Козацькому роду нема переводу
(за твором Андрія Чайковського «За сестрою»)
Мета:
*навчити учнів осмислювати ідейно-художній зміст повісті, розкрити образи козаків, їхні звичаї та традиції;
*розвивати навички характеризувати образи, зокрема образ Павлуся;
*Виховувати на прикладі образів козаків лицарські чесноти, віру в перемогу добра й справедливості.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизація знань
Обладнання: Текст твору «За сестрою» А Чайковського, ілюстрації, схема-сходинки «Шлях від дитинства до відважного козака»,карта України, паперові сердечка
1.Організаційний момент
Учитель. Сьогоднішній урок хочеться розпочати віршем,який налаштує вас на роботу
Заспіваю вам не пісню
Про стару старовину,
Розкажу я вам не казку,
А бувальщину одну.
Розкажу вам про минуле,
Що вже мохом поросло,
Що нащадками забуте,
За водою попливло.
-Діти, як ви думаєте, про яке минуле ми поведемо мову на уроці?(Про козаків)
Так, сьогодні ми помандруємо в далеке минуле нашого краю, побачимо, як жили наші діди і прадіди-славні українські козаки. Тому тема нашого уроку звучить так: «Козацькому роду нема переводу» Характеристика образу Павлуся.
Отож, сьогодні на уроці ми спробуємо розібратися, що означає бути справжнім козаком, вчитимемося характеризувати героя, виховуватимемо віру в перемогу добра й справедливості.
Актуалізація опорних знань
Ви вже ознайомилися зі змістом повісті. Тому ми перевіримо зараз чи уважно ви читали твір за допомогою інтерактивної вікторини https://learningapps.org/watch?v=p7dff830c22
-Вслухайтесь у слово лицар. Які асоціації у вас виникають?
1.Створення асоціативного куща до слова «лицар»
-Як називається острів, що заселяли козаки?
2.Розповідь за ілюстрацією(на картинці зображена Запорізька Січ)
(учні розповідають про звичаї та традиції Січі)
3.Робота над схемою-сходинками «Шлях до відважного козака»
Завдання: спробуйте дослідити шлях Павлуся від дитинства до відважного козака
1.Сходинка-дитинство,затьмарене смертю
2.Сходинка-відважність
3.Сходинка-страждання
4.Сходинка -кмітливість
5.Сходинка-милосердя (до кожної сходинки учні добирають приклад із тексту)
Отже, за допомогою хмари слів охарактеризуйте головного героя Павлуся
Запишіть характеристику в зошит.
Закріплення знань
1.Зі слів складіть вислови, вкажіть кому належать ці слова
1.Та не тепер,весною аж, їдьте додому, тому і не жити більше ,кого зимовий степ обійме.(Девлет-Герей)
2.Як сьогодні, не були такі щасливі,сестро ,давно ми(Павлусь)
3.Та вибач, до татарів покажу, я тобі дорогу, що тебе трохи спутав (Харциз)
4.Ми стрінулись, ось де, соколи,сини мої.(Батько Степан)
2.Творча гра «Хто швидше?»
Павлусь |
аркан |
Девлет-Гірей |
бублики з медом |
Харциз |
сідло з червінцями |
Непорадний |
грамота |
3.Зачитай уривок з тексту, дивлячись на малюнок
4.Укажи героя»
-Безліч прислів`їв та приказок було створено народом про козаків.Пропоную вам ознайомитися з ними і вказати,кого з героїв вони стосуються.
1.Козак у дорозі,а надія в Бозі (Павлусь)
2.За честь голова гине (Тріска)
3.Бог не без милості, козак не без долі (Перемога козаків)
4.Козак з біди не заплаче (Петро)
5.Слава не поляже, а про себе розкаже (Козаки-непереможний народ)
-Які риси вдачі ви хотіли б запозичити від Павлуся?(учні дають відповіді)
5.Складання сенкану до образу Павлуся
Підсумок уроку
-Українці протягом багатьох століть обороняли землю від загарбників, які зазіхали на її кордони. Тож ми, сучасне покоління, повинні брати приклад у них, як любити свою рідну країну, рідних. Протягом уроку ваші паперові сердечка наповнювалися вашою любов`ю до рідного краю, тож подаруймо їх нашій Україні (учні приклеюють сердечка на карту України)
Дз створити пантбук до твору