Урок –віночок
з української мови у 2 класі
на тему:
«Знаходження кореня у спільнокореневих словах»
Підготувала та провела
учитель Вірич Р.І.
Тема. Знаходження кореня у спільнокореневих словах
Мета. Узагальнити знання учнів про істотну ознаку спільнокореневих слів, удосконалювати вміння утворювати та розпізнавати спільнокореневі слова, виділяти в них корінь; розвивати пізнавальну активність, самостійність та логічне мислення, вміння узагальнювати, систематизувати мовні явища, збагачувати словниковий запас учнів; ознайомити з народними традиціями плетіння віночків, виховувати інтерес до культурної спадщини свого народу, любов до рідного краю, повагу та цікавість до народних традицій.
Обладнання: зображення українського віночка, квітів, кольорові стрічки, таблиця споріднених слів, картки для роботи в парах, схема складання сенкану.
Інтерактивні форми і методи: робота в парах, робота в групах, "Передбачення", "Сенкан", гра "Так - ні".
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Інтегрований нестандартний урок-віночок.
Хід уроку
Стали, дітки, всі рівненько,
Усміхнулися гарненько,
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім другім класі
Діти просто молодці!
Сідайте, діти! На уроці
Зустрілися ми знову.
Про нашу мову чарівну
Поведемо розмову.
Вчитель. Сидимо - рівно.
Пишемо - гарно.
Слухаємо - уважно.
Відповідаємо - правильно.
МОВА
МОВОНЬКА
МОВЛЕННЯ
ПРОМОВЕЦЬ
РОЗМОВЛЯТИ —
Це - не міста забудова.
Це — будова слова.
З'ясуємо, як будівництво відбувається І
головна частина слова як називається.
Сплетемо диво-коло сьогодні
З мальв, чорнобривців, калини,
З барвінка та жита, із м'яти, нагідок,
З жоржин, чебрецю та вербени...
Сьогодні ми з вами також довідаємось, які саме квіти впліталися у віночок, від чого вони оберігали. Дізнаємося про символічну роль стрічок.
IV. Опрацювання теми уроку.
— Щоб букви правильно писати,
Хвилинку каліграфії
Нам треба розпочати.
Писатиму букви рівнесенько,
Щоб були красиві, гарнесенькі.
Ві він ок очок
У цьому дворку, як у вінку.
Тримай рушник на кілочку — буде хата, як у віночку.
Дві пари учнів працюють біля дошки, решта — в зошитах за картками.
Картки для учнів, що працюють біля дошки:
чорнобривці чорнобривцевий |
чорніти чорнобривчики |
|
|
барвіночок барвінковий |
барвінок барбарис |
Картки для учнів, що працюють у зошитах:
волошки волошечки |
|
волосся волошковий |
|
||
маковий |
|
маківка |
мак |
|
макарони |
|
||
калюжа |
|
калина |
калинонька |
|
калинка |
|
|
|
яблуня яблуневий яблунька явір |
||
|
||
верба верес |
|
вербовий вербонька |
|
||
мальва мальвовий |
|
малюнок мальвочка |
|
||
вишенька вишиванка |
|
вишня вишневий |
3. Перевірка роботи учнів, що працювали біля дошки.
- Діти, ви правильно визначили "зайві" слова, знайшли споріднені до слів барвінок, чорнобривці і вплели ці чудові квіти до нашого віночка. А чи знаєте ви, що дівчатка починали носити віночок з трьох років? Перший віночок для трирічної дівчинки плела мама. У нього вплітали три квітки: барвінок — квітка-тато, яка оберігає доньку, годує її; чорнобривець — квітка-мама, яка захищає дитину від усього лихого та виховує її; незабудка — це сама дівчинка.
4.Перевірка роботи учнів, що працювали в зошитах.
А всього в українському вінку 12 квітів.
Заздалегідь підготовлені учні загадують загадки.
Цвіте синьо, лист зелений,
Квітник прикрашає.
Хоч мороз усе побив,
Його не займає. (Барвінок).
У народі його вважають символом життя.
У вінку зеленолистім,
У червоному намисті
Видивляється у воду
На свою чудову вроду. (Калина).
Символ краси та дівочої вроди.
Навесні зацвіте білим цвітом,
А в жнива — червоним плодом. (Вишня).
Символ материнської любові.
Стоїть півень на току
У червонім ковпаку. (М а к).
Оберіг від злих духів.
Виросли на лузі
Сестрички маленькі.
Очки – золоті,
А вічки – біленькі. (Ромашки)
Жовте сонечко, білі промінці. (Ромашка).
Символ доброти, ніжності.
На просторах поля золотого
Сині зірочки тремтять.
То - краплинки неба голубого
Виграють у житі, синім полум'ям горять.
(Волошка).
Символ чистоти, ніжності.
Білі дрібні квіти маю,
Від хвороб допомагаю.
А коли відцвітаю,
Насіння з вітром розкидаю.
(Деревій)
Символ нескореності
Учні одержують завдання — дібрати споріднені слова із запропонованим коренем:
Перевірка роботи учнів.
Як ви розумієте зміст цього прислів'я? Запишіть його в зошити.
V. Фізкультхвилинка.
Зараз пограймо у народну гру "Подоляночка". (Діти водять хоровод).
Бачу, всі в нас добре вміють співати, хоровод водити.
До слів, що означають назви предметів, доберіть за зразком спільнокореневі слова, що означають назви ознак та назви дій. Запишіть ці слова, позначте у них корінь.
Зразок: ліки, лікарський, лікувати
Черга - …, ….
Радість - …, ….
Знайти споріднені слова до слова стежка.
Стежка
Стежка в поле лине
Й нас туди веде.
Ти, моя стежино,
Не губись ніде.
Стежечко, стежинко,
Рідне стеженя,
Скільки тут ступало
Босих ноженят!
Хай ти ще маленька,
Отака, як ми,
Але вчиш, як ненька,
Жити між людьми.
М. Томенко
— Зіграти хочеться мені
Із вами, друзі,
В "Так" чи "Ні".
Я вам питання задаю.
Готуйте ж відповідь свою.
Якщо відповідь правильна учні говорять «Так» і плескають у долоні, якщо неправильна - «Ні» і тупають ногами.
Молодці, ви добре впоралися і з цим завданням.
10. "Передбачення".
Як ви гадаєте чого не вистачає у вінку? Якого кольору бувають стрічки? А як ви вважаєте, що символізує колір кожної стрічки? Міркуємо разом: коричневий – символ землі-годувальниці; жовтий – символ сонця і зернових культур; зелений – краси і молодості; синій – неба і води; фіолетовий – мудрості; рожевий – щирості і привітності; червоний – добробут і любов.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
Складання сенкану за планом:
Віночок
Гарний, чудовий.
Дивує, прикрашає, оберігає.
Бережемо, пишаємося, використовуємо.
Оберіг, символ дівочої краси.
Ось і закінчується наш урок. Пригадайте, про що ви дізналися на уроці?
Збіг урок наш, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Та попереду у нас багато кроків,
Безліч веселих і серйозних уроків...
VІІ. Домашнє завдання.
Відповідати на питання для повторення (с. )