Урок української мови для 2 класу з теми "Слова, що означають назви предметів"

Про матеріал

Урок української мови з теми "Слова, що означають назви предметів"

Мета: вчити учнів розрізняти поняття «предмет» і «слово» як його назву; сприяти формуванню вміння ставити запитання до слів-іменників, визначати назви істот і неістот; дати поняття «іменник» на перспективу;сприяти розвитку мовлення учнів, логічного мислення, уваги, пам'яті, інтересу до вивчення мови; виховувати охайність, бережливе ставлення до речей.

Перегляд файлу

Лебеденко Світлана Вікторівна, старший учитель, спеціаліст вищої категорії, НВК«ДНЗ-ЗНЗ»№9 ,м.Енергодар, Запорізька обл..

Українська мова, 2 клас

Тема. Слова, що означають назви предметів.

Мета: вчити учнів розрізняти поняття «предмет» і «слово» як його назву; сприяти формуванню вміння ставити запитання до слів-іменників, визначати назви істот і неістот; дати поняття «іменник» на перспективу;сприяти розвитку мовлення учнів, логічного мислення, уваги, пам'яті, інтересу до вивчення мови; виховувати охайність, бережливе ставлення до речей.

Хід уроку.

І. Організація класу. (1 слайд)

- Діти, сьогодні до нас на урок прийшли гості. Давайте привітаємося з ними.

            Щоб урок пройшов цікаво,

            всі берімося до справи.

-А ще до нас на урок прийшла дівчинка Катруся. (2 слайд)

Ій дуже цікаво, чи вмієте ви розмовляти українською мовою і виконувати завдання. Катруся принесла нам свої завдання. Спробуємо виконати їх?

-Отже, давайте подивимося на  завдання Катрусі.

(3 слайд)

План уроку.

-Сьогодні ми повинні зробити такі завдання:

Каліграфічна хвилинка;

Диктант;

Робота з підручником;

Фізкультхвилинка;

Словникова робота;

Домашнє завдання.

ІІ. Каліграфічна хвилинка із граматичним завданням.

 

 Зошит під нахилом я покладу.

             Ручку триматиму правильно.

             Букви красиво я напишу

             Під час хвилинки каліграфії.

-Виконаємо перше завдання Катрусі. Це каліграфічна хвилинка.

-Назвіть третю букву в алфавіті.(в)

-Запишіть рядкову букву в один раз.

-Яка буква в алфавіті стоїть перед буквою п? Запишіть її 2 рази.

(о о).

-Назвіть букву, яка означає звуки [л], [л']. (Ел) Запишіть рядкову букву л. (л)

-Який звук найчастіше зустрічається у скоромовці?

Спить сам собі сом:

Спати самому солодко сому. (Г. Храпач)

-Звук [с].Якою буквою він позначається?

-Запишіть рядкову букву с.

-А зараз спробуйте зібрати всі записані букви. Що утворилося? (Слово).

На дошці і в зошитах запис:

в о о л с   слово

-Пропишіть це слово ще раз.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

-Назвіть звуки в цьому слові.

[с] [л] [о] [в] [о]

-Поділіть слово на склади. Скільки складів? (2)

-Який склад наголошений? (Перший)

-Які слова-«родичі» можна дібрати до цього слова?

(Словник, словниковий).

-Молодці! А як би ви пояснили значення цього слова?

Слово одиниця мовлення, яка використовується для виразу окремого поняття. Слова діляться на склади.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

-Як ви вважаєте, діти, над чим ми будемо працювати сьогодні на уроці?

-Сьогодні ми присвятимо свій урок слову.

-Чи бажаєте ви дізнатися які є слова?

-А чи хочете ви навчитися правильно ставити запитання до слів?

-Отже, вирушаємо з вами в чудову подорож до країни «Слово».

V.  Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

1. Словниковий диктант.

-Виконаємо друге завдання Катрусі. Зараз послухайте загадки. Відгадками будуть слова, які ви запишете.

  • День і ніч я стукаю,

Всі дерева слухаю. (Дятел)

  • Влітку сірий, взимку білий. (Заєць)
  • Влітку наїдається,

А взимку відсипається. (Ведмідь)

  • Гріє, гріє, припікає,

Всіх у воду заганяє. (Сонце)

  • Не звір, а виє. (Вітер)

-Діти! Перевірте свій запис із записом на дошці.

Дятел,заєць, ведмідь, сонце, вітер.

-Встаньте, хто не зробив жодної помилки.

-Молодці! Це завдання Катрусі виконали добре.

-Давайте прочитаємо ще раз слова.

-Прочитайте слова, до яких можна поставити запитання ХТО?

(Слайд 4)

-Чому ви поставили таке запитання?

-Що означають слова? (Назви тварин)

-Які слова ви не прочитали?

-На яке питання вони відповідають? (Що?)

-Це назва чого? (Всіх інших предметів)

-Усі ці слова що означають? (Назви предметів)

-Які запитання можна до них поставити? (Хто? Що?)

-До яких слів ставимо запитання ХТО?

-А до яких слів запитання ЩО?

Висновок. Діти, слова, які означають назви предметів і відповідають на запитання хто? Що? Називаються іменниками.

-Отже, слова, які ви записали це - … іменники!

2.Читання правила у підручнику.

-Давайте прочитаємо про слова, які означають назви предметів у підручнику на с.87.

Діти читають правило у підручнику.

-Закінчить вислови, піднявши відповідну картку із запитанням.

  • Слова, які означають назви людей і тварин, відповідають на запитання …
  • Слова, які означають назви інших предметів, відповідають на запитання ….

-Молодці! Рухаємося далі.

VІ. Закріплення нового матеріалу.

1.Робота за підручником.

-Розгляньте малюнки на с. 86.

-Яке запитання ви б поставили до назв предметів, які бачите на малюнку? Чому?

-Дайте відповіді на запитання хто це? Запишіть їх за зразком.

(Слайд 5)

Діти називають слова, вони з'являються на слайді. Вчитель пояснює орфограми.

Діти списують слова в зошити.

-Діти, ви всі предмети назвали, зображені на малюнку? (Ні)

-Який предмет не назвали? (Машина)

-Чому?

-Розгляньте малюнок на наступній сторінці.

-Яке запитання можна поставити до назв предметів, зображених на малюнку? Чому?

- Запишіть назви предметів за зразком.

(Слайд 6)

Діти записують слова в зошити.

2.Фізкультхвилинка.

-Молодці! З цим завданням ви теж впоралися. А зараз трішки відпочинемо.

А тепер всі дружно встали.

Будемо робити вправи:

Руки – вгору, руки – вниз.

І легесенько прогнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали.

Раз – присіли, другий – встали.

-Перевіримо вашу увагу. Я називаю слова, якщо слово відповідає на питання ХТО? – підніміть руки вгору, якщо на питання ЩО? – руки вперед, якщо зустрінуться інші слова – присісти.

Хлопчик, стілець, бігати, дощ, лисиця, вікно, їжак, зелений, білка.

-Мололдці! Уважно слухали мене. Рухаємо далі.

3. Робота над словниковим словом.

-Прочитайте перше слово, яке ви записали. (Ранець)

-А як ще можна сказати? (Портфель)

-Це наше нове слово, написання якого ми повинні запам'ятати.

-А як ви думаєте, що означає це слово?

(Слайд 7)

Портфель – чотирикутна сумка, призначена для носіння ділових паперів, книг, зошитів. Це слово запозичене із французької мови й утворене від слів porter – носити та feuille – аркуш.

-Запишіть в зошити слово портфель.

-Доберіть до слова портфель слова – «родичі» й запишіть їх. (Портфелик, портфельчик)

-Як ви гадаєте, чи може портфель говорити?

-Прочитаємо текст вправи 188 на с.88 підручника – і дізнаємося про це.

Читає текст вголос учень.

-Про що розповів охайний портфель?

-Що міг би розповісти інший портфель про свого неохайного господаря? Розкажіть.

-Прочитайте заголовок тексту.

-Дайте відповідь на це запитання.

Портфель може говорити.

-Запишіть відповідь.

-Поставте запитання до слова портфель. (Що?)

-Молодці! З цим завданням ви теж впоралися. А наша подорож закінчується. На нас чекає останнє завдання Катрусі.

VІІ. Підсумок уроку.

-З'єднайте правильно половинки речень.

(Слайд 8)

Слова, що означають назви предметів….                на питання ХТО?

 

Назви людей і тварин відповідають…                     називаються

                                                                                      іменниками

 

Назви інших предметів…                                          на питання ЩО?

 

-Молодці, діти! Правильно з'єднали половинки речень. Катрусі дуже сподобалася ваша робота на уроці. Вона дякує вам за роботу.

(Слайд 9)

Д/з

-Прочитайте завдання домашньої вправи 189.

-Прочитайте всі слова.

-А зараз прочитайте слова, до яких можна поставити питання ХТО?

-А до яких слів можна поставити питання ЩО?

-А дома ви ці слова запишете групами за зразком.

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
5 червня 2018
Переглядів
11658
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку