Тема: Групи слів за значенням. Омоніми.
Мета:дати поняття про омоніми; навчити розрізняти омоніми й багатозначні слова, правильно вживати їх у мовленні; розрізняти види омонімів; збагачувати словниковий запас;розвивати мислення й мовлення учнів; прищеплювати любов до української мови
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма проведення: урок-семінар (із груповою пошуковою роботою) (за О. Куцінко).
Обладнання: схема-алгоритм уроку, словник омонімів, тлумачний словник, роздатковий матеріал (картки)
Міжпредметні зв’язки: література
Внутрішньопредметні зв’язки: графіка, фонетика
Хід уроку
І. Організаційний момент
В колі друзів жартівливі,
На перервах галасливі,
Рвучкі й неспокійні трохи,
Та серйозні на уроках.
Про кого цей вірш?
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. - Чи виникли труднощі під час виконання домашнього завдання? ВЗАЭМОПЕРЕВІРКА
2. Гра «Працюємо мовчки». __РОЗДАЮ КАРТКИ БЛОК І
Прізвище, ім’я ___________________
(Здають аркуші. Оцінки на наступний урок. Похвалити за тишу під час виконання завдання).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Налаштування учнів на пошукову роботу
Технологічні картки – перед вами і на дошці.
ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА
БЛОК ІІ
Завдання: Сказати, що зображено на малюнках, записати слова у зошит:
Ключ від замка Кран ( з якого тече вода)
Ключ (інструмент) Кран (будівельний)
Ключ журавлиний
«Мозковий штурм»
- Як ці слова пишуться? (однаково)
- Як ці слова вимовляються? (однаково)
- А значення слів однакове? (абсолютно різне)
- Який словник допомагає нам визначити лексичне значення слова? (тлумачний)
Висновок: Ці слова – омоніми – однаково пишуться або вимовляються, але мають різне лексичне значення.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1. Розгляд теоретичного матеріалу /сторінка 1, інформаційний блок/
Учитель: Ми з вами на першій сторінці – інформаційній.
Омоніми – слова, які за своїм звуковим складом однакові, але мають різне лексичне значення.
2. Учитель: Але слід розрізняти омоніми та багатозначні слова. (Опрацювання теоретичного матеріалу . БЛОК ІІІ
Висновок: У багатозначних словах значення пов'язані між собою. Омоніми - різні слова.
3. Дослідження мовних явищ (робота із словником)
Підсказка: У багатозначних словах лексичні значення пронумеровано арабськими цифрами 1,2,3,4,5……
Значення слів-омонімів пронумеровано римськими цифрами І,ІІ,ІІІ,ІV,VII….
3 учні – знайти в тлумачному словнику приклади омонімів;
3 учні – знайти приклади багатозначних слів.
4. Учитель: Я нагадую, що за необхідності ми можемо повернутися на вже вивчені етапи.
Омоніми поділяються на три види – омографи, омофони, омоформи. Переходимо на 2 сторінку – омографи. /сторінка 2, омографи/
Уважно розгляньте малюнки і прочитайте слова, що їх називають. Що ви помітили? (Очікувані відповіді: слова пишуться однаково, але вимовляються по-різному)БЛОК ІV
замОк зАмок
Атлас атлАс
Завдання: подані слова ввести в речення (письмово)
ДАЙТЕ ВИЗНАЧЕННЯ ОМОГРАФАМ: слова,однакові за написанням,але різні за вимовою.
5. Фізкультхвилинка
Трава низенька-низенька, ( Всі присіли)
Дерева високі-високі.(Піднімають руки вгору)
Вітер дерева колише-гойдає(Обертаються)
То вліво, то вправо нахиляє (Нахил вправо, вліво)
То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад)
То вниз нагинає. (Нагинаються вперед)
Птахи летять – відлітають, (Махають руками)
А учні тихенько за парти сідають.(Всі сідають)
6. Учитель: Наступним пунктом на сторінці позначено аналіз омофонів. /сторінка 3, омофони/
Уважно подивіться на написання слів. Прочитайте ці пари слів вголос. Зверніть увагу на те, як ці слова звучать і як пишуться. БЛОК ІV
СОНЦЕ СОН – ЦЕ
ГОНЧАР (ПРІЗВИЩЕ) ГОНЧАР (ПРОФЕСІЯ)
ОМОФОНИ- СЛОВА,ОДНАКОВІ ЗА ВИМОВОЮ,АЛЕ РІЗНІ ЗА НАПИСАННЯМ ТА ЗНАЧЕННЯМ.
7. «Шифрування» БЛОК VI
На картці у фонетичній транскрипції записано слова.
/Визначити, вимову яких слів зашифровано. Скласти словосполучення. Високий рівень – скласти речення/
|
||
|
|
|
Висновок: написання омофонів різних груп обов’язково треба співвідносити із значенням слова.
8. Учитель: Молодці, діти, добре впоралися із завданням. Можемо переходити на наступну сторінку – омоформи. /сторінка 4, омоформи/
9. Завдання БЛОК VII
Прочитати каламбури. До якої частини мови належить кожне з виділених слів? Що відбудеться, якщо змінити форму слів?
Їжачиха сину ш и л а
Чобітки без голки й ш и л а.
* * *
Не ховайсь, Бровко, у б у д у,
Я тебе сварить не б у д у.
* * *
Лева кинули за ґрати,
Хочуть Лева з а к у в а т и.
Просить Вовка він з а г р а т и,
А Зозулю – з а к у в а т и.
(Очікувані відповіді: слова належать до різних частин мови. Якщо змінити форму слова, то слова перестають бути омонімами)
Висновок: Омоформи — слова різних частин мови, які збігаються за звучанням і написанням лише в деяких граматичних формах.
10. Зорово-слуховий диктант. Вчитель диктує текст, записаний на дошці. Діти пояснюють значення омоформів. БЛОК VIII
Думи мої, думи мої,
Квіти мої, діти!
Виростав вас, доглядав вас, -
Де ж мені вас діти! (Т. Шевченко)
V. Підсумки уроку.
«Рефлексія»
- Що ми робили на уроці?
- Що нового я дізнався?
- Як я працював?
- Що найбільше зацікавило мене, здивувало?
VІ. Домашнє завдання.
- Опрацювати теоретичний матеріал підручника § 51
- Вправа 483 або 476