Інтегрований урок з розвитку зв'язного мовлення та природознавства для 3 класу з використанням нетбуків. Мета уроку. Закріпити вміння самостійно складати розповіді ( казки ), передаючи діалог дійових осіб; поповнити словниковий запас; ознайомити з кругообігом води в природі; розвивати уяву, фантазію; виховувати любов до природи.
Колкова С. А., методист
Кобеляцького РМК
Інтегрований урок розвитку зв’язного мовлення та природознавства з використанням нетбуків
Тема. Складання казки за уявою на тему « Як подорожує краплинка води»
Мета. Закріпити вміння самостійно складати розповіді ( казки ), передаючи діалог дійових осіб; поповнити словниковий запас; ознайомити з кругообігом води в природі; розвивати уяву, фантазію; виховувати любов до природи.
Обладнання. Нетбуки, ілюстрації з зображенням різних хмар, дощу, річки, калини, Капітошки, вода в стакані, друковані зошити з розвитку мовлення.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
Що я хочу від уроку...
До кожної літери слова урок добираємо слова про те, які ми будемо сьогодні на уроці.(слайд 1.)
У – уважними,
Р – розумними,
О – організованими,
К – кмітливими.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Загадка.
Відома здавна рідина,
усяк її вживає.
Буває хмаркою вона,
сніжинкою буває.
Бува, як скло,
крихка, тверда,
звичайна... Підкажіть...( Вода )
Наберу з криниці - Водичко, водичко,
Свіжої водиці, умий діткам личка.
Буду умивати, рожеві та білі,
Буду промовляти: як яблучка спілі.
-Що у мене в відеречку? ( вода )
- Так, вода. А чи замислювались ви, діти, над тим, що було б на землі без води?
( Не росли б дерева, квіти, не зеленіла б травичка, не було б птахів, звірів, і навіть
нас – людей. )
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з властивостями води, з кругообігом води в природі, будемо спостерігати за дощовою краплинкою
( ілюстрація на дошці ), відправимося з нею в цікаву подорож, послухаємо її захоплюючі оповідки, а потім і самі створимо казку «Як подорожує краплинка води».
ІV. Робота з мовним матеріалом
2.Відгадування загадки в зошиті. (завдання 1)
Він скрізь: у полі, і в саду,
а в дім не попаде.
І я тоді лиш з дому йду,
коли він вже не йде. (дощ) (слайд 4)
Розповідь вчителя.
1-й учень. Дощику, дощику, припусти,
на бабині капусти,
на дідові дині,
щоб поїли свині.
2 –й учень. Іди, іди, дощику,
зварим тобі борщику
у зеленім горщику.
Мені – каша,
Тобі – борщ,
Щоб рясніший ішов дощ.
3.Дослідження властивостей води
Дослід 1. Вода в склянці.
Дослід 2. Якщо вкинути цукор? ( Вода стане солодка. )
А якщо додати варення, різні трави ? ( Вода стане духмяна, солодка.)
Дослід 3. Якщо додати солі? ( Солона)
Дослід 4. А оцет? (Кисла)
Висновок. Вода – розчинник. Цукор, сіль, оцет розчинилися у воді. Наша вода справжня чарівниця.
А ще вода – справжня трудівниця. (слайд 5). По воді плавають пароплави, на воді будують електростанції, взимку воду наливають у труби, батареї і опалюють будинки.
4. Бесіда про дощові крапельки.
А ) ( Ілюстрації на дошці. ) Завдання 2 у друкованому зошиті, ст. 22.
Вчитель ловить краплинку води.
Слайд 6. Малюнки хмарок
Б ) Ознайомлення з кругообігом води в природі.
Узагальнення.
Правильно, діти, ви говорите.Своїми розповідями ви підтверджуєте один із законів природи. Така подорож краплинки називається кругообігом води в природі.
В ) Спостереження за краплинками.
- Як падають на землю краплинки ? ( Вони ніби танцюють на асфальті, підстрибують, неначе змагаються, хто вище; то кружляють у повітрі, то ніби тупають ніжками: кап – кап.)
Слайд 7. Кругообіг води в природі
V. Фізкультхвилинка
- А ви хочете побути краплинкою, дощиком ?
Хмарка сонечко закрила.
Слізки срібнії згубила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травичці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата.
Політаєм, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі ? От чудово!
А тепер до праці знову.
VI. Робота над складанням казки «Як подорожує краплинка води»
Читаємо даний початок Марійчиної казки. ( завдання 4, друкований зошит ст.23.
або на 8- ому слайді.)
Йшов рясний дощ. Краплинки радісно кружляли у таночку. Раділи, співали дощову пісню. Сіла одна крапелька на листок калини. Заіскрилась, запишалась. Та раптом побачила маленьку тендітну липку з прив’ялим листям.
3. Бесіда за прочитаним початком казки.
- Хто кружляв у таночку ?
- Яку пісню співали краплинки ?
- Куди сіла одна крапелька ?
- Кого вона побачила ?
- Чому у липки було прив’яле листя ?
- Що могло відбутися далі ? У свою розповідь введіть діалог.
4. Усне складання продовження казки ( 4 – 5 речень ).
5. Запис казки, перевірка написаного, зачитування кращих казок.
Висновок.
Бачите, діти, як багато цікавого нам розповіла краплинка. Змусила нас задуматися й розібратися в законах природи.
VII. Підсумок уроку.
Гра «Так чи ні» ( Рефлексія )
Самоперевірка.
Відповіді до тестів : - + + - + +.
Ось і закінчилася наша мандрівка із краплинкою дощу. Гра « Сенкан »( Робота в парах. )
Складання вірша з 5 – ти рядочків.
Сенкан
Зачитування віршів учнями, вибір найкращого.
Закінчити речення.
Цей урок навчив мене...