Урок української мови на тему :"Ненаголошені е-и в коренях слів, які перевіряються наголосом"

Про матеріал
Урок української мови на тему: "Ненаголошені е-и в коренях слів, які перевіряються наголосом" розроблений за програмою на основі нового Державного Стандарту початкової освіти НУШ. Містить різноманітні види роботи, як групові так і індивідуальні. На уроці використані ігри "Хто швидше", "Добери та перевір", "Обери", списування, загадковий диктант.
Перегляд файлу

Конспект уроку: Вимова і правопис слів із ненаголошеними[е], [и] в коренях, які перевіряються наголосом

Мета: ознайомити учнів з поняттям «орфограма»; навчати правильно вимовляти і писати слова з ненаголошеними [е] та [и] в коренях; знаходити слова з орфограмами та перевіряти їх написання, знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова або добирання спільнокореневого слова; розвивати правильну літературну вимову слів із ненаголошеними [е], [и] в коренях; виховувати бережливе ставлення до природи.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Конкурс одного речення.

Учні зачитують речення, яке склали вдома.

  1.               Гра «Ти мені - я тобі»

-                     До поданих слів доберіть спільнокореневі так, щоб відбулося чергування приголосних.

ІІІ.Актуалізація опорних знань

Гра-змагання по рядах «Хто швидше»

 До поданих слів доберіть споріднені, в корені яких відбувається чергування приголосних звуків.

дорога -              мураха -                       берег-

книга -                луг  -                            сніг-

друг-                   пух-                              щока-

муха-                   рука-                            подруга-

вухо-                   пастух -                        нога-                              

Каліграфічна хвилинка

и ин им ил ри ди

диктант дитина диван

 

Словникова робота

1) Гра «Знайди “зайве” слово».

Київ, Україна, український, Батьківщина.(Батьківщина)

2) Запишіть слова земля, озерце, дерево, весна.

— Поставте наголоси. Назвіть у словах наголошений склад. Як вимовляють голосні звуки в наголошених складах? А в ненаголошених ?

 

IV. Повідомлення теми й мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як позначаються на письмізвуки [е], [и] у наголошених та ненаголошених складах. Ми будемо вчитися перевіряти наголосом написання слів з ненаголошеними[е], [и] та знаходити перевірне слово шляхом зміни форми слова або добиранням споріднених слів.

 

V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

Робота в групах

— Прочитайте словосполучення. Порівняйте вимову голосних

звуків у виділених коренях.

Рідні села —                 не видно села

великі озера —            велике озеро

широкий степ —           широкі степи

густий дим —               легкий димок

добре жити —              щасливе життя

зелене листя —            дубовий листок

— Повчіться правильно вимовляти слова з ненаголошеними [еи],[ие].

Вимовляй так:

с[еи]ла

оз[еи]ро

ст[еи]пи

д[ие]мок

ж[ие]ття

л[ие]сток

 

Пояснення вчителя

— Під час письма слова з ненаголошеними [е], [и] потрібно перевіряти наголосом. Щоб знати, яку букву (е чи и) писати в ненаголошеному складі кореня, треба змінити слово або дібрати до нього спільнокореневе так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним.

Наприклад: земля — землі, життя — жити.

 

Все важливе в нашій мові,

Ось, приміром, річ така:

Е чи И писати в слові —

Часто сумнів виника:

сЕло чи сИло?

Якщо ясно та не дуже,

Щоб уникнуть зайвих мук,

Ти під наголос, мій друже,

Зразу став сумнівний звук:

Село — села.

Звук виразно зазвучить,

Як писать, тебе навчить.

Д. Білоус

 

Робота за таблицею

Вимовляй                    Перевіряй                              Пиши

оз[еи]ро                         озера                                      озеро

ст[еи]пи                         степ                                       степи

ж[еи]ття                         жити                                      життя

 

Первинне закріплення. Ознайомлення з поняттям «орфограма»

— Змініть слова та дізнайтеся, яку букву необхідно писати в корені.

С.. ло —

л.. сиця —

с.. стрі —

в.. ликий —

с.. ниця—

з.. лений —

— Говорять, що в цих словах орфограма «Ненаголошені е, и в корені слова, що перевіряють наголосом».

Орфограма — це особливості написання певної букви, слова.

Таке написання визначено й закріплено тим чи іншим правилом(орфографічним).

 

Фізкультхвилинка

 

VI.Узагальнення й систематизація знань

Гра «Добери та перевір»

— Доберіть до поданих слів спільнокореневі для перевірки так,щоб вони відповідали на питання що?. Встав пропущені букви.(Впр.176)

Вишневий — вишня.

Ст.. повий — …

Т.. хенький — …

Кн.. жковий — …

Сл.. вовий — …

 

Гра «Обери»

— Яке зі слів допоможе під час перевірки орфограми в корені?

С.. лач — села, сила.

В.. сляр — весла, вислав.

Кр.. чати — крекче, крик.

Ш.. потіти — шепіт, шип.

 

Списування

— Спишіть. Підкресліть орфограму.

Садок в.. шневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть.

Вода ож.. вляє і луки, і поле,

Співає, дзюркоче, тече і ш.. поче.

 

Загадковий диктант (Пояснювальний диктант)

Учитель читає загадки, учні записують лише слова-відгадки.

Грамоти не знаю,

А цілий рік пишу. (Перо)

Лід на річках,

Сніг на полях,

Віхола гуляє,

Коли це буває? (Взимку____________)

У темнім лісі проживає,

Гарний хвіст пухнастий має,

Їй на місці не сидиться.

А як звуть її?.. (Лисиця)

Всі ми в шапочках — брилях,

Заховалися в кущах. (Гриби)

Ніхто їх не лякає,

А вони тремтять. (Листочки)

Хто на зиму роздягається,

А на літо одягається? (Дерева)

Кольорове коромисло

Через річку повисло. (Веселка)

 

VІІ. Підсумок уроку

— Як вимовляють звук [е] в ненаголошеному складі?

— Як вимовляють звук [и] в ненаголошеному складі?

— Як дізнатися, яку букву (е чи и) потрібно написати в ненаголошеному складі кореня слова?

 

 

docx
Додано
5 листопада 2023
Переглядів
569
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку