Цей конспект уроку допоможе дослідити особові займенники за допомогою інтерактивних вправ,досліджень та групових робіт.
Урок української мови
у 4 класі
«Досліджуємо
особові займенники».
2024р.
Тема:Досліджуємо особові займенники.
Мета: вчити учнів упізнавати на слух і в текстах особові займенники; вчити влучно використовувати особові займенники пояснювати їх лексичне значення, роль у реченні; формувати правильні правописні вміння і навички;збагачувати словниковий запас;
розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів.
виховувати працелюбність, бажання допомогти один одному; прагнення співпраці з іншими учнями, вміння висловлювати власну думку, поважати думки інших.
Формувати в учнів ключові компетентності:
-мовленнєва - здатність розуміти зміст і головну думку усних і письмових висловлювань;
- мовна - застосовувати мовні засоби у власному мовленні відповідно до орфоепічних, лексичних, граматичних, орфографічних, синтаксичних, стилістичних норм літературної мови;
-соціокультурна - уміння успішно користуватися мовою під час виконання різноманітних соціальних ролей;
- діяльнісна – самостійно працювати з різними джерелами інформації, вміння ставити запитання.
Очікувані результати:
Обладнання: підручники, зошит , папір А4, ручки, кольорові олівці та фломастери, набори «Шість цеглинок», презентація «Особові займенники», ілюстративний та роздатковий матеріал, відеоматеріали.
Тип уроку: урок формування компетентностей.
Хід уроку:
І.Організація класу
1. Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
2. Вправа-очікування.
- Діти, я прийшла на урок з хорошим настроєм. Підніміть смайлик у кого теж хороший настрій, а тепер у кого поганий, а кому байдуже. Гадаю, що до кінця уроку у вас настрій покращиться. Адже, урок української мови не може вас залишити байдужими, вас чекає багато несподіванок.
І І. Актуалізація пізнавальної активності.
1.Епіграф
2. Інтерактивна вправа « Мозкова атака»
- Які ви знаєте частини мови?
- Що таке іменник?
- Що таке прикметник?
- Що таке займенник?
2. Вправа « Шість цеглинок»
Діти обирають питання, на які можуть відповідати числівники.
( відповіді сигналізують цеглинками і перевіряють за допомогою слайдів з правильними відповідями)
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
1.Перегляд відео ( Мовонька і Суржик повідомлять тему уроку)
2.Вправа «Мікрофон»
Наша мова була б нудна і довга, коли б у ній не було займенників. Адже займенники з успіхом заміняють іменники, прикметники, числівники.
-Прочитайте виділені займенники ще раз. Як вони називаються ви ще раз пригадаєте, виконавши каліграфічну хвилинку.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
Оо со зай ме бо нни ві ки (Особові займенники)
Виконання вправи 1 на сторінці 88 підручника.
( учні самостійно записують вправу у зошит і підкреслюють займенники).
-А ви любите спорт?
Вчитель кидає м’ячик учениці, називаючи займенник у однині, а діти називають у множині. ( я – ми, ти – ви, він – вони, вона – вони, воно – вони )
Завдання для пар :
1.Доповнити словосполучення відповідними особовими займенниками. Визначити особу та число.
Учні в парах на листах виконують завдання . Потім презентують виконану роботу , вивішуючи листи на дошку. Аналізуємо помилки і виправляємо їх колективно.
7.Самостійна робота
Виконання вправи 5
-Перевірте виконання вправи , керуючись інформацією на слайді.
8.Колективна робота над текстом.
9.Вправа 6 ( сторінка 89 підручника)
ІV. Систематизація і узагальнення знань.
КУБИК БЛУМА
Поясни, що таке особові займенники?
Назви особові займенники ІІІ особи однини і множини?
Поділись, яку роль відіграють особові займенники у мовленні?
Запропонуй однокласникам своє запитання про особові займенники.
Чому особові займенники так називаються?
Придумай речення з займенником 1 особи однини.
V. Домашнє завдання
VІ. Рефлексія.
Оберіть відповідну цеглинку ЛЕГО.
- Чи справдились ваші очікування на уроці?
-Дякую вам за роботу.