуалізація опорних знань.
Існує книг багато на землі,
Вони цікаві, мудрі та повчальні.
Та кожен з нас, дорослий чи малий,
Казки читає – дуже вони гарні.
Казка – це світ чарівний, незвичний.
Казка – це диво, сповнене краси.
Поринь у казку. Це ж бо так цікаво.
Це справді свято, радість для душі.
У казці звірі свою мову мають,
Дерева розмовляють, мов живі.
Добро і правда завжди зло долають,
Тому і науку люблять всі.
V. Мотивація навчальної діяльності.
1. Гра «Продовж речення».
Ішов дід лісом, та й загубив … (рукавичку).
Зробив дід солом’яного … (бичка).
Вовк опустив в ополонку … (хвіст).
Вигнала лисичка зайчика з … (хатки).
Стрілися на стежці дві … (кізоньки).
Іде журавель на обід до … (лисички).
Піди – но, побігай! Нас, голубонько, … (не обдуриш). (Додаток В).
2. Вирішення проблемного завдання.
- Що об’єднує всі ці речення? (Відповіді учнів).
3. Передбачення щодо уроку.
- Як ви гадаєте, що ми будемо робити сьогодні на уроці? (Відповіді учнів).
VІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
1. Гра «Збери літери».
- Якщо складете літери, прочитаєте тему уроку.
Р Ї У Н С Ь К К А І Н І Н О Д А Р К И З К А
- Добра, мудра, чарівна казка завжди була у пошані. Її із задоволенням слухають і діти, і дорослі. Казки бувають різні: довгі і короткі, веселі, чарівні, написані автором або складені народом. Проте у всіх казок є одна спільна риса – мудрість.
І сьогодні на уроці ми пригадаємо українські народні казки та ознайомимося з ще однією українською народною казкою, а з якою, дізнаєтеся тоді, коли відгадаєте загадки про головних героїв.
2. Відгадати загадки.
а) Походжає по долині
В кучерявій кожушині,
Роги в нього кручені,
Боляче так буцають!
Вперто встав, немов бовван,
У кошарі пан … (баран).
б) На барана схожий я,
В мене довга борода (цап). (Додаток Г).
- Ці тварини і є героями на сьогоднішньому уроці. Отже, сьогодні на ми з вами познайомимося з новою казкою, яка називається «Цап та баран». (Додаток Д).
3. Римування.
Казок країна … ( золота, велика, чарівна)
У гості й вас чека … ( він, воно, вона).
Отож часу … ( не зволікайте, не гайте, не шукайте )
У подорож … ( вирушайте, рушайте, ідіть ).
VІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання казки «Цап та баран».
1. Слухання аудіозапису казки.
https://www.youtube.com/watch?v=WiQcwiDstK8
2. Словникова робота.
Відсіля — звідси.
П'ятами накивати — швидко втекти.
Курінь — легка будівля, сторожка.
Прибрались — тут: пішли геть.
Ворожити — тут: передбачати, вгадувати.
Ворожбит — тут: той, хто ворожить.
3. Робота з текстом. Різновиди читання.
а) Читання казки вголос «ланцюжком» до слів: «Приходять туди, аж вовки кашу варять».
б) Читання казки «Незнайком» до слів: «Ось ходімо, ми їх поїмо»..
в) Самостійне читання казки до слів: «Прийшли, аж ті вже з куреня прибрались, побігли та й на дуба забрались».
4. Аналіз казки з елементами вибіркового читання.
- Чому чоловік та жінка вигнали Цапа й Барана?
І були ті цап та баран великі приятелі — куди цап, туди й баран. Цап на город по капусту — і баран туди, цап у сад — і баран за ним.
— Ох, жінко,— каже чоловік,— проженімо ми цього барана й цапа, а то за ними ні сад, ні город не вдержиться.
- Що зробили Цап та Баран, коли хазяї вигнали їх з двору?
Скоро цап та баран теє зачули, зараз із двору майнули. Пошили вони собі торбу та й пішли.
- Що вони побачили посеред поля?
Посеред поля лежить вовча голова.
- Що робили вовки?
Приходять туди, аж то вовки кашу варять.
- Як Цап та Баран перехитрили хижаків?
Цап і роздумавсь:
— А подай лишень, баране, оту вовчу голову! От баран і приніс.
— Та не цю, а подай більшу! — каже цап. Баран знову цупить ту ж саму.
— Та подай ще більшу!
Ох, тут уже вовки злякались: стали вони думати-гадати, як відціля втікати.
- Як вовки хотіли врятуватися?
От один вовк і починає:
— Славна, братці, компанія, і каша гарно кипить, та нічим долить,— піду я по воду.
Як пішов вовк по воду: «Хай вам абищо, з вашою компанією!» Як зачав другий того дожидати, став думати-гадати, як би й собі відтіля драла дати:
— Е, вражий син: пішов та й сидить, нічим каші долить; ось візьму я ломаку та прижену його, як собаку.
Як побіг, так і той не вернувся. А третій сидів-сидів:
— Ось піду лишень я, так я їх прижену.
Як побіг, так і той рад, що втік.
- Прочитайте зачин казки; кінцівку.
Був собі чоловік та жінка, мали вони цапа й барана. І були ті цап та баран великі приятелі — куди цап, туди й баран. Цап на город по капусту — і баран туди, цап у сад — і баран за ним.
Вовки як схватились, так аж пили по дорозі закурились. А цап та баран безпечно пішли, та зробили собі курінь, та й живуть.
5. Гра «Закінчіть речення».
- А збирайтеся, Цапе й Баране... (собі з богом, щоб вас не було у мене в дворі).
- Ох, тут уже вовки... (злякались: стали вони думати-гадати, як відціля втікати).
- А цап та баран безпечно пішли… (та зробили собі курінь, та й живуть).
6. Характеристика героїв казки. Робота в групі.
І група:
ІІ група:
- Яким був цап? (Сміливий, недужий, винахідливий, дружній).
7. Робота над прислів`ям.
Казка вигадка, та в ній
Щось повчальне зрозумій.
— Що є повчальне у цій казці?
— Який можемо зробити висновок?
VІІІ. Фізкультхвилинка.
https://www.youtube.com/watch?v=t7FLa2FF2AI
ІХ. Узагальнення й систематизування знань.
1. Інтерактивна вправа «Метод Прес».
Робота в парах. Складіть приказки.
У дружбі то найбільший скарб.
Де сила не зможе, сила.
Вірний друг - там розум допоможе.
— Як ви розумієте ці приказки?
— Ці приказки можна віднести до казки «Цап та баран»?
2. Переказ казки за малюнками. (Додаток Е).
3. Гра «Ти — мені, я — тобі». Робота в парі.
- Придумати запитання за змістом казки, поставити його однокласникам.
4. Читання казки за особами.
- Прочитати в особах уривок казки (с. 37 – 39).
Х. Підсумок уроку.
1. Гра «Мікрофон».
- Чого вчить нас казка «Цап та Баран»?
- Чи сподобався вам урок?
- Що ви вдома розкажете про сьогоднішній урок?
2. Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».
Я на цьому уроці ознайомився(лась)…
Найцікавішим було…
У мене виникло запитання…
ХІ. Домашнє завдання.
Читати казку. Уміти переказувати її за малюнками підручника.
Додаток А
Додаток Б
Додаток В
Додаток Г
Додаток Д
Додаток Е