Урок української мови для 2 класу "Іменник. Слова - назви істот та неістот" .

Про матеріал

Конспект уроку з української мови для 2 класу "Іменник. Слова - назви істот та неістот".Розробка уроку містить цікаву інформацію, мовні ігри, диференційовані завдання для вивчення теми " Іменник. Слова назви - істот та неістот . "

Перегляд файлу

Іменник. Слова - назви істот та неістот .  

Мета. Ознайомити  учнів  з  поняттями  "назви істот", "назви неістот".

           Вчити розпізна­вати  іменники - назви істот  та  іменники -назви неістот,  

           групувати слова за питаннями.

           Розвивати увагу, зв'язне мовлення, пам'ять.

           Виховувати  любов   до  природи.

Обладнання: таблиця, мультимедійна презентація,  підручник .

                                                     Хід уроку

 І. Організація класу.

Нумо , діти , підведіться,

Всі  приємно  посміхніться.

Продзвенів  уже   дзвінок ,

Починаємо   урок .

 

 ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

-Відгадайте:

Буркотливий,  вайлуватий,

Ходить лісом  дід  кошлатий .

Одягнувся  в   кожушину,

 Мед   шукає   і   ожину .

- Хто  це ?    (  Ведмідь )       ( Слайд )

Тлумачення   слова:

(Ведмідь — великий хижий звір із густою буро-білою чи чорною шерстю, що живе у дрімучих лісах, високих горах та на Півночі).

-Сьогодні   ведмедик  завітав  до  нас  на  урок   і   пропонує  каліграфічну  хвилинку .

Каліграфічна хвилинка.

  В в   ве      ведмідь

Ведмідь – хижий  звір.

 -Складемо словосполучення з цим словом ( побачити ведмедя, зустрітися з ведмедем, ведмідь ричить).

- Складемо речення з цим словом. (Ведмідь – хижий  звір .Бурий вед­мідь водиться в Карпатах. Білого ведмедя ми бачили в зоопарку). 

-Ведмідь  зустрічається   у   прислів`ях,  приказках,   порівняннях , фразеологізмах .

 

 Гра "Найрозумніший".  ( Слайд )

Ведмежа послуга...                       відсутність   слуху

Ведмідь на вухо наступив...         сповільнена хода

Ведмежа хода...                            безглузда  послуга

    

- На яке питання відповідає слово ведмідь? 

- Як  називаються  слова,  що  відповідають  на  питання   хто ?  що ?

  ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

 - Сьогодні ми продовжимо вивчати іменник. Дізнаємось,  на  які  групи   поділяються  іменники .        

  IV.Сприймання і  усвідомлення матеріалу.

-Ведмідь  зустрічається  у  багатьох  казках. А  щоб дізнатися,  що  це   за  казка  виконаємо  завдання .

1.Розподільний   диктант .

 - Запишіть у дві колонки слова:

Хліб, дід,баба,борошно, заєць , засік, пісня, ведмідь, лисиця.

 - Прочитайте, які слова записали в першій ко­лонці. На яке питання  вони  відповідають? З якої казки ці герої?

 -  Прочитайте слова другої колонки. На яке питання відповідають? В якій казці зустрічаються ці слова?

 -  Отже, слова у першій колонці — це назви людей і тварин. Вони відповідають на питання хто? Слова у другій колонці — назви неживих предметів. Вони відповідають на питання щ о?

2. Формулювання  правила ( Слайд )

3.Читання  правила   з  підручника.  с. 66

- А  як  зимує  ведмідь ?

4. Робота з підручником.   Впр.1  с. 65.

- З першого  абзацу   тексту  випиши   іменники , вкажи  назва  істоти  чи  неістоти .

( Гра  «  Передай    естафету » ).

Фізкультхвилинка

Ведмежата в лісі жили,
Головою вертіли.
Ось так, ось так – головою вертіли.
Ведмежата мед шукали,
Дружно дерево гойдали,
Ось так, ось так - дружно дерево гойдали.
Вперевалочку ходили
Та із річки воду пили.
Ось так, ось так – та із річки воду пили.
Ну, а потім танцювали,
Вище лапи піднімали.
Ось так, ось так – вище лапи піднімали.

VI. Закріплення знань  учнів.

-Ведмедик  пропонує  вам  завдання : 

1. З`єднай   малюнок   з   поняттям  «   істота »  чи  «  неістота » .  ( Слайд )

2. Вибіркове  списування .

Виберіть   рядок, у  якому  записані  назви істот ( І варіант ),  назви неістот ( ІІ варіант )   і   ви    дізнаєтесь   чим  живиться  ведмідь :      

 а ) вовк ,  земля, ожина ;

 б ) мураха,  заєць, карась ;

 в ) горіхи, малина,   мед .

3. Письмо  з  пам`яті .

Записати рядок  слова « ведмідь ».

4. Робота   в  групах:  

 І  група : згадати  і  записати  за   3 хвилини    якнайбільше  іменників  - назв істот    на   літеру   «в » ;

ІІ  група : згадати і записати  за   3 хвилини    якнайбільше  іменників   назв  неістот    на   літеру   «в » .

5. Самостійна  робота  учнів . (  Слайд )

Виписати  назви  істот ( хлопчики ), назви  неістот ( дівчатка ).

Клени   та  дубочки -

То  мої  браточки .

Молода  травичка –

Дорога  сестричка.

Деревій  та  м’ята –

Любі  мама  й   тато .

Верес   і  кульбаба –

 Мої   дід   та   баба .

6. Робота з підручником. ( Вправа 3)

- Дайте відповіді на питання :

-Що купив ведмідь? (Ведмідь купив діжку меду).

 -Що несе лисиця? (Лисиця несе солодкого півника на паличці).

 - Хто купив нитки? (Нитки купив їжак).

(Речення учні записують у зошитах і на дошці).

 

6.  Творче  завдання :

Дівчата:  запишіть  5  іменників  - назв  істот   із  казки  «  Рукавичка  » .

Хлопці:  запишіть  5  іменників  - назв  неістот   із  казки  «  Колосок  » .

 

VII. Підсумок уроку.

-Гра  «Перетворіть  істоту на неістоту».

  • 3 м на полі він росте, а з р у воді живе? (Мак - рак).
  • 3 л — риба прехороша, а з т —звичайна огорожа. (Лин — тин).

-З`єднайте  правильно  частини   і   розкажіть, про  що  ви  дізналися   на  уроці :

Слова,  що  означають  назви  предметів                 на  питання   що ?

Слова- назви   істот   відповідають                          називаються   іменниками .

Слова- назви   неістот   відповідають                       на  питання   хто ?  

 VIII. Домашнє завдання.

-Вправа   на   с. 66,  правила.

docx
Додано
11 січня 2019
Переглядів
10835
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку