Урок української мови на тему "Закінчення іменників у місцевому відмінку множини"

Про матеріал

На уроці учні розширюють знання про відмінювання іменників у множині, знайомляться із закінченнями іменників у місцевому відмінку множини, формують навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по, виховують почуття патріотизму, гордості за рідну Вітчизну.

Перегляд файлу

Тема. Закінчення іменників у місцевому відмінку множини.

Мета. Розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині; ознайомити із закінченнями іменників у місцевому відмінку множини; формувати навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по; виховувати почуття патріотизму, гордості за рідну Вітчизну.

Обладнання. Таблиці, схеми-опори, картки, карта України.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Любіть, шануйте нашу мову –

культури нашої основу.

Девіз уроку:


Красивий, щедрий рідний край

і мова наша солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

усе, що зветься Україна.


         Ігор Січовик

ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

  1. Бесіда.
  • Чи любите ви, діти, мандрувати?
  • З яким настроєм подорожують?
  • Сьогодні ми будемо подорожувати країною, в якій ми живемо.

Погляньте на карту України. Простір землі, заселений українцями такий великий, що, аби перетнути його пішки із заходу на схід, треба йти майже 100 днів.

  • На якому материку ми живемо? (Євразія, Європа.)

-   Які океани омивають цей материк? (Північно-Льодовитий, Атлантичний, Тихий, Індійський.)

  • Які моря? Яка найбільша річка України?
  • На якому уроці ми про це вчили?
  1. Повідомлення учнів про рідний край.
  2. Хвилинка каліграфії.

Уу Ук ук ра Україна українці

  • Який звук стоїть на початку обох слів?
  • Що об’єднує ці слова? (Вони спільнокореневі.)
  • Зробіть звуко-буквений аналіз слів Україна, українці.

(Робота за варіантами.)

  • На яке питання відповідають ці слова?
  • Як називаються слова, що відповідають на питання хто? що?
  • Прочитайте речення, підкресліть іменники, визначте відмінок:

Україна багата лісами, найродючішими грунтами, корисними копалинами.

  • Чому поставили коми?
  1. Мозковий штурм.

- Ми доходимо до вершини гори знань з теми «Іменник». Розкажіть все, що ви знаєте про іменник. (Побудова асоціативного куща.)

5.  Робота в парах. (Повторення відмінків.)

6.  Індивідуальна робота біля дошки.

Завдання 1. Провідміняти слово Україна.

Завдання 2. Записати іменники рука, тривога, горіх у давальному та місцевому відмінку однини.

Завдання 3. Записати іменники блакить, молодь, якість, кров, задача, скатерть в орудному відмінку однини.

7.  Перевірка домашнього завдання.

Завдання для першої групи:

-   Про що ми дізналися з тексту вправи?

-   Прочитайте речення з потрібними за змістом прийменниками.

-   У яких відмінках іменники вживаються з прийменниками?

Завдання для другої групи:

-   Прочитайте різні відмінкові форми однини іменників зброя, місто. (Зброї, зброю, зброєю, на зброї; міста, місту, містом, у місті.)

-   Які ви дібрали спільнокореневі слова до поданих іменників? (Збройний, озброєння, озброюватися; містечко, міський.)

8.  Історична хвилинка.

Володіючи широкими степами, запорізькі козаки попри все завжди вважали центром своїх вольностей ріку Дніпро: на Дніпрі чи поблизу Дніпра вони постійно влаштовували свою столицю, Січ. Назва козацької столиці «Січ» виникла від слова «сікти». Виникнення, влаштування й історія Хортицької Січі тісно пов’язані з історією й подвигами знаменитого вождя запорізьких та українських козаків, князя Дмитра Івановича Вишневецького, відомого в козацьких народних думах під іменем Байди.

9.  Перевірка індивідуальної роботи, повторення правил за опорою.

10. Робота з картками.

-   Запишіть іменники і поставте їх у давальному відмінку однини.

(Самоперевірка.)

Фізкультхвилинка «Власна назва – крок вперед, загальна назва – крок назад».

Україна, край, річка, Дніпро, Карпати, гори, українець, Тарас.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Оголошення теми і завдань уроку.

-   Сьогодні, закінчуючи вивчення теми «Іменник» ми перевіримо своє вміння правильно вживати іменники в місцевому відмінку множини, засвоїмо літературну граматичну форму іменників з прийменником по.

  1. Ознайомлення із закінченнями іменників у місцевому відмінку множини.
  • Прочитайте вірш.

Україно! Краю милий,

Краю золотавий,

Поля твої широкополі,

Пісні дзвінкоголосі,

Міста наші рідні,

Сади пишно цвітні,

Пшениці ряснії,

Городи багатії.


  • Випишіть іменники у множині і поставте у місцевому відмінку.
  • Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини?
  • Ознайомтеся з правилом.
  • Який прийменник вживається?
  • Розгляньте таблицю «Розрізняй».
  1. Закріплення вивченого.

Завдання 1. Вправа 186 (усно).

Завдання 2. Творча робота за групами:

І група – вправа 189;

ІІ група – вправа 187.

ІV. Домашнє завдання.

-  Вивчити правило на сторінці 93, виконати вправу 189 – І група, виконати завдання на картках – ІІ група.

                                                 Картка 1

Поставити слова в давальному та місцевому відмінках однини

черга

кожух

краватка

                                                Картка 2

Поставити слова в давальному та місцевому відмінках множини

черги

кожухи

краватки

 

V. Підсумок уроку.

  1. Гра «Віднови вірш»:

Щоб красувався рідний край (1)

Сосну й дубки малі. (4)

в зеленому гіллі, (2)

посадим на горбочку гай, (3)

  • Визначте відмінок іменників.
  • Вивчіть вірш напам’ять. (Письмо з пам’ять.)
  • Що ми можемо зробити, щоб наш край був красивим?
  • Що означає слово гай? (Гай – невеличкий листяний ліс.)
  1. Тест.
  1. Іменник вказує на … предметів.

а) дію  б) назву  в) ознаку

  1. Іменник відповідає на питання…

а) хто? що?  б) який? яка? яке?

  1. Початковою формою іменника є …

а) Р. в.  б) М. в.  

  1. Іменник не змінюється…

а) за числами  б) за відмінками  в) за родами

  1. Якого роду іменник край?

а) чоловічого б) жіночого в) середнього

  1. У якому числі вжито іменники шахи, двері, ножиці, сани, канікули?

а) однина б) множина

  1. У якому відмінку вжито іменник по морях?

а) Н. в.  б) Д. в. в) м. в.

  1. Які сполучення іменників у формі давального відмінка правильні?

а) лікареві Івану Петровичу

б) лікарю Іванові Петровичу

в) лікарю Івану Петровичу.

3.  Розбір іменника, як частини мови за алгоритмом. Робота в групах.

І група – край ІІ група – в гіллі ІІІ група – на горбочку

Розбір іменника як частини мови

  1. Аналізоване слово.
  2. Частина мови.
  3. Початкова форма.
  4. Істота чи неістота.
  5. Власна чи загальна назва.
  6. Рід.
  7. Число.
  8. Відмінок.
  9. Член речення.

 

4.  Рефлексія.

docx
Додано
25 жовтня 2018
Переглядів
2689
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку