Тема: Речення з одним головним членом.
Стань частиною команди
Мета: систематизувати знання учнів про речення; удосконалювати вміння відрізняти словосполучення від речення; розширити поняття про граматичну основу речення, її функції та способи вираження; удосконалювати навички синтаксичного розбору речення; виховувати мовну культуру
Обладнання: підручник, картки для парної роботи, цеглинки
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Мозковий штурм
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
1.Граматична основа речення – це підмет і присудок. Однак не завжди граматична основа речення складається з двох головних членів.
2. Вправа-імітація «Хто я?» Учитель читає короткі речення, учні повинні вгадати, хто це або що.
- Курличу над лугами (журавель).
- Падаю з неба тихими пластівцями (сніг).
- Шумлю над селом вечорами (вітер).
Учні записують речення: Журавель. Сніг. Вітер.
Визначити кількість головних членів.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Формуємо цілі уроку
ІV. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Пояснення нового матеріалу
2.Робота з підручником
Вправи 281, 283
3. Робота в парах.
- Вибрати із тексту та записати тільки односкладні речення.
Матері…Все життя дивляться вони нам услід. Стоять і дивляться. І бажають нам добра і щастя. Сподіваються від своїх дітей найкращого. Навіть в останню хвилину вони думають про те, щоб діти їхні жили гідно серед людей і творили добро на своїй землі (О.Сизоненко).
- Творча робота. Перебудуйте односкладні речення на двоскладні. Чи всі речення можна перебудувати?
4. Вправа 284 (усно). Поділіться враженнями про роботу в команді. Які правила мають діяти в командній роботі?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1.Вправа «Так – Ні»
Зелена цеглинка – Так, червона – Ні.
2.Одним односкладним реченням передайте свій стан або враження від уроку. Наприклад: Цікаво. Зрозуміло. Трохи важко.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. Повторити вивчений на уроці матеріал. Виконати вправу 286 (одне із завдань)