Українська мова 7 клас
Тема. Дієприкметник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
Мета. Дати поняття про дієприкметник як особливу форму дієслова; навчити учнів розпізнавати дієприкметники в реченнях, доцільно використовувати їх у власному мовлені; сприяти збагаченню словникового запасу учнів; розвивати логічне мислення, пам'ять, увага; виховувати мовленнєву культуру, любов до мови.
Обладнання: підручник; таблиці ,,Дієприкметник”, ,,Порівняй”; запис пісні ,,Ода пісні”, дидактичний та ілюстративний матеріал.
Хід уроку
- Добрий день, друзі, ще один урок
До вас прийшов за розкладом .
Отож озброймось книгою й зошитом,
Щоб упірнуть у мовну нам безодню.
- Бачу, у вас гарний настрій. А це надія на плідну роботу протягом уроку.
Сьогодні ми з вами працюватимемо під девізом:
Міркуємо – швидко,
Відповідаємо – правильно,
Пишемо – каліграфічно.
ІІ. Актуалізація опорних знань (4 хв).
- Дайте визначення поняття «дієслово».
- Які граматичні категорії притаманні дієслову ?
- Що означає прикметник ?
- Як змінюється прикметник ?
- Скажіть, на які питання відповідають слова чарівний, чарувати та чаруюча; визначте, до яких частин мови вони належать, які морфологічні ознаки характерні для кожного слова.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку (3 хв).
- Сьогодні на уроці ми будемо вивчати дієприкметник – особливу форму дієслова; його загальне значення, морфологічні ознаки та синтаксичну роль.
- Спробуйте сформулювати мету уроку за опорними словами:
Ознайомити
Навчити
Збагатити
Розвивати
Виховувати
ІV. Мотивація навчальної діяльності школярів (2 хв).
- Порівняйте словосполучення, що спільного і відмінного мають прикметники І стовпчика і спільнокореневі слова ІІ стовпчика?
Черствий хліб зачерствілий хліб
Жовте листя пожовкле листя
Прямий постріл спрямований постріл
Темний ліс темніючий ліс
V. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу(13 хв).
1. Пояснення вчителя із використанням узагальнюючої таблиці «Дієприкметник».
- Дієприкметник,ясно,далебі
і для відмінника й останнього бешкетника,-
Це умовна форма,що поєднує в собі
Ознаки дієслова і прикметника.
З живомовною згідно стихією
Виражає ознаку предмета за дією.
Відповідає на запитання такі:
Який? яка? яке? які?
Важливо ще, який характер дії:
Як дія твориться предметом,
Що названий іменником,
Дієприкметник є активним.
Наприклад: Цей літаючий об’єкт.
Якщо такого ж роду дія
Спрямовується на предмет,
Що названий іменником,
дієприкметник є пасивним.
Наприклад: Цей збережений конспект.
Дієприкметник
Ознака предмета за дією
(який? яка? яке? які?)
Дієслово Прикметник
вид доконаний або недоконаний
заіржавілий, іржавіючий |
Вказує на ознаку предмета, відповідає на запитання який? яка? які? битий, бита, бите, биті |
час теперішній або минулий (лише 2 часи):
чорніючий, почорнілий |
узгоджується з іменником (займенником) наповнена діжка, наповнене серце, наповнений бідон, вони наповнені |
буває активного або пасивного стану
ведучий, проведений |
змінюється за родами, числами, відмінками збережена традиція, збереженої традиції, збережені традиції, збережений звичай |
може мати залежні слова (іменник, займенник, прислівник) закінчена ними недавно (робота) |
у реченні виступає означенням, частиною іменного присудка Цей звичай збережений лише в гуцулів. Вишита сорочка їй сподобалась. |
Активні Пасивні
2.Проблемне завдання учням.
- Розгляньте таблицю «Порівняй» і скажіть, у чому полягає відмінність між прикметником та дієприкметником.
Порівняй
Дієприкметники Прикметники
вказують вказують
на постійну ознаку на ознаку предмета
предмета за дією
охолоджений напій холодний напій
побілена хата біла хата
занижені низькі низькі оцінки
3.Вибірково-розподільний диктант.
- Запишіть слова у дві колонки. У першу - іменник з прикметником, у другу – іменник з дієприкметником.
Свіже повітря, посвіжіле повітря; світлий погляд, освітлений погляд; біла кімната, побілена кімната; жовтий колос, пожовклий колос; тихий голос , стишений голос.
4.Фізкультхвилинка-ауторелаксація «Веселка».
- Сядьте зручно, заплющіть очі, уявіть веселку, чудову гру її кольорів. Ви перебуваєте на відпочинку. Вам легко, спокійно, приємно. Ви почуваєтесь вільно. А тепер підведіться, прогніться і над головою зобразіть дугу веселки.
VI. Закріплення вивченого матеріалу (16 хв).
Виконання вправ.
- Поясніть різницю у значенні слів:
зарозумілий – зрозумілий.
- Відгадайте загадки. Знайдіть у них дієприкметники.
Повернуте до сонця золоте донце. ( Соняшник )
Зимою біле, весною чорне, літом зелене, осінню – стрижене. ( Поле )
Не кущ, а з листочками; не сорочка, а зшита; не людина, а навчає. ( Книга )
- Спишіть речення, визначте синтаксичну роль дієприкметників.
І – варіант
І ще нижче опустив Діоген свою присивілу голову.
Повітря було насичене вологою.
ІІ – варіант
Я хочу бачити світ розплющеними очима.
Ліс був огорнений туманом.
- Уведіть подані дієприкметники у словосполучення, спираючись на ілюстрації.
Зеленіючий, освітлений, танучий, вишитий.
- Послухайте «Оду пісні» і назвіть дієприкметник, який звучить у ній. Визначте його морфологічні ознаки.
VII. Підсумок уроку (5 хв).
Кожен учасник продумує запитання для представника протилежного варіанта з вивченої теми. За ким останнє слово, той і перемагає.
( Використовується інтерактивний метод «Мікрофон» )
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Що навчилися робити?
- Що давалося важко?
- Оцініть свою роботу на уроці:
ви працювали чудово – руки вгору;
ви працювали добре – руки всторони;
ви працювали недостатньо старанно – руки до плечей.
Виставлення оцінок.
VIII. Повідомлення домашнього завдання (1 хв).