Урок української мови (6 клас) "Велика літера та лапки у власних назвах"

Про матеріал
До вашої уваги представлено конспект компетентнісного уроку української мови в 6 класі на тему "Велика літера та лапки у власних назвах" з використанням різноманітних прийомів інтрактивного характеру. Можна використовувати як загалом, так і фрагментарно ( певні види вправ).
Перегляд файлу

Таній (Латишевська) Оксана Дмитрівна,

учителька української мови та літератури Ліцею  №13  м. Івано-Франківська

Конспект уроку з української мови для учнів 6 класу

Тема. Велика літера та лапки у власних назвах

Мета:

- формувати предметні компетентності: знати й пояснювати особливості написання власних назв із великої літери та з використанням лапок, відшукувати в тексті власні назви, грамотно писати власні назви, використовувати їх у мовленні, звертати увагу на роль іменнників-власних назв у мовленні, відчувати любов та повагу до рідного міста, гордість .

- формувати ключові компетентності:

*спілкування державною мовою: грамотно висловлюватися усно й письмово, конструювати міні-тексти на пропоновану тему;

*спілкування іноземними мовами: пояснювати значення іншомовних слів, доречно їх вживати; порівнювати написання власних назв у німецькій , англійській та українській мовах;

*інформаційну: діяти за алгоритмом, аналізувати мовні явища, розвивати медійну грамотність;

*учитися впродовж життя: відшукувати потрібну інформацію, аналізувати, критично оцінювати текст, робити висновки, здійснювати самооцінювання;

*соціальну та громадянську: висловлювати позицію стосовно певних суспільних проблем, працювати в групі, парах, працювати на результат;

*здоров’язбережувальну: дбати про екологію довкілля та своє здоров’я, зокрема завдяки почуттю гумору.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Прийоми: перехресне опитування, читання мовчки, складання ментальної карти, гронування, логічні вправи, діалог, редагування речень, диктант з ключем, інсценізація, незакінчене

речення, колаж.

Обладнання:

- Українська мова: підручник для 6-го кл. загальноосвітніх

навчальних закладів / О. П. Глазова. – К: Видавничий дім «Освіта», 2014.

- Відеопрезентація

- Віртуальна екскурсія.

- Виставка книг про Івано-Франківськ і творів місцевих письменників.

- І. Бондарев. «Легенди старого Станіславова».

- ІКТ

- Роздавальний матеріал: картки із завданням, картки для оформлення дописів, картки для заповнення підсумків уроку, ілюстрації пам’ятних місць Івано-Франківська

Епіграф :

Де б у світі не були, рідне місто назавжди

Буде гріти нас теплом, огортатиме добром

І притягувати буде вуличок знайомих шумом,

Бистриць плескотом, парку й скверів шелестом…

І. Полатайко, учень Ліцею (ЗШ) № 13

м. Івано-Франківська, 2015р.

Перебіг уроку

1. Етап орієнтації (орієнтаційний)

Створення сприятливої атмосфери.

2. Етап мотивації

Створення проблемної ситуації

- Ви любите своє місто?

- Оберіть серед запропонованих картинок ті, які символізують Івано-Франківськ. Зверніть увагу на підписи для туристів англійською та німецькою мовами.

- Чи змогли б ви розповісти про рідне місто, не використовуючи власних назв?

- Яка власна назва вжита в епіграфі до нашого уроку? Озвучте повні назви цих річок?

- Запишіть їх.(один або декілька учнів одночасно пишуть на дошці)

3. Оголошення та запис теми уроку.

4. Етап актуалізації опорних знань.

Прийом: гронування

- Які назви належать до власних?

Назви міст

Власні назви → ….. … (робота в зошиті / біля дошки)

….

….

(Учні по черзі на липких стрічках можуть записувати, які назви належать до власних )

4. Етап цілепокладання

- формулювання мети і проміжних цілей уроку

- прогнозування змісту та результатів роботи

Прийом: незакінчене речення

Після цього уроку

ви навчитеся:

*правильно вживати …(велику літеру у власних назвах);

*застосовувати…(відповідні правила);

*аргументовано доводити… (свій вибір);

*оцінювати… (власні досягнення);

*отримаєте досвід...(роботи в групі і колективі);

*опануєте…(моделі толерантної поведінки);

поглибите

*своєї знання про… ( власні назви, рідне місто)

зможете

*розповісти в письмовій та усій формі…(цікавинки про рідний край, використовуючи власні назви)

5. Етап цілереалізації

1. Теоретична частина. Робота з підручником (ст. 97)

Прийом: читання мовчки (самостійне опрацювання теоретичного матеріалу), перехресне опитування

*Назвіть власні назви, що складаються з кількох слів.

*Поясніть особливості їх написання.

*Визначте, які власні назви беруться в лапки.

*Які правила для вас були відомими? А які новими?

*Чи використовується велика літера в англійській мові?

*Пригадайте, які слова пишуться з великої літери в німецькій

мові.

Порівняй :

Українська                           англійська                                                                        німецька

парк                                         a park                                                                                 der Park

вулиця Довга                         street Dovga                                                                      StraBe Dovga

школа                                     school                                                                                     Schule

Станіслав                                Stanislav                                                                                Stanislav

2. Практична частина.

Формування предметної компетентності

Письмова робота (один учень або кілька одночасно пишуть на дошці)

- Запишіть назви книг, які є на столі у вчителя. Хто із письменників проживає в Івано-Франківську?

- Назви яких книг не беруться в лапки? (звіряють відповіді з правилом у підручнику)

Робота з текстом (робота в групах): 1 група опрацьовує одну частину тексту; друга - іншу.

Прийом: складання ментальної карти (фрагмент тексту взято з книги І. Бондарева «Легенди старого Станіславова»

Алгоритм дій:

*Прочитати поданий текст.

*Створити ментальну карту, використовуючи виділені слова та вибравши потрібну букву.

*Представити мапу думок і пояснити написання власних назв.

*Звірити з правилом у підручнику.

*Скласти дві частини тексту так, щоб було дотримано послідовності викладу інформації (усно).

*Визначте тип, стиль тексту, його тему та головну думку (усно).

1 група:

У листопаді 1913 року мешканці С(с)таниславова побачили велику повітряну кулю. Вона стрімко знижувалась і невдовзі приземлилась на поле приміського села В(в)овчинець. З корзини

вийшли два чоловіки, яких одразу оточив натовп селян. Повітроплавці звернулись до нихнезрозумілою мовою, чим викликали підозри. Часи були непевні, у повітрі пахло війною,

тож в А(а)еронавтах запідозрили шпигунів і викликали поліцію. На місце посадки прибув С(с)таниславівський комісар поліції К(к)азимир Я(я)ніцький.

Схема (орієнтовна)

на чому ? ← А(а)еронавти →коли?

хто їх побачив? де?

хто вони?....

Учні пояснюють значення слова аеронавти, використовуючи смартфони.

2 група:

Він допитав прибульців і зрозумів, що то не шпигуни, а спортсмени. Два Ф(ф)ранцузи – Е(е)міль Д(д)юбонне та В(в)елбі Ж(ж)урдон вилетіли з П(п)арижа, аби дістатись до О(о)деси і встановити рекорд у 2400 км. Однак на території А(а)встро-У(у)горщини вітер штовхнув кулю на фортечні

укріплення К(к)ракова. Гарнізон почав стріляти, куля отримала близько 20 пробоїн і, що дивно, не впала, а полетіла далі.Через деякий час мандрівники побачили електричні вогні, які

пробивалися через густий туман. Французи вирішили, що то маяки О(о)деси, та пішли на посадку. А тими вогнями були лампи на вокзалі С(с)таниславова

Схема (орієнтовна)

 

хто на ній ? ↑

…… Куля де вона?

…. країна ?

Установлення відповідностей

Прийом: логічні вправи (робота в парі за рядами)

А пам’ятки                                                     1 Опанас Заливаха, Михайло

Бринський

Б художники                                                    2 палац Потоцьких, ратуша

3 Іван Франко, Леся Українка

А культурно                                                     1 Пасічна, Майзлі

-мистецькі заклади

Б композитори

2 Денис Січинський, Анатолій Кос-

Анатольський

3 обласна філармонія, Івано-

Франківський обласний

драматичний театр ім. І. Франка

А пам’ятники                                                    1 Андрею Шептицькому, «Руській

трійці»

Б письменники                                                 2 Оксана Кузів, Степан Процюк

3 Василь Вірастюк, Шепетюк Ірина

Віртуальна подорож (скориставшись посиланням «Віртуальний Івано-Франківськ», переглядаємо кілька пам’яток та пам’ятників міста)

Прийом : дослідницька робота.

- Розібрати за будовою слова пам’ятка і пам’ятник, пояснити, що вони означають, звірити свої міркування з відомостями академічного тлумачного словника (учні можуть скористатися своїми смартфонами)

-Де в нашому місті можна ознайомитися з творами мистецтва?

* Релаксація (хвилинка - веселинка).

Прийом: інсценізація (випереджувальне завдання)Учитель. Ми вже дізналися про визначні пам’ятки культури, видатних людей Івано-Франківська – центру Прикарпаття. А чи знаєте ви, що найзнаменитіша етнічна група нашого краю –це гуцули, які наділені Богом багатьма унікальними рисами, серед яких найголовніша – почуття гумору. Тому пропонуємо вам невеличку сценку з життя гуцулів (за мотивами твору з книги «Гуцул, який спалив Москву» С. Беніваленського та Ю. Сизухіна)

Автор. Давно-давно високо в горах жив старий гуцул. Немічний він уже був, тому попросив свого внука, щоб той відвідав родичів, які жили по той бік гір. Коли внук прийшов, старий питає:

Дідо. У вуйка був?

Онук. Був.

Дідо. У тітки був?

Онук. Був.

Дідо. У брата був?....

Автор. На всі запитання внук відповідав ствердно. Ще хотів спитати …

Дідо. А в стрия?...

Автор. Але не закінчив та й вмер. А відлуння «А в стрия…» пішло по горах і стало назвою країни …. АВСТРІЯ. Не знають королі й нинішні президенти, що старий гуцул дав назву країні.

Учитель пропонує оплесками підтримати виступ учнів.

Орфографічний практикум

Прийом: словниковий диктант з ключем (завдання на картках ).

- Підкресліть власні назви, які беруться в лапки. З перших букв тих слів, що залишилися, складеться назва поселення, на місці якого постав Івано-Франківськ.

Загальноосвітня школа, кав’ярня Говорить ІФ, вистава Рожева пані та Оскар, аквапарк, Будинок дитячої творчості, обласна дитяча бібліотека, фірма Ласощі , ліцей для обдарованих дітей, видавництво Лілея, оглядовий майданчик на ратуші, театр ляльок, товариство глухих, повість Варвари, Ярина, фестиваль Прикарпатський вернісаж.

Ключ : Заболоття (самоперевірка)

-Яка назва в диктанті свідчить про те, що людям з особливими потребами приділяють увагу в нашому місті?

-Як би ви хотіли долучитися до справ милосердя?

Подолання труднощів.

Прийом: редагування, виправлення помилок, робота в групі (записати правильно оформлене речення)

А Коза-дереза, Пан Коцький – такі вистави є самими любимими серед глядачів Івано-Франківського театру ляльок.

Б Екстремальні водні гірки чекають на віддихаючих в івано- франківському аквапарку.

В У кав’ярні Гамидер можна було скуштувати пірожене та ознайомитися з новинками літератури

-А що б запропонували ви для покращення культурного життя міста?

Домашнє завдання.

Прийом: колаж

а) 1 група: відшукайте й підпишіть ілюстрації, використовуючи власні назви, та створіть колаж «Моє місто через п’ять років», підготуйте усну презентацію;

б) 2 група: у гумористичному жанрі складіть розповідь про походження назв мікрорайонів міста: Гірка, Майзлі, БАМ іт. п.; використайте власні назви (до 10 речень);

б) вивчіть теоретичний матеріал підручника на ст. 97.

* Підсумки уроку .

Прийом: самооцінювання , оцінювання

- На картках для дописів смайликом оцініть свою роботу на уроці та почепіть на дошці проти відповідних балів (учитель аналізує, яких балів найбільше)

Знаю               Вмію                                  Можу

(правило) (записати власні назви) (пояснити написання)

0 б.….

1б.….

2б…….

3б……

4б……..

Заключне слово

Повернімося до очікуваних результатів нашого уроку. Слова «знаю», «можу», «вмію» сьогодні об’єднували всю роботу, адже ми багато дізналися, навчилися, однак попереду ще багато

незвіданого. Отже, дякую вам за співпрацю, бажаю не втратити прагнення вивчати рідну мову, історію свого міста, з якого починається історія рідної держави. І пам’ятайте: по- справжньому любити можна тільки те, що ви добре знаєте.

Успіхів вам!


 

docx
Додано
25 червня 2023
Переглядів
1721
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку