Тема: Загальне поняття про іменник.
Іменники, що означають назви істот та неістот
Мета:
-розширити знання про іменник; удосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання;
-ознайомити з термінами «назви істот» та «назви неістот»;
-розвивати пізнавальну активність учнів, вміння будувати повні відповіді на запитання, знаходити іменники у текстах;
-збагачувати словниковий запас школярів;
-вдосконалювати навички грамотного письма;
-виховувати культуру спілкування, уважність;
-корегувати увагу, мислення, пам'ять, звуковимову
I. Організаційний момент.
- Я всміхаюсь сонечку!
- Здрастуй, золоте!
- Я всміхаюсь квіточці!
- Хай вона росте!
- Я всміхаюсь дощику!
- Лийся, мов з відра!
- Друзям посміхаюся!
- Зичу їм добра!
- То ж давайте повернемося один до одного і подаруємо своїм друзям посмішку.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вправа «Мікрофон»
Створення позитивного настрою.
- Щоб наш урок був гарним, цікавим, змістовним; щоб ви добре засвоїли знання, якими ви повинні бути на уроці?
- Активними, старанними, уважними …
- Я згодна з вами. Мені приємно вчити того, хто хоче вчитися. То ж розпочнемо!
1. КАЛІГРАФІЧНА ХВИЛИНКА
- Розгорніть зошити,запишіть дату і класна робота. Зверніть увагу на завдання для каліграфічного письма .
Зз зз зи зм ма им
-Яке слово можна утворити з цих буквосполучень ? ( Зима )
-А що означає слово зима ?
-Які ще пори року ви знаєте?
-Яка зараз пора року?
За якими ознаками ви це дізналися?
Так, сьогодні 1 грудня, перший день зими. Які зимові місяці ви знаєте?
-До якої частини мови належить слово зима?
-Що таке іменник?
Доберіть до нього споріднений прикметник і дієслово
-А спочатку нагадайте, які це слова споріднені?
(Зима, зимова, зимувати). Виділіть корінь.
III. Повідомлення теми й мети уроку.
- Спишіть вірш про зиму, знайдіть іменники та підкресліть їх. Усно поставте до них запитання.
(Для інклюзії: Прочитати, знайти іменники та підкреслити)
Зимонька до нас прийшла,
Сніг пухкий нам принесла.
І летять, летять сніжинки
На дерева, на стежинки.
- Чи знайомі ви з іменником?
- Що саме ви знаєте про цю частину мови?
- Наведіть приклади іменників-антонімів і синонімів до слів, написаних на дошці (усно):
Дібрати антоніми: Дібрати синоніми:
місто – село робота – праця, труд
запитання – відповідь дорога – стежка, шлях
-Наведіть свої приклади іменників-антонімів та синонімів
- Сьогодні ми розширимо знання про іменник, будемо вдосконалювати вміння впізнавати іменники серед інших слів, познайомимось з іменниками-істотами і іменниками - неістотами.
ІV. Актуалізація опорних знань.
1.- У словнику української мови, що складається з 11 томів, налічується 135 тисяч слів, і половина цих слів – іменники (близько 70тис)
Спостереження показали, що іменник – це перша частина мови, яка з’являється в мовленні дітей. Їх оточує світ речей, і вони жадібно прагнуть дати назви усьому, що бачать.
Ще іменник – найсамотніша частина мови. Вона має свої категорії і дуже рідко прислухається в реченні до інших слів.
2. Гра «Впіймай іменник»
(спочатку діти плескають в долоні, а останні 3 слова записують в зошит)
Пенал, жовтий,учень,мріяти, стрибав, земля, дідусь, радість,синій,
абрикос, сидить,апетит, директор.
-Що це за слова? (словникові)
-які ще словникові слова ви знаєте?
(Взаємоперевірка. Обміняйтесь зошитом із сусідом по парті. Місце , де є помилка підкресліть олівцем. Без помилок ставимо +, хоча б одна помилка-)
- Як ви розпізнали іменники?
- Чим відрізняється іменник від інших частин мови?
V. Робота над новим матеріалом.
1. ГРА «ОЖИВИ ІМЕННИК»
Трактор, банк, ліс, кухня, школа.
-Що спільного в цих словах? Чим вони схожі?
(іменники, відповідають на питання що?)
- Хто керує трактором?....... тракторист
- Хто працює в банку?....... банкір
- Хто охороняє ліс?........ лісник
- Хто працює на кухні?..... кухар
- Хто навчається в школі?...... школярі
-Що спільного в цих словах?
(іменники, відповідають на питання Хто?)
Які іменники відповідають на питання ХТО?
(назви людей і тварин) – це назви істот
А на питання ЩО?
(всі інші назви предметів)- неістоти
Запишіть 2 пари слів на вибір.
-Як луна питання: « Хто ти?»
Це є назвою істоти.
-Ну а як питання: « Що?»
Це є назва неістот.
2. ГРА «ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА»
-Коли чуємо назву істот піднімаємо руку вгору.
-Коли чуємо назви неістот присідаємо
Гора, сніг, мама, лікар, телефон, мороз, сонце, будівельник, пекар, бабуся, зошит, нога, зуб, лев, рука, слон, телевізор
3. Робота в парах (виконання диференційованих завдань)
На отриманих картках записано 6 слів. Запишіть слова у дві колонки. У першу запишіть істоти, в другу – неістоти.
Вулик, дитина, січень, муха,кінь, озеро.
Інклюзія: виписує на вибір
Самоперевірка (Світлофор)
4. Робота в групах.
(Записати 1і 3групи- назви істоти , 2і 4 групи - неістоти)
Інклюзія: усно добирає назви істот і неістот.
5. Малюнковий диктант (робота по рядах)
(1 ряд- назви людей, 2-назви тварин, 3- назви рослин)
Лікар, баран, мак, співак, дуб, сова,калина,учень, корова.
- Прочитайте слова, які є назвами істот; поставте до них запитання.
- Прочитайте іменники, які є назвами неістот; поставте до них запитання
- Який висновок можна зробити виконуючи цю вправу?
Самоперевірка «Світлофор»
6. Знайдіть «зайве слово»
Журнал, газета, журналіст.
Працівник, праця, робота.
Читання, читає, читач.
VІ. Підсумок уроку.
-Що таке іменник? Які іменники назви істоти? А які неістоти?
Рефлексія.
Самооцінка
-Оцініть свою роботу на уроці