Урок- діалог української літератури в 9 класі на тему "Духовний вимір людського буття. Розмірковування над афоризмами Г.Сковороди " має на меті
навчити учнів визначати провідні ідеї філософії Г.Сковороди, з допомогою роздумів осягати власний внутрішній світ;переконати школярів у необхідності вивчення творчої спадщини Г.Сковороди та використання її в реальному житті, розумінні людського життя як найвищої цінності, дарованої Богом;стимулювати учнів до альтернативних припущень , прагнення до відкриттів.
Урок української літератури в 9 класі
Тема: Сенс людського буття.
Розмірковування над афоризмами Г.Сковороди
Мета :
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів
Учень / учениця:
уміє розкрити значення творчості Г.Сковороди для розвитку української літератури ;
дає загальну характеристику творчості філософа ;
усвідомлює красу вірності Вітчизні, родові.
Ключові компетентності:
- спілкування державною мовою;
- спілкування іноземною мовою;
- інформаційно – цифрова ;
- соціальні й громадянські;
- математична грамотність;
- загальнокультурна грамотність.
Предметні компетентності:
Громадянська :
- виховання свідомого відповідального громадянина держави, який є соціально активною особистістю з усвідомленою громадянською позицією, почуттями національної свідомості, гідності;
Власне читацька:
- знання теорії, здатність ефективно взаємодіяти з художнім твором, розуміти його підтекст, вміти вести діалог з письменником, давати особистісну оцінку прочитаному на основі своїх вражень та авторської позиції;
Ціннісно-світоглядна:
- розуміння світоглядних категорій, що знайшли художнє відображення в літературних творах, уміння визначати й аргументувати оцінне ставлення до них;
Комунікативно-мовленнєва:
- розуміння специфіки мови художнього твору, володіння основними мовленнєвими видами діяльності, здатність до написання робіт різного жанру;
Обладнання. Портрет Г.Сковороди, його твори, таблиці, вислови про письменника, відеофільм «Обличчя історії»,ментальна карта,вишитий рушник, сопілка, книжкова виставка, світлини Києво – Могилянської академії та пам’ятника Г.Сковороді ,вислови, грамзапис
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Форма проведення: урок-діалог.
Світ ловив мене та не впіймав.
Г.Сковорода
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
1. Притча « Гармонія». (див. Додаток 1)
Мелодія « Всякому городу нрав і права »
Вчитель
Кому належать ці речі і чому ? Предмети на столі. (Торба, палиця, сопілка, книжка)
Протягом уроку ми будемо шукати відповіді на таке проблемне питання:
Чи можна філософські проблеми, над якими розмірковував Г.Сковорода
ще два століття тому, вважати сьогодні актуальними?
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Асоціативний диктант « Життя і творчість»
(учні розшифровують ці поняття усно чи письмово)
2. Відеофільм «Обличчя історії» (див. Додаток 2)
3. Словникова робота ( картка – інформатор)
4.Створити міні-конспект, використовуючи ментальну карту.
(див. Додаток 3)
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1.Коментоване читання афоризмів.
2.Опрацювання навчальної інформації
Знайдіть серед запропонованих висловів(див. Додаток 4) ті, з якими ви згоджуєтеся – прокоментуйте їх за методом «Прес»
3.Заповніть таблицю «Аналіз афоризмів»
Вислів, що найбільше мені імпонує |
Як його розуміє автор |
Моє ставлення до порушеної проблеми |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІУ. Закріплення навчального матеріалу
1.Робота в парах
Дайте відповіді на питання схеми «Пошуки сенсу життя»
(див. Додаток 5), скориставшись афоризмами
Наприклад:
Що треба пізнати людині, щоб бути мудрою?»
« Пізнаєш істину – ввійде тобі у кров твою сонце»
2. Скарбничка мудрості
Життя – як шкільний зошит; чистий лише спочатку, а потім стає брудним;
у ньому з‘являються помилки, які видаються нам справедливими;
оцінки, які вважаємо занизькими; ми вириваємо з нього цілі сторінки для своїх забав; і він швидко закінчується.
ЯК МАЛО ПОТРІБНО ДЛЯ ЩАСТЯ, І ЯК БАГАТО, ЩОБ ЙОГО ЗРОЗУМІТИ.
Духовний заповіт матері Терези
Життя –це можливість, скористайся нею.
Життя - це краса, милуйся нею.
Життя – це мрія, здійсни її.
Життя – це виклик, прийми його.
Життя – це багатство, не розтрать його.
Життя – це таємниця, пізнай її.
Життя - це кохання, насолоджуйся ним сповна.
Життя – це пісня, доспівай її до кінця.
Життя – це боротьба, стань борцем.
Життя – це прірва невідомого, ступи в неї не боячись.
Життя – це фортуна, шукай цю мить.
Життя таке чудове, не загуби його, це ТВОЄ життя, борись за нього.
3. Бесіда. Дайте відповідь на питання
Як пов’язана тема уроку із життям та творчістю Г.Сковороди?
Які з філософських поглядів письменника ви поділяєте?
V.Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
1.Створення психологічного портрета Г.Сковороди (Візитна картка )
С - скромний, серйозний
К - кмітливий
О - освічений
В - вільнолюбний
О - обачний
Р - розумний
О - об’єктивний
Д - добропорядний
А - активний , аскетичний
2. Вправа « А що , якби… « зараз відчинилися двері, і зайшов Г.Сковорода,
щоб ви у нього запитали ?
3.Оцінювання ( самооцінка)
Система оцінок, яку використовував Г.С.Сковорода, працюючи в Харківській колегіумі:
- Яку б оцінку ви поставили б самі собі ?
- Чи можливе таке оцінювання ?
- Які його плюси й мінуси ?
4. Художній вернісаж.
Києво – Могилянська академія ( пам’ятник Сковороді – традиція першокурсників- помити пам’ятник – гарна ознака, на щасливе студентство)
( фото академії, пам’ятника) (див. Додаток 6)
Де він був – це не біда,Київ, Мінськ, Попельня.
В руських – це Сковорода, а у нас Пательня.
Ллється мова, як вода,чи мені здалося...
Здоров будь, Сковорода,як тобі жилося?
Кажуть, мови добре знав!Писав твори, вірші,
Про людей та себе дбав,щоб жили не гірше.
Ну а люди, як були,голі, босі, сині.
Говорили, як могли,а ти ж на латині.
Не з лиця казав суди,
А суди за мову,
Як куди потрібно йти,
Щоб почули слово.
Ти тоді був не один,
З тих пір так і буде,
Головне посада, чин,
А вже потім люди.
Ти учив, що дух людей
Кріпший, ніж сталюка,
Твої погляди, ідеї
Цьому запорука.
Скільки ти сходив доріг,
Видно, був упертий.
Сам себе ти переміг,
Коли став безсмертний.
Микола Петрович Колеснік , учитель фізичної культури Якушинецької
ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназії
VІ. Домашнє завдання (диференційоване)
№ |
Рівень |
Завдання |
1 |
Середній рівень |
Прочитати байки Г.Сковороди |
2 |
Достатній рівень |
Створити презентацію про творчість Г.Сковороди |
3 |
Високий рівень |
Написати есе на основі вибраного афоризму |
ДОДАТКИ ДО УРОКУ
Додаток 1
Притча «Гармонія»
Один раз Хінг Ші сидів на березі невеликого, але дуже мальовничого озера з одним зі своїх учнів. Повітря було напоєно тонкими ароматами природи, вітер практично затих, і дзеркальна гладь водойми відбивала в собі все навколишнє з неймовірною чіткістю. Досконалість природи, її збалансованість і чистота, мимоволі породжували думки про гармонію. Тому, через якийсь час , Хінг Ші звернувся до свого учня з запитанням:
Юний і допитливий Янг Чі, який часто супроводжував Учителя під час прогулянок, задумався. Через якийсь час, дивлячись на ідентичність природи і її відображення в озері, сказав:
Дещо пізніше мудрець додав:
Додаток 2
Додаток 3
Ментальна карта « Григорій Сковорода»
Додаток 4
Афоризми Г.Сковороди
Додаток 6
Студентська акція "Чистий Сковорода"
з нагоди святкування Дня Києво-Могилянської академії
Додаток 5
Схеми «Пошуки сенсу життя Людини»