Урок української літератури у 7-му класі

Про матеріал
Урок української літератури у 7-му класі на тему: "Романтична ідея незнищеності справжнього кохання, краси, вірності (Т.Шевченко "Тополя")".
Перегляд файлу

Вечірня загальноосвітня школа № 38

Кіровоградської міської ради Кіровоградської області

 

 

 

 

 

Конспект уроку української літератури

у 7-му класі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

м. Кропивницький

2022/2023 навчальний рік

Тема: Романтична ідея незнищеності справжнього кохання, краси, вірності (Т.Шевченко «Тополя»).

Мета: продовжити знайомство школярів з творчістю Т.Г. Шевченка;

ознайомити їх з однією із ранніх балад – «Тополя», розкрити ідейно- художній зміст твору, проаналізувати казково-фантастичні мотиви, художні засоби, внутрішній світ героїв; сприяти виробленню у школярів уміння грамотно висловлювати власні думки, почуття, спостереження; виховувати в учнів любов до рідної літератури, до творчості Тараса Шевченка.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Т. Шевченка, підручники, малюнки та ілюстрації до балади «Тополя», аудіо-запис балади у виконанні артистів театру, тестові завдання.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Проведення тестового опитування.

  1. Яку роботу виконував малий Тарас-кріпак?

а) випасав ягнят; б) доглядав паненя; в) малював картини для продажу.

  1. Яка пора року зображена в поезії «Мені тринадцятий минало»?

а) осінь; б) літо; в) весна.

  1. Через що малий Тарас заплакав, перебуваючи у бур’янах? Бо він:

а) заблукав; б) не отримав нічого від Бога; в) боявся грози, дощу.

  1. Що робила дівчина неподалік від Тарасика?

а) копала картоплю; б) плоскінь полоскала; в) жито жала.

  1. Після чого «неначе сонце засіяло» для хлопчика-пастушка?

а) дівчина його поцілувала; б) заспівав соловейко; в) дядько дав йому цукерку.

  1. У якого пана служив поет-кріпак?

а) Польського; б) Новгородського; в) Енгельгарда.

  1.       7. Жорстока дійсність часів кріпацтва відображена в поезії у частині:

 а) першій; б) другій; в) третій.

  1. Чим закінчується твір Т. Шевченка?

а) тяжким стражданням хлопця-пастушка; б) пропозицією пана надати герою вільну; в) радісні хлопець і дівчина погнали худобу до води.

  1.  Поезія «Мені тринадцятий минало» була написана Шевченком: а) у 1847 році; б) у 1844 році; в) у 1854 році.
  2. Герой твору молився Богу, сидячи;

а) на великому камені; б) у бур’яні; в) біля річки.

  1. Небо і село у творі названо:

а) щирим; б) господнім; в) веселим.

  1. Сонце гріло, а потім запалило:

а) копицю сіна: б) сухе бадилля; в) рай.

         ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку

 Слово вчителя.

Темою нашого уроку є романтичний твір Т. Шевченка «Тополя». Ми визначимо ідейно-тематичну спрямованість балади, проаналізуємо казково-фантастичні мотиви, визначимо художні засоби.

  1. Основний зміст уроку.
  1. Теорія літератури
    1.       Балада – невеликий за розміром ліричний твір фольклорного

походження на легендарну чи історичну тему, з драматично напруженим сюжетом.

Особливості балади як жанру художньої літератури:

  •       невелика кількість персонажів;
  •       реальне часто поєднується з фантастичним;
  •       підкреслена узагальненість;
  •       відсутність деталізації;
  •       стислість у викладенні матеріалу;
  •       магічна музичність.
    1.     Метаморфоза – це докорінна зміна, перетворення кого-небудь або

чого-небудь.

  1.         Мотив у художньому творі вважають елементом сюжету.

Найближчим до поняття «мотив» у літературознавстві є поняття «тема».

  1.    Романтичний герой – герой романтичного твору, який страждає від

неможливості змінити своє становище та оточуючий світ.

  1.       Романтичний пейзаж: опис, зображення природи, природних явищ,

краєвидів у художньому творі, а також створює природу могутню, буйну, бурхливу або служить одним із засобів створення місцевого колориту за допомогою різних засобів.

  1. Опрацювання твору Т.Г. Шевченка «Тополя»
    1.    Вступне слово вчителя

Усна народна творчість була і є тим джерелом, звідки черпали творче

натхнення письменники усіх часів і народів. Так, саме на грунті народної

пісні і думи виріс поетичний геній Т.Г. Шевченка.

Тарас Шевченко починав свою творчість із балад, використовуючи в них багатющий матеріал з усної народної творчості. У 1837 році він написав баладу «Причина», яку було опубліковано в альманасі «Ластівка». У пеше видання «Кобзаря» (1840) ввійшла одна з найкращих Шевченкових балад «Тополя». Пізніше були створені балади «Утоплена», «Лілея», «Русалка», «Коло гаю в чистім полі», «У тієї Катерини...». Їх об’єднує казково-фантастичне розгортання подій, драматизм ситуацій, сильний ліричний струмінь, глибоке розкриття автором духовного світу людини.

Балада «Тополя» побудована за мотивами народної творчості й

стародавніх уявлень народу. Тут присутні й народна символіка, і міфологічні метаморфози, і народні враження.

  1.    Прослуховування грамзапису тексту балади
  2.    Визначення теми.

Тема: розповідь про глибокі переживання дівчини, розлученої з коханим, її звернення до ворожки, розмова з тополею, перетворення самої дівчини на тополю, під дією чудотворного зілля.

  1.         Ідея: невмирущість справжнього кохання, возвеличення краси,

вірності, незнищенності світлих і благородних людських почуттів.

  1.      Основна думка: кохання – це не тільки щире почуття, а й те, через

що любляче серце страждає у поневіряннях.

  1.    Жанр: балада з казково-фантастичними подіями.
  2.    Композиція.

Твір за своєю будовою містить вступ, основну частину і закінчення. Тут

наявні й народна символіка, і міфологічні метаморфози, і народні

ворожіння.

Експозиція: вступ.

По діброві вітер виє,

Гуляє по полю,

Край діброви гне тополю До самого долу.

Стан високий, лист широкий Марне зеленіє.

Зав’язка:

Полюбила чорнобрива

Козака дівчина.

Розвиток дії: зустрічі дівчини з козаком, які завдали їй чимало страждань

після її розлучення з хлопцем.

Кульмінація: рішення скористатися зіллям ворожки для швидкого

повернення козака.

Розв’язка: дівчина за допомогою зілля стала тополею.

  1.     Особливості твору:
  1. композиція;
  2. невелика кількість дійових осіб;
  3. наявність народних звичаїв;
  4. магічність числа «З» (тричі молодиця пила зілля ворожки);
  5. відтворення первісних вірувань людей у можливість переселення

душі людини в рослину.

  1.    Проблематика
  • вірність і зрада;
  • кохання щире і без почуттів;
  • батьки і діти.
  1. Самостійне читання

Бесіда з учнями за змістом балади Т.Г. Шевченка «Тополя».

  1. Які картинки вимальовуються у вашій уяві, коли ви читаєте твір?
  2. Яке значення має пейзаж на початку твору? Одинока тополя, а де вона тут взялася?
  3. Розкрийте народну символіку в баладі. Чому саме тополі відводиться роль символу рослин?
  4. Опишіть зовнішність дівчини.
  5. Про що це свідчить?
  6. Як автор описав щирість почуттів молодят?
  7. Яких страждань зазнала дівчина, коли козак залишив її?
  8. Чому мати хвилюється за долю доньки?
  9. Скільки часу дівчина чекала на козака?
  10. Чому не хоче йти заміж «за старого, багатого»?
  11. Чому дівчина звернулася до ворожки?
  12. Які фантастичні епізоди ще є у баладі?
  13. Звідки Т. Шевченко взяв цей фантастичний епізод?
  14. Чи можна вважати даний твір застереженням для молодих дівчат?
  15. Чому вчить нас ця балада?
  1.                    Визначення художніх особливостей твору

Епітети: «біле личко», «карі оченята», «щира правда»;

Повтори: «одна, одна...», «...пала, пала, стала», «плавай, плавай, лебедонько»;

Звертання: «Легше, мамо, в труні лежати», «Бабусенько, голубонько, серце моє, ненько», «Зроби, моя пташко!», «Добре, доню», «Спасибі, бабусю», «Плавай, плавай, лебедонько!», «Скажи, моє серце!», «Мамо, моя! Доле моя!» «Подивися, тополенько!», «Рости ж, серце-тополенько!», «Не знайте, дівчата!»

Метафори: «вітер виє, гуляє...», « море синіє», «серце ниє», «лихо зустрінеться», «серце знає», «личко червоніє», «брови полиняють», «серденько мліло», «чуло серце недоленьку», «серденько б’ється», «чорнобрива сохла», «стань місяць серед неба».

Порівняння: «поле, як те море», «одна, як сирота», «воркує, як голубка без голуба», «сонце світить, як ворог сміється», «сохне... як квіточка», «пішла стара, як каламар», «полетіла, мов на крилах».

  1.           Підсумок уроку

Мікрофон/

Чим мені сподобалася балада Т.Г. Шевченка «Тополя»?

Ваші роздуми і почуття, навіяні поезією.

  1.           Оголошення результатів навчальної діяльності школярів.

VII.     Домашнє завдання

   Вміти аналізувати баладу «Тополя», намалювати ілюстрацію до цієї балади.

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Другаль Сергій
Додано
31 січня 2023
Переглядів
444
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку