Урок - вікторина проведений у 2 класі. Були використані різні форми роботи з дітьми: Робота в командах, парах, індивідуальна робота. Урок пройшов цікаво, весело. В класі панувала дружба, взаємодопомога.
Підсумковий урок
з читання у 2 класі
«Українські народні казки»
Вчитель Сідорук Любов Іванівна
Пилявська ЗОШ І-ІІІ ступенів
2018
Тема. Українські народні казки.
Мета: систематизувати знання учнів про народні казки; вчити дітей зв’язно, логічно, послідовно викладати свої думки; розуміти моральний зміст казок; розвивати мовне чуття, уяву, творчі здібності дітей;
виховувати доброзичливе ставлення одне до одного; прагнення до добра й справедливості.
Розвивати пам’ять, кмітливість, вміння передавати свої думки в розмові, виховувати любов до книг, бережне ставлення до них. Вчити поважати добро і правду.
Обладнання: ілюстрації до казок, диск з піснями з казок, картки, емблеми із зображенням казкових героїв, мішечок, предмети з казок.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Хід заняття
Вчитель. Дорогі діти, шановні гості! Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами помандруємо світом казок На нашому шляху ми зустрінемо головних героїв українських народних казок, навчимось розрізняти добро і зло.
На уроці вам потрібно бути уважними, спостережливими, доброзичливими.
I. Організаційна частина
Діти зачитають вірші.
Учень 1
Існує книг багато на землі.
Вони цікаві, мудрі, гарні.
Та кожен з нас, дорослий чи малий,
Всяк казочку читати полюбляє.
Учень 2
Казка – це світ чарівний та незвичний,
Казка – це диво, сповнене краси.
Поринуть в казку, це ж бо так цікаво,
Це справді свято, радість для душі.
Учень 3
У казці звірі мову мають,
Дерева розмовляють, мов живі.
Добро і правда завжди зло долають,
Тому і люблять казку діти всі.
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Вчитель: Дітки, давайте пригадаємо, який розділ ми з вами вивчили? (Українські народні казки)
Чому у народних казок немає одного автора?
Казки — найпопулярніші в народі твори. Їх люблять всі: від маленьких дітей, і до стареньких дідусів та бабусь.
Ми з вами познайомилися з багатьма українськими народними казками. Сьогодні у нас підсумковий урок із цієї теми, і проведемо ми його у формі пізнавальної вікторини «Знавці казок».
ІІІ. Повторення та систематизація матеріалу.
Вчитель: Так як урок у нас сьогодні незвичайний, то ми будемо робити багато незвичайних завдань. Розпочнемо ми наш урок з відгадування загадок.
Завдання 1. Загадки.
Загадка 1
На городі виростала, |
|
Загадка 2
|
|
Загадка 3
Ой, набридло на віконці |
|
Загадка 4
Вигнав дід козу із хати — |
|
Загадка 5
На сметані замісили, |
|
Загадка 6 Сидить півник на печі Їсть смачненькі калачі. Ось лисичка прибігає, Півника мерщій хапає. Біжить півень рятувати, В лиса півника забрати. (Котик і півник) |
|
Загадка 7 Я — бичок-беремлячок, Солом’яний у мене бочок. Із соломи дід зробив, Бік смолою засмолив. (Солом’яний бичок) |
|
Загадка 8 Маленьке, сіреньке, Біди наробило, Щось біле кругленьке Хвостиком розбило. Сумує бабуся і плаче, Дідусь витирає сльозу, А курочка кудкудаче: «Я вам золоте принесу!» («Курочка Ряба») |
|
Вчитель: Молодці. Ви добре справились з першим завданням. Для наступного завдання ми поділимось на 2 команди і оберемо капітанів команд.
Завдання 2. Для капітанів команд.
(Вчитель викликає капітанів і вони витягують листочки з завданням.)
Скільки звірів помістилося в рукавичці, яку загубив дід? Назвати героїв.
Відповідь. Сім героїв: мишка - шкряботушка, жабка-скрекотушка, зайчик-побігайчик, лисичка-сестричка, вовчик-братик, кабан - іклан, ведмідь - набрід.
Скільки героїв-персонажів витягують ріпку?
Відповідь. Шість героїв: дід, баба, внучка, собачка, котик, мишка.
Вчитель: Для наступного завдання нам потрібно попрацювати в парах.
Завдання 3. «Впізнай героя» (за висловлюванням).
Кожна пара отримує картку, на якій записані висловлювання героїв казок.
Потрібно назвати казку.
- А знаєш, я тепер уже не їм м'яса, самі овочі. (Лисиця та Їжак)
- Постривайте! Ви мені спочатку скажіть: хто знайшов колосок? (Круть і Верть)
- Гу-гу-гу! Як вас багато! Пустіть і мене! (Рукавичка)
- Славна, братці, компанія, і каша гарно кипить, та нічим долить. (Цап та баран)
Діти зачитують свої відповіді..
Завдання 4. Виправ помилки в казках.
Діти виконують завдання в парах.
Вчитель: А зараз, діти, ми з вами проведемо тестування.
Завдання 5. Тест «Чи уважний ти читач?»
Запишіть правильні відповіді на аркушах паперу.
Виконайте взаємоперевірку і оголосіть результати.
1. Ти прочитав розділ:
А) Українські народні пісеньки;
Б) Українські народні ігри;
В) Українські народні казки.
2. Закінчи прислів'я: "Хто багато читає, той багато…":
А) спить;
Б) знає;
В) встигає.
3. Скільки звірів жило у дідовій рукавичці:
А) четверо;
Б) семеро;
В) восьмеро.
4. Закінчи речення: "Лисиця хижа, улеслива, а їжак…":
А) розумний;
Б) гарний;
В) злий.
5.Цап з бараном залізли на:
А) ялину;
Б) тополю;
В) дуб.
6. У якій з прочитаних казок найбільше дійових осіб:
А) "Рукавичка";
Б) "Колосок";
В) "Лисиця та їжак".
7. Закінчи речення: "Нема за що нероб і ледарів…":
А) пирогами частувати;
Б) в гості звати;
В) в друзі брати.
Відповіді до тестів:1)в, 2)б, 3)б, 4)а, 5)в, 6)а, 7)а.
Ми з вами гарно попрацювали, тому тепер потрібно трішки відпочити і зробити фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
У оленя світлий дім
Він виглядає у нім
Зайчик по ліску біжить
І в віконечко бринить
Стук-стук: «Відчини!
Ти мене не прожени»
- «Зайчик, зайчик, забігай.
Лапку подавай».
Завдання 6. Казкові герої.
Робота в парах.
Кожна пара отримує таблицю, в якій потрібно знайти назви казкових героїв.
Таблиця 1. Знайди казкових героїв.
л |
ж |
у |
р |
а |
В |
и |
с |
к |
о |
т |
е |
ї |
и |
ц |
я |
и |
л |
ж |
м |
и |
ш |
к |
ь |
а |
к |
а |
к |
р |
а |
ц |
а |
п |
б |
а |
н |
Таблиця 2. Знайди казкових героїв.
м |
в |
е |
ь |
в |
о |
и |
ш |
д |
д |
ч |
в |
ж |
к |
м |
і |
и |
к |
а |
а |
д |
п |
і |
в |
б |
д |
і |
к |
и |
н |
к |
а |
б |
а |
б |
а |
Завдання 7. Вікторина-змагання між командами.
Діти працюють у 2 командах. Переможе та команда, яка дасть більше вірних відповідей.
Загадки про казки
Завдання 8. «Перевірте себе».
Робота в групах
Кожна група обирає собі казку й отримує картку із записаними реченнями. Треба визначити, чи є в казці такі речення, й поставити знак «+», якщо вони відповідають змісту
I група — «Вовк та козенята»
II група — «Лисичка та журавель»
Завдання. Склади прислів’я
Діти по партах складають слово з чисел по буквах алфавіту. Потім слова об’єднують і складають прислів’я.
(Казка вчить як на світі жить.)
Парта 1.
15 1 10 15 1
Парта 2.
3 28 11 23 31
Парта 3.
33 15 18 1
Парта 4.
22 3 12 23 12
Парта 5.
9 11 23 31
Підсумок уроку
Вчитель: Діти, ви всі дуже любите казки. Багато їх знаєте. Скажіть, а чому навчаються нас казки? (Відповіді дітей).
Дітки, назвіть ваші улюблені казки. Поясніть, чому вона вам найбільше подобається. (Відповіді дітей).
А тепер давайте порахуємо, скільки у кого емблем із зображенням казкових героїв.
Домашнє завдання
Інсценізація казки «Рукавичка» за підручником.