Українська мова 2 клас.
Тема уроку. Корінь слова. Спільнокореневі слова.
Мета уроку: познайомити учнів з поняттями «спільнокореневі слова», «корінь слова»; вчити виділяти спільну частину споріднених слів – корінь. Розвивати мовне чуття, увагу до лексичного значення слів. Збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: малюнки із зображенням дерев, «буквене коло», картки, конверт, мультимедійна дошка.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Створення емоційного стану. (Слайд. На мультимедійній дошці фото класу, під музичний супровід читаю вірш)
- Добрий день! В добрий час!
Рада , діти, бачить вас!
Всі почули ви дзвінок?
Він покликав на урок!
Подивіться всі на мене,
Усміхнулися усі:
Всі готові до роботи?
Всі бадьорі? Молодці!
Будем добре працювати:
І читати, і писати,
Щоб могли батьки радіти,
Що в них гарні, мудрі діти.
ІІ. Контроль і корекція знань. Слайд.
Назвіть службові слова, які зустрічаються в тексті.
Чи можна до них поставити питання?
А для чого потрібні службові слова? (Для зв’язку слів у реченні)
2.Хвилинка каліграфії. Слайд фото 1-2
«Щоб букви правильно писати,Хвилинку каліграфії треба почати».
А допоможе пригадати букви алфавіту наше класне Інтерактивне деревце, яке ми виростили з 1 класу.
Назвемо всі букви алфавіту. (указкою показую діти разом називають)
Перевіряючи ваші зошити, найчастішою помилкою у всіх учнів класу в написанні букв: д, б, у.
Зверніть увагу на правильний зразок запису цих букв на стенді розміщеного над дошкою. Елементи букв дописуються до верхньої допоміжної лінії та нижньої допоміжної лінії.
Утворіть і запишіть поряд слово з цих букв. (дуб)
Чи можна поділити це слово для переносу? Чому?
Замініть слово дуб, щоб у нього стало два склади.
Запишіть його, поділяючи для переносу. (ду-бок)
На яке питання відповідають слова дуб, дубок? (що?)
Змініть слово дуб, щоб воно відповідало на питання який? (дубовий)
Запишіть і поставте наголос.
З одним із цих слів складіть і запишіть речення. Підкресліть в ньому головні слова.
«Буду продовжувати без зупинки з мовної розминки»
Метод «Мозковий штурм»
Будем гарно працювати,
Бо ще більше треба знати
Про красу цю чудову-
Нашу мову веселкову
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Проблемна ситуація. Слайд
Хвилинка – ерудита. Слайд
Корінь – це орган рослини, без якого вона не зможе жити.
Зуб також має корінь.
На уроках математики ми почали знаходити корінь рівняння.
Корінь – це початок чого-небудь. Наприклад, кожен людський рід має свої корні - дідуся та бабусю.
ІV. Повідомлення теми та мети уроку. Слайд
Тема уроку зашифрована в «Буквеному колі». Зробіть зарядку для очей, прочитавши декілька разів її назву. Головне – знайти початок.
(На мультимедійні по колу записано «корінь слова споріднені слова»)
Вступна бесіда.
V. Усвідомлення змісту. Слайд
Робота з підручником.
1.Колективне виконання вправи 1 ст.116
- Зверніть увагу на малюнок до тексту вправи, кого ви впізнали?
1.1Текст читає підготовлений учень
- Чи справилися ваші припущення?
1.2.Обговорення змісту
- Про кого розповіла ця історія? Назвіть її персонажів.
- Кого зустріла родина гусей, ідучи до річки?
- Яке питання гусені обурило тата-гусака? Чому?
- Як ви думаєте, чому гусінь вважала себе родичкою гусей?
- Чи є справді гусенята племінниками гусені? Поясніть свою думку
1.3 Перекажіть текст (Один учень переказує)
1.4 Письмове завдання вправи
- Випишіть із тексту підкреслені слова.
- Знайдіть спільну частину. (гус-)
Виділити дужкою вгорі слова цю частину у словах
-Знайдіть виділене слово, прочитайте його, як ми можемо назвати слово гусінь? (це слово однозвучне, звучить подібно до слова гуси, але за значенням відрізняється)
ВИСНОВОК: слова гусак, гусочка, гусенят, гусеняточка. Гусят і гусінь не є родичами, отже і не є спорідненими, бо в них різне значення. Слово гусінь подібне за звучанням, воно називається однозвучним.
- ОТЖЕ, Які слова ми називаємо спільнокореневими? (які мають спільний корінь та одне значення)
2.Робота над правилом – 1 ст.116
Діти читають правило. Перевіряють, чи зрозуміли та засвоїли зміст правила:
3.Робота з малюнками Слайд фото
- Чи впізнали цих молодих людей?
- Який це був урок? (урок мислення серед природи)
- Що ми тримали в руках? (кленове листя)
Розгляньте малюнки.
З якого дерева листок? (з клена)
А як назвати саджанець клена? (кленок)
Запишіть слова в тому порядку, в якому подано малюнки.
(Клен, кленок, кленовий листок)
Від якого слова утворилися слова кленок і кленовий ?(клен)
( вони походять від одного слова)
Знайдіть у словах клен, кленок, кленовий спільну частину. Позначте її дужкою.
Запам’ятайте ця спільна частина і робить їх спорідненими.
Робота над правилом.
Прочитайте правило. Запам’ятайте , споріднені слова ще називаються спільнокореневими.
4. Робота із загадкою
І червона й соковита
Та гірка вона все літо.
Припече мороз – вона
Стала добра і смачна. (Калина)
Дійсно діти, є відоме прислів’я: «Без верби і калини – нема України»
Калина – символ України. Слайд Фото біля калини
На нашому шкільному подвір’ї є кущ калини до якого ми приходили милуватися красою на уроках мислення серед природи восени і весною.
4.Фізкультжвилинка Муз відео
- Зараз відпочинемо і заспіваємо пісеньку про любов до України
VІ. Вправи на закріплення
1.Коментоване письмо вправа №2
- Списати, вилучивши, яке не є «родичем» зайве слово
Висновок: списали споріднені слова- спільнокореневі слова
2.Правило №2 №3
Прочитайте правило
Запам’ятайте, споріднені слова ще називають спільнокореневими
3.Пояснення Д.З (диференційовано), запис у щоденнику
4. Робота із загадкою Слайд
Сніг на полях
Лід на річках
Метелиця гуляє
Коли це буває? (Взимку)
-То яка зараз пора року?
- І господарями у зими є мороз та холод. Стали вони сперечатися: хто з них родич для Зимоньки. Сперечаються не можуть домовитися. Пропоную їм допомогти. Чи ці слова є спорідненими?
(Слова, близькі за значенням, але з різним коренем не є спорідненими)
5.Дидактична гра «Слова- родичі» Слайд
(на дошці прикріплено магнітами)
МОРОЗ ХОЛОД
Мороз холод
Морозець холодець
Заморозки холодок
Морозний холодніше
Морозити холодильник
Словникова робота (заморозки – незначні ранкові (нічні) морози, що бувають навесні або восени).
Вчитель. Запишіть ці слова у зошит і позначте корінь. Дівчатка записують слова першого стовпчика, хлопчики-другого.(учні працюють у зошитах)
6.Розвиток зв’язного мовлення. Слайд
Творча робота (картки)
Прочитайте текст. Доповніть цього спільнокореневими словами з коренем зим-
ЗИМ 1)…..день короткий.
2)…..сонце майже не гріє.
3)Птахи….. перебираються до людських осель.
4)Там їм легше ……. .
(Узимку,зимове, зимою,зимувати)
Як можна продовжити цю розповідь?
(Діти повідомляють про допомогу пташкам узимку. Толстобова Валерія виготовила ще одну годівничку, яку сьогодні розмістимо на шкільному подвір’ї)
7.Гра «Так – ні». Слайд
Зіграти хочеться мені
Із вами, друзі,
В «ТАК» чи «НІ».
Я вам питання задаю.
Готуйте ж відповідь свою.
(Учні за допомогою сигнальних карток показують відповідь: зелений – так, червоний – ні)
VІІ. Підсумок уроку Слайд
Метод «Мікрофон». Експрес-опитування.
Цей урок – мов справжнє інтерв’ю
Кожен думку висловить свою.
Продовжіть речення: «Тепер я знаю:…»
VІІІ. Рефлексія
Годинник невтомно показує враз,
Що нашу роботу закінчити час.
Слайд.
Любі діти, я з захопленням спостерігав за вами на уроці. Ви всі добре працювали, молодці. Так тримати! Успіхів вам у навчанні! Я в вас вірю. Гномик Лісовичок.