Урок української мови на тему "Багатство української мови. Вставні слова ( словосполучення)"

Про матеріал

Основне завдання уроку української мови виховувати любов і шану до рідного слова.

Обладнання: відеоурок «Вставні слова» (https://www.youtube.com/watch), підручник, картки, інтерактивна вправа,опорні схеми, словник іншомовних слів, портрет В.Сухомлинського, книга В.Сухомлинського « Серце віддаю дітям»,поезії про мову.

Тип уроку : застосування знань і формування умінь.

Форма проведення: урок - практикум.
Перегляд файлу

Урок української мови в 8 класі

Тема. Багатство  української мови. Вставні слова ( словосполучення)

Мета:

  • поглибити  знання учнів про вставні слова, їх роль у мовленні;
  • формувати  вміння знаходити  речення  зі  вставними словами;
  • правильно  й  доречного  вживати їх, розставляти розділові знаки;
  • формувати  ключові  компетентністі ;
  • виховувати в учнів культуру мовлення, любов до мови.

 

Очікувані результати  навчально-пізнавальної діяльності учнів

 

Учень (учениця):

Знаннєва складова

наводить приклади речень, ускладнених  вставними словами

(словосполученнями);

ставить розділові знаки в таких реченнях, пояснює їх правилами.

 

Діяльнісна складова

знаходить   вставні слова (словосполучен­ня, речення) в реченні;

визначає в тексті риторичні звертання й пояснює стилістичну роль їх;

знаходить і виправляє помилки на вивчені пунктуаційні правила;

конструює та інтонує правильно речення зі вставними словами (словосполученнями);

використовує виражальні можливості речень із вставними словами (словосполученнями, реченнями) в усному й писемному мовленні.

 

Ціннісна складова

оцінює виражальні можливості речень зі вставними словами (словосполученнями, реченнями) у тексті.

 

Ключові компетентності:

- спілкування державною мовою;

- спілкування іноземними мовами;

- інформаційно – цифрова ;

- соціальні й громадянські;

- загальнокультурна грамотність.

Предметні компетентності:

Мовна (лінгвістична):

- розрізняти звуки мови й мовлення, правильно вимовляти й писати слова;

- розрізняти види речень;

-інтонувати речення відповідно до розділових знаків;

- правильно писати слова, розставляючи розділові знаки в реченнях і текстах.

 

 

 

Мовленнєва:

- розуміти зміст сприйнятого на слух або прочитаного тексту;

- орієнтуватися в умовах спілкування й підтримувати його, будувати усне й письмове висловлювання на певну тему.

 Комунікативна :

- виявляється у здатності успішно користуватися мовою (всіма видами мовленнєвої діяльності) у процесі спілкування.

Креативна:

- здатність до розв’язання будь-якої навчальної задачі творчо; бажання й вміння   діяти оригінально, передбачаючи новизну.

 

Обладнання: відеоурок  «Вставні слова» (https://www.youtube.com/watch), підручник, картки, інтерактивна вправа,опорні  схеми,  словник  іншомовних  слів, портрет В.Сухомлинського, книга В.Сухомлинського   « Серце віддаю дітям»,поезії про мову.

Тип уроку : застосування  знань і  формування умінь.

Форма проведення: урок - практикум.                                                       

 

Епіграф уроку:

Заглянь у мову народу, спробуй

відчути красу кожного слова

Хід уроку

І. Мотивація  навчальної  діяльності

1.Створення психологічної  атмосфери  уроку

Поетична  хвилинка

Мова — краса спілкування,
Мова — як сонце ясне,
Мова — то предків надбання,
Мова — багатство моє.
Мова — то чиста криниця,
Де б'є, мов сльоза, джерело,
Мова — це наша світлиця,
Вона як добірне зерно.
Мова — державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни —
Мову, як матір, любіть!

Федір Панто

2. Очікування

3. Оголошення теми , мети уроку.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Експрес – опитування( Інтерактивна вправа « Мозкова атака».)

  • Що   вивчає синтаксис?
  • Що  вивчає   пунктуація ?
  • Чим односкладні  речення  відрізняються  від  двоскладних?
  • Яка їх роль у мовленні?
  • Що є ядром речення ?
  • Які члени речення  називаються  однорідними?
  • Які  розділові знаки ставляться в реченнях з однорідними членами?

ІІІ.  Сприйняття й засвоєння  навчального  матеріалу

1.Робота з текстом.

« Мова – то цілюще  джерело, і хто не припаде до нього  вустами, той сам усихає  від  спраги»

  • Автором цих  прекрасних  слів є В.Сухомлинський.
  • А хто  ця   людина?  ( педагог, який  серце  віддав  дітям і наполегливо  навчав їх  мови.)
  • Демонстрація портрета В.Сухомлинського та його книги

    « Серце  віддаю  дітям» (див. Додаток 1)    

2.Дослідження

Порівняйте  різні  варіанти одного того самого речення.

Якими словами і якими  відтінками  значень вони різняться?

                                Без мови   важко  жити.

Без мови  рідної, повірте, важко  жити.  – привернення  уваги.

Без мови, безперечно, важко  жити. – упевненість.

Отже, без мови  важко жити. – висновок.

Висновок: вставні  слова, словосполучення  виражають  особисте  ставлення мовця до  висловлювання.

Робота з підручником. ( читання з позначками)

+  знаю     -  не знаю!     Зацікавило

 

3. Пунктуаційний практикум.

     Звичайно, усі мови світу запозичують одна в одної певні терміни для зручності. Скажімо, англійська в її американському варіанті за рік «приручає» 200-300 слів. До речі, більшість із них – дійсно наукові терміни.

 

  А от Україна за кілька останніх років устигла запозичити з англійської мови  кілька тисяч слів.! Звісно, то вже не взаємозбагачення, а пряме витіснення корінних українських слів. Прислухайтесь до таких слів  : ЛІЗИНГ, БРИФІНГ, ЛІМІТ.

4. Перегляньте відеурок « Вставні слова» (див. Додаток 2)    

5. Робота з таблицею « Значення вставних слів»

   Виписати вставні слова і  визначити їх значення

 

Вставні слова

Значення

 

 

 

6.Словникова робота (Словник іншомовних слів)

ЛІЗИНГ-  (англ. leasing — оренда, майновий найм) — підприємницька діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні лізингодавцем у виключне користування на визначений термін лізингоодержувачу майна.

БРИФІНГ- (англ. briefing) — короткий публічний виступ, на якому учасники певних подій або заходів надають інформацію про поточний перебіг справ, позиції сторін, повідомляють раніше невідомі деталі та відповідають на питання журналістів.

ЛІМІТ  -  (від фр. limite та лат. limes: границя, кордон, межа) — гранична норма. Норма, в межах якої дозволяється користуватися чим-небудь, використовувати щось. Межа, обмеження, граничне значення якоїсь величини.

  ІУ. Закріплення знань, умінь та навичок

1.«Коментоване письмо» ( записати речення, вставляючи замість крапок відповідні вставні слова)

 БЕЗ СУМНІВУ  ,  ….слово треба берегти. ( ступінь достовірності повідомлення: упевненість)

Матуся,  БУДЬ ЛАСКА  ……, прочитай мені казку.( звернення до співрозмовника, увічливість)

 НА МОЮ ДУМКУ  , мова -  ……душа народу ( джерело повідомлення)

2. Коло думок

- Чи згодні Ви з тезою « Суржик - це не взаємозбагачення , а взаємообкрадання  мов»? Обгрунтуйте відповідь, використовуючи  вставні слова, словосполучення.

3. Творча лабораторія ( робота в групах)

  • Подані слова у ролі вставних увести до самостійно складених речень.

      Очевидно, ясна річ, на жаль.

  • Скласти   2  речення  про слово , вживаючи  вставні слова.

 

4. Робота з опорними схемами.

ВС,…….                …..,ВС,…….          ……………,ВС.

У.Підбиття підсумків уроку. Рефлексія

1.Вправа « Розумне перо». Виправте помилки у постановці розділових знаків.

  • Книжка  на мій погляд була дуже цікавою.
  • Безперечно  доля мови  невіддільна від долі народу.

2.Інтерактивна вправа « Вставні  слова» (див. Додаток 3)

 

3. Тестові завдання  (див. Додаток 4)    

 

УІ. Оцінювання

 

Самооцінка: (продовжити вислови , використовуючи  вставні слова, словосполучення).

  1. Вивчивши тему, я зрозумів, що….
  2. Найважчим  під час опрацювання теми для мене було…
  3. Свої знання з теми я оцінив би…..

 

УІІ. Домашнє завдання( різнорівневе)

 

Рівень

Завдання

1

Середній рівень

Виконати вправу  249

2

Достатній  рівень 

Виписати з художньої літератури

 10 речень з вставними       словами

 ( словосполученнями)

3

Високий  рівень

Написати твір – мініатюру

 « Мови рідної скарби», використовуючи  вставні слова

( словосполучення).   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТКИ  ДО  УРОКУ

Додаток 1

 

C:\Users\Dom\Desktop\Без названия (3).jpgC:\Users\Dom\Desktop\Без названия (4).jpg                                    

 

Додаток 2

Відеоурок « Вставні слова»

Додаток 3

C:\Users\Dom\Desktop\урок\Записати.PNGІнтерактивна вправа « Вставні  слова»

docx
Додано
21 липня 2018
Переглядів
1501
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку