Тема. Закріплення вимови і написання слів з апострофом.
Мета. Закріплювати навички вимови і написання слів з апострофом, вчити
правильно поєднувати букви у словах з апострофом. Розвивати вміння
спостерігати, порівнювати, узагальнювати звукові явища. Виховувати
у дітей любов до природи, повагу до народних традицій.
Обладнання. Предметні малюнки, таблиця «Апостроф», іграшка «Качечка»,
писанки, паска із свічкою.
Форма уроку. Урок-зустріч.
Хід уроку
І. Організація класу.
Девіз уроку:
Щоб нам правильно писати
Та висловлювать думки,
Рідну мову треба знати,
Треба вчити залюбки.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
«Плавала, купалась, а сухою зосталась»? (Качечка)
ІІІ. Закріплення добутих теоретичних знань учнів.
1) (З’являється хлопчик Апостроф)
Апостроф «Я такий же, як знак розділовий
І відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати «ім’я»,
Зразу стану потрібний і я.»
2) Повторимо правило написання апострофа за таблицею
’
б я
п ю
в є
м ї
ф
р
_______ ________ ____ _________ .
Написання слів Мар’яна, хом’як.
Качечка Мар’яна виклювала в деяких словах апостроф. Треба нам виправити помилки. Плесніть в долоньки, якщо на картці слово, що повинно писатись з апострофом
П’ятеро, буряк, пам’ять, здоровя, девятий, подвіря, п’ють, бурян.
Малюнковий диктант (продовження)
М’яч, 7я (ребус).
Творчий диктант (продовження)
Утворити від даних слів слова – назви ознак предметів з апострофом
Дерево, соловей.
Вибірковий диктант (продовження)
Здоров’я дитини – багатство родини,
здоров’я народу – багатство країни.
ІV. Фізкультхвилинка під музику.
V. Узагальнення вивченого. Розвиток мовлення.
1) Робота з деформованими текстами.
- Який сьогодні день? (П’ятниця)
Складіть прислів’я з розкиданих слів
в п’ятницю, Хто, скаче, плаче, той, в неділю
2) Знайдіть продовження кожного прислів’я. Останнє прислів’я запишіть.
Не в міру їси - на гарну погоду.
Кип’ятиш молоко - здоров’я не проси.
Рум’яний вечір - про інше не думай.
3) Гра «Впіймай слово з апострофом».
В п’ятницю, у надвечір’я,
Як туманцем потягло
Сонце плавно у міжгір’я
Спочивати попливло.
На подвір’ячку під в’язом
Вся зібралася сім’я:
Відпочить, побути разом
Та послухать солов’я.
Вечоріє. На подвір’ї
Вся сім’я рядком сидить.
Перше випливло сузір’я:
Вабить, манить і мигтить.
VІ. Підсумок уроку та рефлексія
Хлопчик Апостроф
- Сьогодні ви молодці,
З роботою справились усі.
Добре правила вивчайте
І мене не забувайте.
Після букв, запам’ятайте:
Бе, пе, ве, ем, еф та ер
Всі апостроф проставляйте
Перед я, ю, є, ї тепер.
Але є такі слова,
де мене писать не треба.
Я цих слів не полюбляю,
хай вам вчителька читає.
(Вчитель читає і демонструє картки зі словами)
Не вдягайте колір тьмяний,
Як на свято ідете.
Пийте, діти, сік морквяний,
Не забудьте і про те,
Що апострофа немає
Ще у деяких словах.
Ці слова хай кожен знає:
Мавпячий, бюро і цвях !
Привітання і побажання
Ве лик день
Відгадайте загадку: «У фарбах купається до церкви збирається».
(Крашанка, писанка). За народним повір’ям крашанка – це символ
нового блаженного життя.
(Вчитель показує паску)
Подивіться, яка Паска
Пишна і гарненька.
Таку паску випікає
На Великдень ненька.
В Великодню ніч всі святять
Крашанки та паски,
Сподіваючись в молитві
На Божую ласку.
(Вчитель запалює свічу. Діти встають. Вчитель читає Молитву)
В своїй Молитві, Боже єдиний,
Прошу: дай щастя для України.
Мудрості дай, щоб могли осягнути
Все, що зробили, і все, що забуто.
Моя Молитва любові просить,
Що всім родинам добро приносить.
Заздрість лукаву всю, Боже, скарай,
Хліба насущного в єдності дай!