Навчальна мета уроку: поглибити знання школярів новими фактами з дитинства Лесі Українки; ознайомити учнів з поезією «Як дитиною бувало…», формувати вміння аналізувати поезію, визначати тему та ідею, дослідити художні засоби
План-конспект уроку
української літератури у 6 класі
Тема: Леся Українка (Лариса Петрівна Косач). Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні. Поезія «Як дитиною бувало…».
Мета:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: дошка, на якій написано епіграф, намальовано кросворд «Дитинство Лесі Українки»; орієнтовний текст доповідей (Додаток 1: диференційоване індивідуальне домашнє завдання); текст поезії «Як дитиною бувало…» (Додаток 5); роздатковий матеріал (картки для індивідуальної роботи, картки для розподілу на групи, таблиці для групової роботи).
ХІД УРОКУ
Найбільше багатство людини — така міцність духу,
при якій не бажаєш жодних багатств. (Гете)
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети.
Зверніть увагу, любі друзі, на епіграф нашого заняття («Найбільше багатство людини — така міцність духу, при якій не бажаєш жодних багатств.»). Як ви розумієте це твердження?
Мікрофон «Як співвідносяться ці слова з характером поетеси?»
ІV. Формування нових понять і способів дії.
Повідомлення учнів (завчасно підготовлені – матеріали у Додатку 1)
Кросворд «Дитинство Лесі Українки»
Читання віршу «Як дитиною бувало…» вчителем.
Мовчазне читання поезії учнями.
Еврестична бесіда:
Еврестичне завдання:
Любі друзі, скажіть, будь ласка, якою на вашу думку є тема вірша? Визначте ідею?
Запишімо в зошит тему та ідею (під диктовку учня, якщо зазначені категорії визначено правильно або під диктовку вчителя, якщо він підкорегував учнівську відповідьV. Застосування знань і формування умінь та навичок.
V. Застосування знань і формування умінь та навичок.
П’ятеро найменш активних учнів класу отримують письмові індивідуальні завдання (картки у Додатку 2)
Всі інші працюють усно
Робота за варіантами (словникова робота):
Дайте визначення понять
1 варіант |
2 варіант |
Драма |
Епіграма |
Вибіркове читання:
Прочитайте дві останні строфи і скажіть:
Робота в групах
(Розподіл на групи відбувається наступним чином: учні обирають картки, запропоновані вчителем. Картки з одного боку однакові, тому школярі не можуть знати наперед, у якій групі вони працюватимуть)
ЗАВДАННЯ: Заповніть стовпчик таблиці (Додаток 3), який відповідає номеру вашої групи.
Учні, які працювали з картками, завершують свою роботу та приєднуються до всього класу.
ПЕРЕВІРОЧНА РОБОТА «Леся Українка. «Мрії», «Як дитиною бувало»» (Додаток 4)
VІ. Підсумок уроку.
Отже, наш урок добігає кінця… І закінчити його хотілось би словами Василя Гея
- Тарасової долі ти сльозинка?
Оцвітина волинського барвінку?
Чи просто квола, терпелива жінка?
- О ні, моя судьбо, я – Українка!
Дочка народу, що в своїй державі
Себе панам запродує за гріш
І на козацькій витоптаній славі
Йому вже риють яму грабарі.
Я Українка. Сміло чи зухвало
Себе святим іменням нарекла,
Аби його навік не поховала
Покори та безпам’ятства імла.
Пропоную вам продовжити наступні речення:
VІІ. Домашнє завдання.
Додаток 1
Повідомлення про дитинство поетеси (орієнтовні тексти доповідей)
1. Раннє дитинство (до 5 років) Леся Українка народилася 25 лютого на чарівній Волині у дворянській сім’ї у місті Звягелі. Вона була другою дитиною в сім’ї. У дитинстві вона була жвавою і допитливою. У 4 роки добре читала, а в 5 уже написала досить змістовного листа своєму дядькові Михайлу Драгоманову. |
2. Інтереси та захоплення маленької Лесі Коли Лесі Українці виповнилося 5 років батьки купили їй фортепіано. Вона не тільки успішно вчилась грати, а й сама бралася складати музичні твори. Леся знала понад десять іноземних мов, а також виявляла інтерес до малювання. Любила господарчу роботу. Вона завжди мала свій квітник і город, сама його обробляла й доглядала. Зовсім маленькою – в 6 років навчилася шити і вишивати. |
3. Хвороба Лесі Українки Та, скоро з Лесею сталося велике горе. Коли Лесі виповнилося 10 років в Луцьку на свято Водохреща вона пішла, щоб подивитися як святять воду. Вона намочила ноги, бо понад годину простояла в холодній воді. Після цього у неї почала боліти права нога, згодом рука. Леся Українка захворіла на туберкульоз кісток. Згодом хвороба поширилась на легені та нирки. Ця хвороба мучила Лесю Українку все життя. |
4.Подорожі поетеси Літературну діяльність Леся почала рано. У 9 років написала перший вірш «Надія», коли дівчині було 13 років, з’явився перший друкований вірш «Конвалія». Вірші до друку відсилала її мати – Олена Пчілка. Вона підписував їх «Леся Українка». («Леся, бо дівчина була ще малою, А «Українка» означало «Дівчина з України). Леся Українка часто їздила на лікування в Крим, на Кавказ. Перша подорож до Одеси відбулася, коли їй виповнилося 17 років. Саме тоді, милуючись з вікна поїзда милувалася красою рідного краю, написала вірш «Красо України, Подолля!». |
Додаток 2
Індивідуальні завдання (картки однакові для п’ятьох учнів)
На які 2 частини можна поділити поезію? Коротко схарактеризуйте кожну.
|
|
|
|
- - - - - |
- - - - - |
Знайдіть рядок за приголосними «ЩБЛТЬМНПТЛ» ______________________________________________________________ _______________________________________________________________
|
Додаток 3
Таблиця з завданнями для роботи в групах
Група 1 |
Група 2 |
Група 3 |
Визначте поняття |
||
Епітет – це _____________________ _____________________ _____________________ _________________________________________ |
Метафора – це ____________________ ____________________ ____________________ ________________________________________ |
Риторичні оклики – це ________________________ ________________________ Повторення – це ________________________ ________________________ |
Знайдіть художній засіб\стилістичну фігуру у вірші Лесі Українки |
||
- - - |
- - - |
- - - |
Додаток 4
ПЕРЕВІРОЧНА РОБОТА
З огляду на зміст поезій «Мрії», «Як дитиною бувало», дайте визначення понять (макс. кількість балів – 4): Драма – це Епіграма – це Лицар – це Сперечник – це
Розв’яжіть тестові завдання за змістом вірша «Як дитиною бувало» (макс. кількість балів – 4): 1.Який час зі свого життя згадує Леся Українка в поезії? а) Період навчання в гімназії; б) дитинство; в) перебування на лікуванні в Ялті. 2.Чому героїня не зізнавалася нікому про свій біль? а) Була гордою; б) боялася лікарів; в) не хотіла завдавати клопоту батькам. 3.Щоб не плакать, дівчина: а) сміялася; б) розважалася іграми; в) вишивала хрестиком. 4.Який художній засіб використано поетесою у рядку: «То хоч в серце біль доходив»? а) Епітет; б) алегорію; в) метафору.
Утворіть логічні пари. Поєднайте епітети, використані в поезії «Мрії», з тими іменниками, до яких вони належать (макс. кількість балів – 1). Роки вродливі Королівни переможці Горді люто Промовляли дитячі
Складіть сенкан «Леся Українка» (макс. кількість балів – 3) |
ПЕРЕВІРОЧНА РОБОТА
З огляду на зміст поезій «Мрії», «Як дитиною бувало», дайте визначення понять (макс. кількість балів – 4): Драма – це Епіграма – це Лицар – це Сперечник – це
Розв’яжіть тестові завдання за змістом вірша «Як дитиною бувало» (макс. кількість балів – 4): 1.Який час зі свого життя згадує Леся Українка в поезії? а) Період навчання в гімназії; б) дитинство; в) перебування на лікуванні в Ялті. 2.Чому героїня не зізнавалася нікому про свій біль? а) Була гордою; б) боялася лікарів; в) не хотіла завдавати клопоту батькам. 3.Щоб не плакать, дівчина: а) сміялася; б) розважалася іграми; в) вишивала хрестиком. 4.Який художній засіб використано поетесою у рядку: «То хоч в серце біль доходив»? а) Епітет; б) алегорію; в) метафору.
Утворіть логічні пари. Поєднайте епітети, використані в поезії «Мрії», з тими іменниками, до яких вони належать (макс. кількість балів – 1). Роки вродливі Королівни переможці Горді люто Промовляли дитячі
Складіть сенкан «Леся Українка» (макс. кількість балів – 3) |