Урок української літератури "Леонід Глібов. Байка "Вовк іКіт".

Про матеріал
Конспект уроку української літератури для 6 класу по темі "Леонід Глібов. Байка " Вовк і Кіт".Розповідь про видатного українського байкаря. Викривальна і повчальна спрямованість байок письменника".
Перегляд файлу

Тема. Леонід Глібов. Байка «Вовк і Кіт». Розповідь про видатного українського байкаря. Викривальна і повчальна спрямованість байок письменника.

 

Мета :  закріпити знання учнів про видатного українського байкаря Леоніда Глібова; допомогти усвідомити основну думку  байки  «Вовк і Кіт», вчити пояснювати алегоричні образи, коментувати прихований зміст, робити власні зіставлення описаного в байці із реальним сьогоднішнім життям;

         розвивати навички виразного вдумливого читання, вміння висловлювати свої думки, робити висновки, інсценізувати байку;

        виховувати високі моральна якості дитини, прагнення до добра й справедливості.

 

Обладнання.  Портрет Л. Глібова, мультимедійна дошка, мультфільм «Вовк і Кіт», листи самооцінювання.

                                               

                                           Перебіг уроку

                                                                            

                                                                  

                    Для того байка коле під ребро,

                      Щоб виправлять людські заблуди

         І похвалять красу й добро.

                                                          Федр                                               

 

I.Організаційний момент.  Емоційна  готовність до уроку

 Вправа позитивного емоційного налаштування на урок. Слово вчителя:

-Діти, подивіться один одному в очі, посміхніться  та побажайте успіхів під час уроку.

 II.Оголошення теми, з’ясування цілей уроку , епіграф

      ( слайди 1,2, 3)

III. Актуалізація опорних знань

1.Вступна бесіда за питаннями:

     - Чому і з чого може сміятися людина?

- Який буває сміх? (Доброзичливий і злий).

Слово вчителя.

- Дійсно, сміятися треба вміти так, щоб не поранити людську душу. Завдання  це нелегке, бо людину замало  любити, потрібно дбати ще й про її моральне  здоров’я! Не все й не завжди можна сказати прямо та відверто. На щастя, в українській літературі є такий жанр, як байка, яка дає можливість, хоч і в прихованій формі, указувати людям на їхні вади й недоліки.

 Леонід Глібов – неперевершений майстер української байки. Він умів пильно підмічати в житті всі негаразди, а потім шукав дотепне, влучне слово, щоб висміяти чи покепкувати з цього.

    Тож  пригадаймо, що ми вже знаємо про автора Л. Глібова?

 

  2.   Асоціативний диктант ( слайд 4)

         « Квітчастий королик»;

         13 років;

         Ніжинський ліцей вищих наук ;

         «Черниговский листок»;

         36 творів;

         Валуєвський циркуляр;

         107;

         Дідусь Кенир.

3. Теоретичний диктант із взаємоперевіркою (слайди 5 -6)

           А зараз пригадаємо основні теоретичні відомості, які нам будуть необхідні під час уроку.

         Особливий спосіб художнього відображення дійсності, який полягає в різкому висміюванні негативного – це ... (сатира); 

         Відображення смішного в життєвих явищах і людських характерах у доброзичливому, жартівливому тоні – це... (гумор); 

         Повчальний висновок у байці називається... (мораллю); 

         Невеликий, здебільшого віршований повчально- гумористичний чи сатиричний твір алегоричного змісту – (байка).

         Інакомовлення, перенесення властивостей з одного предмета чи явища на інше, з метою показати їх суттєві риси – (алегорія).

 

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

      Опрацювання байки Л. Глібова «Вовк і Кіт».

      Слово вчителя.  Байка Леоніда Глібова «Вовк і Кіт» - це повчальна    розповідь про те, як важливо підтримувати дружні стосунки з людьми і нікому не завдавати зла. Вдома ви мали прочитати байку. Тож перевіримо, як уважно ви її читали.

 

  1. Метод « Незакінчене речення» (слайд 7)
    - Вовк забіг у село, щоб …

- Кіт на сонечку …

- Добрим чоловіком, на думку кота, був …

- У Степана Вовк украв …

- Вовк боявся Дем’яна, бо …

- Трохим був злий на вовка, бо…

- Вовк символізує…

 

А зараз переглянемо мультфільм, послухаємо інтонацію, з якою потрібно читати байку, а після того читатимемо байку ланцюжком.

  1. Перегляд мультфільму «Вовк і Кіт» (слайд 8)
  2. Читання байки ланцюжком
  3. Паспорт твору (слайд 9)

Тема. Діалог Вовка та Кота. Намагання Вовка уникнути відповідальності за вчинене ним зло.

Ідея. Людина завжди має відповідати за свої вчинки.

Проблематика. Вибір , лицемірство, відповідальність за свої вчинки.

  1. Бесіда за змістом байки (слайд 10)

-Чи справді Вовк може стати у пригоді Котові?

    ( Знайти і зачитати рядки, як Вовк звертається до Кота)

-Це щирі слова чи порожня обіцянка?

- Чому Вовк звертається до Кота на «Ви», а Кіт до нього на «ти»?

- Які людські вади показує автор через алегоричний образ Вовка?

(підлість, дурість, недалекоглядність).

-         У змалюванні образів переважає гумор чи сатира?

-         Яка мораль байки?

-         Чого навчає нас байка?

(відповідальності за свої вчинки, потрібно жити за законами моралі і не чинити зло іншим, робити добро).

V. Узагальнення і систематизація вивченого на уроці

1.Інсценізація байки (слайд 11)

2.Бесіда (для тих, хто не брав участь у інсценізації)

 - Які ознаки байки ви побачили в інсенізації? Доведіть,що це байка?

3.Робота з прислів’ями (слайд 12)

Вибрати прислів’я, які ілюструють мораль байки.

  1.     Яка честь, така й подяка. 2)Яка совість, така й честь. 3)Сором  людям на очі показатися. 4) Боятися вовка – в ліс не ходити. 5)Що посіяв – те й пожнеш.

4.Проблемні запитання (слайд13)

-Чи актуальна байка в наш час?( Потрібно завжди відповідати за свої вчинки).

 - Чи відоме Вовкові поняття академічної доброчесності?

- Що б ви порадили Вовкові?

 - Який урок із даної байки винесли для себе?

5.Робота з епіграфом (слайд14)

- Як ви розумієте слова Федра?

VI. Підсумок уроку. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

 Зі змісту байок ми не тільки сміємося, а й черпаємо народну мудрість. Байка навчає нас добра, справед­ливості, порядності, викриває негативні прояви в житті людей і спонукає до їх подолання. Після роботи над байкою « Вовк і Кіт» ми з’ясували, що потрібно жити за законами моралі й робити людям добро. Народна мудрість гласить: « Що посієш, те й пожнеш». Тож, дорогі діти,  робіть добро і воно до вас вернеться сторицею.

 (Робота з листами самооцінювання)

  VII. Домашнє завдання  

 

 

 

 

docx
Додано
21 листопада 2023
Переглядів
485
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку