Українська мова
Тема. Написання не з дієсловами
Мета: формувати ключові компетентності:
комунікативну
уміння вчитися
соціокультурні
Формувати предметні компетентності:
Матеріали та обладнання: Підручники М.Д. Захарійчук, А.І.Мовчун «Українська мова» , 3 клас -Київ , «Грамота» , 2013; опорні схеми і таблиці, картки для роботи в парах, ілюстрації.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І .Організаційний момент
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався –
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчатка,
А за ними і хлоп’ятка.
То ж урок ми розпочнемо
з передбачень ми усіх.
1. Вправа «Очікування».
Я очікую від уроку лише позитивних емоцій.
- А що очікуєте ви?
Я очікую що …..
Мені цікаво дізнатися про….
Я думаю що всі мої сподівання ……
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Завдання на вибір (на дошці запис).
а) Списати речення,вставити дієслова за змістом .
Встала весна, чорну землю
Сонну ……..…..,
………………. її рястом,
Барвінком ………… .
б) Підкреслити дієслова. Укажіть, яку дію означають дієслова (завершену чи незавершену).
Праця годує, а з лісу виводить.
Здобудеш освіту - а лінь марнує.
Наука в ліс не веде , побачиш більше світу.
в) Визначити час дієслів.
Співатиму, здудував, говорила, шукатиму, стою, запитую, летіло, читаєш.
2. Гра «Мікрофон».
- Яку частину мови ми вивчаємо ?
- Що ми вже знаємо про дієслово ?
- З якою частиною мови у реченні найчастіше пов`язане дієслово? Чому?
- Яким членом речення виступає дієслово?
- В яких часових формах можуть вживатися дієслова?
3. Каліграфічна хвилинка
Н н не ен
Не кажи не вмію, а кажи навчуся.
-Поясніть, як ви розумієте це прислів’я ?
Назвіть дієслова. В якому часі вони вжиті?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Що означає частка «не» в цьому прислів`ї?
- Як ви думаєте, яка буде тема нашого уроку?
(Діти висловлюють свої думки)
- Отже, тема нашого уроку : «Написання не з дієсловами».
ІV. Вивчення нового матеріалу.
- Прочитайте уривок вірша.
- Зверніть увагу на те ,що написав носоріг.
( не насмітіть, не наступіть, не зірвіть)
Послухайте казку
Жило було Дієслово. І полюбило воно горду і вперту частку НЕ. Сумною була ця любов. Дієслово говорило: «Люблю», а вона йому: «Не люблю». Воно казало «Вірю», а вона йому «Не вірю».
Частка НЕ ніколи не підходила до Дієслова близько і писалася від нього тільки окремо. Однак Дієслово було постійним у своїх почуттях.
Ось одного разу НЕ і каже йому: «Я відповім тобі взаємністю , якщо доведеш, що жити без мене не можеш».
Зітхнуло Дієслово сумно і відправилось поневірятися по словниках, підручниках, книгах, по всьому білому світу. І ось сьогодні воно зазирнуло й до нас.
2. Робота в групах. Робота над вправою 374 , с.156.
- Заглянуло Дієслово в бібліотеку, знайшло прислів`я та загадки .
( Спишіть,відгадайте загадку. Підкресліть дієслова з –не- ).
Не гавкає не кусає, і хліба не просить
Доброго не бійся а в дім не пускає.
Ремесло на плесах не висить і поганого не роби.
- Прочитайте дієслова з часткою «не».
- Як написали ці дієслова? Чому? Перевірте.
3. Робота з правилом в підручнику с. 156 .
- А зараз зверніть увагу на запис слайду , прочитайте.
-Чи є це підтвердженням правила?
Не знаєш- не кажи
Не вмієш- не роби
«Не» з дієсловами окремо пиши
Дієслово вирішило дізнатися у нас , чи знаємо ми казки.
- Подумайте, з якої казки запропонований вам уривок.
4. Робота в парі (Вправа 375, с.157 )
- Прочитайте текст за ролями .
- Випишіть із тексту дієслова з «не» . Поясніть їх значення.
5. Перевірка написаного
- То як ви записали «не» з дієсловами? Чому?
5. Знайомство з дієсловами, які без «не» не вживаються.
- Хочете почути продовження казки про Дієслово і частку «не»?
«Сумне Дієслово повернулося до своєї коханої . вона, як завжди, відскочила від нього з криком: «Негідник! Ненавиджу!» і раптом завмерла від несподіванки, опинившись в обіймах дієслова.
- Чому? Що сталося, як ви думаєте?
- Прочитайте ці дієслова
ненавидіти
нездужати
непокоїтись
непритомніти
недочувати
недобачати.
- Поясніть значення слова нездужати.
- Підберіть до дієслова непокоїтись слова близькі за значенням.
- Спробуйте здогадатися, чому в цих словах частка «не» пишеться разом з дієсловами?
6. Запишіть ці слова в зошити і запам’ятайте їх написання .
ІV. Узагальнення і систематизація отриманих знань.
1. Самостійна робота з наступною перевіркою .
(Допишіть кінець прислів’їв .)
З вогнем та водою (не) ……..жартуй.
Від своєї совісті (не) ….втечеш.
Під лежачий камінь вода (не)….. тече.
Чесно працюй, а (не)…. хитруй і (не)… мудруй.
2. Згрупуйте дієслова, що пишуться окремо або разом з часткою не.
Запишіть їх у два стовпчики.
(Не)співати, (не)відходити, (не)хтувати, (не)зрубати, (не)навидіти, (не)волити, (не)здужати, (не)вгавати, (не)цуратися, (не)мислити.
- Поясніть значення цих дієслів.
3. Бліц-опитування
- Про що ви дізналися сьогодні на уроці?
- Чи завжди «не» з дієсловами пишеться окремо?
- Коли «не» з дієсловами пишеться разом?
- Які прислів`я з уроку запам`ятали? Як ви їх зрозуміли?
4. Вправа «Крісло автора»
Я запам`ятав, що частка «не» пишеться з дієсловами ...
«Не» з дієсловами писатиму разом, якщо ...
Набуті знання я використаю…
- Чи справдилися ваші очікування? (Підтвердіть це відповідним смайликом)
5. Оцінювання учнів
6. Домашнє завдання.
( Вивчити правило с156. Вправа 377. Списати фразеологізми)