Конспект уроку читання
3 клас
Тема: Українські народні казки. «Пан Коцький»
Мета: ознайомити учнів з українською народною казкою «Пан Коцький»,; вдосконалювати навички виразного читання, умінняскладати план, переказувати твір; навчати висловлювати власну думку, розвивати мовлення учнів, збагачувати словниковий запас; виховувати дружелюбність, ввічливість.
Підручник: Українська мова та читання: підруч. для 3 кл. закл. загал. серед. освіти (у 2-х ч.) : Ч. 1 / І. О. Большакова, М. С. Пристінська. — Харків : Вид-во «Ранок», 2020. — с. 61-63.
Обладнання: підручник, роздруковане прислів’я, шапочки-маски тварин, книжки з народними та літературними казками.
Хід уроку
I. Організаційний момент
- Добрий день, діти! Сідайте. Перевірте, чи готове ваше робоче місце до уроку. Сьогодні ми з вами гарно попрацюємо. Бажаю вам успіху!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Робота з прислів’ям
- На дошці було прислів’я. Вітер подув та слова перемішалися. Відновіть прислів’я.
Кожне слово окремо прикріплено до дошки у хаотичному порядку:
Казка вчить, як на світі жить.
- Яке ж прислів’я ви склали? Як ви його розумієте?(Казки вчать нас на помилках героїв, що не потрібно робити.Закликають бути добрими та наслідувати гарні вчинки героїв)
2. Асоціативний кущ
- А що таке казка? Які слова у вас з нею асоціюються? Які слова вам спадають на думку, коли ви думаєте про казку? (вигадка, мудрість, народна, авторська, бабуся, вечір, книжки, цікаво…)
Посередині дошки записується слово «казка». Навколо цього слова вчитель записує усі слова, що пропонують учні.
народна
зло авторська
добро КАЗКА книжка
вечір дитинство
вигадка мудрість
подорож
- Отже, що таке казка? (спочатку діти кажуть). Це твір, події якого не можуть відбуватися в реальному житті.
- Подивіться, які у нас є книжки. Промовити назву кожної книжки. А зараз я їх розподілю на дві групи. Як ви вважаєте, що спільного в першій і в другій групі? (У першій групі народні казки – автор невідомий, у другій – літературні)
- Сьогодні ми поговоримо про народні казки. Що ви знаєте про народні казки?
(слухаємо відповіді дітей і прикріплюємо на дошку слова-опори: народні казки, «з вуст в уста», автор невідомий)
Народні казки складали і передавали «з вуст в уста».
У народнихказок конкретний автор невідомий.
Казки складаливсі народи світу, тому народніказкибуваютьукраїнськими, російськими, білоруськими та іншихнародівсвіту. Казки, які складені українським народомназивають українські народні.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні на уроці ми поговоримо про найдавніші народніказки і познайомимося з однією українською народною казкою.
IV. Підготовча робота.
1. Робота з підручником.
- Цікаво. А якими були найперші казки? Розгорніть підручники на с.61. Прочитайте самостійно.Знайдіть у тексті і прочитайте відповідьна запитання:
- Про що були найперші найдавніші казки? Чи знаєте ви такі казки? (Найдавніші казки — це казки про явища природи і небесні світила. Про сонце і місяць, про двох морозів, про вітер)
- Навіщо люди складали казки про явища природи?(Цими казками люди намагалися пояснити явища природи.)
- Чому з’явилися казки про диких тварин? Які ви знаєте приклади народних казок про диких тварин?(Коли люди почали полювати на звірів, то стали складати казки про диких тварин, щоб розповісти про їхні звички і як діяти в разі зустрічі з ними. «Журавель і Лисиця», «Лисичка-сестричка і Вовк-панібрат»)
- Як з’явилися казки про свійських тварин?Які ви знаєте приклади народних казок про свійських тварин?(Після того, як люди приручили диких тварин. «Ріпка»». «Півник і двоє мишенят»)
2. Підготовка первинного сприйняття.Бесіда
- Ми з вами будемо читати українську народну казку, яка називається «Пан Коцький». І подумаємо, до якої групи можна віднести цю казку.
- Як ви розумієте слово «пан»? (Це слово має два значення. Перше - це ввічливе, шанобливе звертання до чоловіка. Сьогодні можна почути: Доброго ранку, пане Іване! А є й друге значення: той, хто має владу над іншими; володар, хазяїн. В Україні раніше слово пан викликало страх, тому що дуже часто пани були жорстокими. І коли казали «пан», бідні селяни його боялися.)
3. Читання твору вчителем
- Зараз я вам прочитаю українську народну казку «Пан Коцький», а ви уважно слухайте.
V. Емоційно-оцінна бесіда
- Вам сподобалася казка? Під час прослуховування вам було весело чи сумно?
- Хто з героїв сподобався? Хто не сподобався? Чому?
VІ. Самостійне читання учнями твору
- Тепер самостійно прочитайте українську народну казку «Пан Коцький». Подумайте, чи всі слова вам зрозумілі?
Після читання:
Як ви зрозуміли слово:
не здужав – не зміг: В одного чоловіка був кіт старий, що вже не здужав і мишей ловити.;
лучче – краще: «Нащо він мені здався, тільки дурно буду годувати, — нехай лучче в лісі ходить»;
досвіток- час доби перед сходом сонця: Лисичко-сестричко, прийду я до тебе на досвітки.;
хмиз - невеликі тонкі гілки, відділені від дерева: Звірі й почали ховатися: ведмідь лізе на дерево, вовк сідає за кущем, кабан заривається у хмиз…
Гімнастика для очей
Закрийтеочі і уявітьабо згадайтещо-небудьприємне, гарне. Потрітьдолоні руки і прикрийте ними очі, схрестивши пальці на середині чола–підсилює розслабляючий ефект.
VІІ. Аналіз твору
1. Бесідаі вибіркове читання
- Як кіт опинився у лісі? Чому лисичка відмовила зайчику? Чому зайчикові та іншим звірям хотілося побачити пана Коцького?
- Чому ніхто зі звірів не хотів звати пана Коцького на гостину? Що приготували звірі для пана Коцького?Чому лисичка порадила всім сховатися?
- Кого злякався Пан Коцький? Чим завершилася казка?
- Про кого розповідалося у казці? (Про диких та свійських тварин)
- До яких груп казок ми можемо віднести твір «Пан Коцький» (Казки про диких та свійських тварин).
- Як ви вважаєте, що висміює ця казка? (Брехливість, сліпудовірливість)
- Яка ж основна думка твору?( У страху великі очі. – Коли чогось дуже боїшся, здається, що подолати, перемогти страх не можливо. Страх заважає людині бачити те, що є в дійсності, перебільшує небезпеку.)
VІІІ.Вторинний синтез
1. Робота над складанням плану
- Розглянемо у підручнику «часову лінію», у якій за допомогою малюнків відтворено події казки.
- Складіть самостійно план до казки «Пан Коцький», користуючись «часовою лінією». Скільки малюнків представлено? (7) Отже, стільки ж буде пунктів у вашому плані.
Запис на зворотній стороні дошки:
Приклад плану до казки «Пан Коцький»
1. Старий кіт
2.Знайомство з лисичкою
3. Новина від зайця.
4. Страви на обід
5. Схованки звірів
6. Комар і миша
7. Втеча звірів
2. Докладний переказ казки
- Перекажіть казку «Пан Коцький» відповідно до тих пунктів плану, які ви склали.
Запитати 7 учнів- один учень розповідає події до одного пункту плану. Важливо пам’ятати про емоції.
3. Театралізація
- Розіграємо події 3 і 4. Хто буде вовком, кабаном, ведмедем, зайцем? Спочатку прочитаємо цей уривок за особами. Обов’язково зверніть увагу на те, як повинна говорити кожна тварина: заєць – хвалькувато.
ІХ. Підсумок уроку
1. Незакінчене речення
- Продовжіть речення:
- Казка – це…
- У залежності від наявності автора казки бувають…
- Сьогодні ми прочитали …
Х. Завдання додому
- Прочитайте будь-яку українську народну казку про тварин. Намалюйте до неї часову лінію сюжету (план у вигляді малюнків).
Джерело: