Конспект уроку з української мови для 3 класу на тему: "Перевірка мовних знань і вмінь з теми «Іменник» "
Тема уроку: Перевірка мовних знань і вмінь з теми «Іменник»
Мета уроку: формувати компетентності: ключові – уміння вчитися –
виконувати в певній послідовності розумові дії, здійснювати само- і взаємооцінювання;
соціальна – продуктивно співпрацювати з усіма членами колективу; загальнокультурна – ефективно застосовувати навички мовлення та норми мовної культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту опрацьованого матеріалу; здоровˈязбережувальна – дотримуватися правильної постави за партою, життєві навички, що сприяють соціальному здоров’ю – адекватно оцінювати свої здібності та свій внесок у спільну роботу групи;
предметні - перевірити знання, вміння, навички учнів знаходити іменники серед інших частин мови; розрізняти власні й загальні іменники; визначати рід, число іменників; активізувати словниковий запас учнів; розвивати мислення; орфографічну пильність, чуття мови; виховувати самостійність, цілеспрямованість, любов до природи.
Обладнання: презентація, конверти з завданням для групової роботи, квіточки-проліска.
Хід уроку
І. Організація класу (слайд 2 )
Ось і дзвоник пролунав –
До уроку дав сигнал.
На цьому уроці я бажаю вам показати свій розум, проявити активність, не втратити гарний настрій. Допоможе нам впоратися зі всіма завданнями наш девіз: (слайд 3)
Думати – швидко.
Виконувати – чітко.
Творчо працювати,
Каліграфічно писати.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів і мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні до нас на урок знову завітав гість. Хто ж він, здогадаєтесь, відгадавши загадку. (слайд 4)
Цю частину люблять дуже,
Бо усе вона назве, дасть імення золоте.
Хто? Сестричка, ненько, батько,
Мама, білочка, зайчатко.
Що? Земля, річка, діброва,
Книжка, зошит, ручка, школа.
У країні, де живуть іменники, трапилася біда: зима наслала вітри, снігопади, які замели всі відомості про нього. Допоможемо їх поновити?
(Слайд 6) Назвіть слова або словосполучення, які пов’язані з темою «Іменник».
класна робота
ІІІ. Робота за темою уроку
Каліграфічна хвилинка (слайд 7)
Пропишіть ці поєднання, та подумайте – на яку інформацію про іменник вони нам вказують
іст неіст заг вл
(Іменники називають істоти, неістоти. Бувають власними та загальними)
Отже, розподіліть дані іменники за назвами істот і неістот. (слайд 8, 9)
Ведмідь, зима, їжак, сплячка, сніг, діти.
Перевіримо. Складіть за малюнками речення. Розберіть за членами речення. Якими членами речення можуть бути іменники?
За допомогу ось вам нагороди – квіточки від іменника.
На цьому наші випробування не завершуються (Слайд 10)
Прочитайте вірш. Назвіть іменники.
Галю, Петрику, Кіндрате,
Годі, ледарі, вам спати!
І побігли до санчат –
Галя, Петрик і Кіндрат.
- Чому вони пишуться з великої букви? Які це іменники? Які ще іменники належать до власних іменників?
Фізкультхвилинка (слайд 11)
Трішки ми попрацювали,
сили наші підупали.
Треба нам би відпочити –
Свої сили відновити.
- Відпочили, а зима наслала свого помічника з новим випробуванням
(слайд 12)
- Пригадайте, яка у іменника є постійна граматична ознака?
Робота у групах – гра «Проціди крізь сито» - розписати слова у 3 колонки.
1 група – іменники чоловічого роду
2 група – іменники жіночого роду
3 група – іменники середнього роду
(слайд 13) Перевіримо . Як ви визначали рід іменників?
(слайд 14) І знову нове випробування. « Що змінилося?»
Сніговик – сніговики
Заєць – зайці
Ведмідь – ведмеді
Як змінюються іменники?
(слайд 15) А що можна сказати про ці іменники?
Молоко, цукор, сонце
Ножиці, санчата, штани
Це іменники, які вживаються тільки в однині або множині.
(слайд 16)
Прочитайте текст.
Нарешті випав сніг. Земля вкрилась (сніг) і спочиває. Мисливці бачать на (сніг) мережки звіриних і пташиних слідів. Вистачає (сніг) осичкам, до яких проклав стежку зайчик. Великими копитами лосі протоптали сніг.
(слайд 17) Я – перша квіточка весни.
Я – пролісковий цвіт.
Я пережив зимові дні
І знов родивсь на світ.
ІV. Підсумок уроку (слайд 18)
Ось і виконали ми всі завдання й допомогли іменнику навести порядок у його замку – все поновили й запросили весну у гості.
(слайд 19) Що ж слід пам’ятати про іменник?
А вам він подарував квіточки весняні, якими ви можете прикрасити ці кошики для мам.
V. Домашнє завдання
Ви добре попрацювали на уроці, тому дома – відпочивайте.