Урок дозволяє реалізувати принцип індивідуалізації навчання, залучати до роботи учнів різного рівня підготовки. Матеріал, розташований на темному фоні, передбачений для розміщення на дошці до початку уроку.
Українська література
6 клас
Роль і місце пісні в житті українців. Головні календарні обряди. Календарно-обрядові пісні. Народна обрядова пісня, її різновиди.
Урок №2
Тема. Роль і місце пісні в житті українців. Головні календарні обряди. Календарно-обрядові пісні. Народна обрядова пісня, її різновиди.
Мета. Визначити роль і місце пісні в житті українського народу, дати поняття про календарно-обрядові пісні;
розвивати стійкий інтерес до усної народної творчості як вагомого духовного спадку народу, бачення в ній ментальних особливостей української людини;
виховувати любов і пошану до духовної спадщини наших пращурів, прагнення засвоїти основи моралі й етики.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: записи на дошці
Підручник: Українська література: підруч для загальноосвіт. навч. закладів. 6 кл. / Л.Т.Коваленко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2014. – 240 с.: іл.
Домашнє завдання попереднього уроку:
ХІД УРОКУ
Іван Федоров – український першодрукар. «Апостол» М.Львів 1574 рік
|
Календарно-обрядові пісні: Навесні – веснянки. Улітку – русальні, купальські, жниварські. Узимку – колядки, щедрівки. |
Язичники (погани) ↓ 988 рік ↓ християни |
ПІСНЯ В ЖИТТІ УКРАЇНЦІВ. КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ М.Гоголь: Покажіть мені народ, у якого було б більше пісень. Наша Україна дзвенить піснями.
|
Народні прислівʼя:
|
Т.Шевченко: |
І.Франко: |
|
Д.Павличко:
|
|
|
|
|
НОВИЙ МАТЕРІАЛ
Найдавнішими піснями українців є календарно-обрядові. Що це за пісні і чому вони так називаються?
Обрядові – від слова «обряд». Обряди – це ритуальні дії, які, за уявленнями людей, можуть позитивно впливати життя людей. У нашому сучасному житті теж є обряди – вінчання, хрестини, поховання тощо. Які, скажімо, виконують обрядові дії під час хрестин? (…) З якою метою дитину охрещують? (вірять, що після цього в неї буде свій янгол-охоронець, який оберігатиме її від усього поганого.)
Обряди наших далеких пращурів також були покликані полегшити їхнє життя. Вони були повʼязані із заняттями давніх українців: хліборобством, скотарством, боротьбою з грізними силами природи, вірою в різних богів і духів, яких треба було «задобрити», щоб вони не шкодили людям, або віддячити за допомогу. Зібрали селяни щедрий урожай з ниви – треба подякувати землі-годувальниці, попросити, щоб і наступного року був добрий ужинок. Забарилася весна, ніяк не може здолати люту зиму – потрібно їй допомогти, прикликати її піснями-веснянками. Під час кожного обряду разом з іншими обрядовими діями виконували обрядові пісні.
Календарні – тому що обряди наших предків і пісні, що їх супроводжували, були повʼязані з порами року (календарем).
Виділяють календарно-обрядові пісні весняного, літнього та зимового циклів (див. на дошку).
Про що і про кого співали в календарно-обрядових піснях? Виражали прохання до сил природи, прославляли їх. Особливо вшановували сонце, бо розуміли, що від нього залежить усе їхнє життя. Наші предки були сонцепоклонниками. Також ушановували воду, землю-годувальницю, рослинний світ, душі померлих.
Тут треба згадати, що прадавні українці (русичі) були язичниками (див. на дошку). Хто це такі? (…). Тому в календарно-обрядових піснях згадували язичницьких богів – Коляду, Купайла, Ладу тощо.
А 988 року князь Володимир Великий запровадив на Русі християнство. Що це таке? (…). І внаслідок цього деякі календарно-обрядові пісні, крім старих образів, почали вбирати також і християнські мотиви – Ісуса Христа, Діви Марії тощо. Не тільки зміст пісень зазнав змін. Деякі язичницькі свята поєднали з християнськими (поганське свято бога Коляди – з християнським Різдвом, Івана Купала – зі святом Іоанна Хрестителя).
Перегляньте записи на дошці (стосовно нової теми). Поясніть кожен запис.
1