Урок української мови
3 клас
І семестр
за підручником
«Українська мова» М.Д. Захарійчук, А.І. Мовчун
Тема. Префікс. Словотворча роль префіксів.
Мета . Ознайомити учнів з роллю префіксів у словах, їх словотворчою функцією, з найуживанішими префіксами; формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, вміння визначати префікси у словах; розвивати вміння аналізувати зіставляти, узагальнювати; збільшувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність, охайність , вміння співпрацювати та любов до усної народної творчості .
Обладнання . малюнки , силуети карлсона, картки зі словами , таблиця про префікс.
Тип уроку: комбінований, вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку .
Девіз уроку.
Працюй наполегливо, швидко старанно,
щоб кожна хвилина не втратилась марно.
II. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.
1. Ознайомлення з планом уроку.
(Доповнення плану дітьми).
2. Вправа «Очікування». (Діти висловлюють свої сподівання )
Вчитель : - А чого я очікую від уроку?
Наш урок – це урок творчості, натхнення, добра і радості, тому я очікую від вас – уваги, працьовитості і плідної роботи .
3. Створення позитивного емоційного фону.
- Відгадайте загадку і ви дізнаєтеся хто сьогодні в гості до нас завітав.
Хто моторчик свій заводить?
З даху в гості хто приходить?
На урок він теж він дібрався
Скажем дружно:
«Здрастуй, ... (Карлсон)
4. Каліграфічна хвилинка.
К к ак рлс со Карлсон
(Записати у зошити , а потім усно учні виконують звуко-буквений, складовий аналізи слова, ставлять питання до нього, складають речення зі словом, визначають головні слова в реченні, перебудовують розповідне речення у питальне.)
III. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та завдань уроку.
а) Гра « Мікрофон»
-Який розділ ми почали вивчати ? ( Будова слова)
-Частина слова, яка змінюється ,називається ? …(закінченням )
-Частина слова без закінчення ?...(основа)
-Спільна частина споріднених слів називається …(коренем).
- Наш гість звертається до вас і каже :
Я над лісами , полями летів і до вас , малята , прилетів.
(Вчитель відкриває речення , яке було заздалегідь закрите, учні читають ).
б) Робота над реченням .
-Що спільного у виділених словах ?
-Як ми можемо їх назвати ?
-Знайдіть спільну частину у словах .
-Чим відрізняються виділені слова?
Отож , сьогодні ми поговоримо про префікс.
Тема нашого уроку «Префікс. Словотворча роль префіксів».
IV. Вивчення нового матеріалу.
Будову слова ми вивчали.
Було закінчення, основа.
А потім корінь виділяли,
Споріднене шукали слово.
А нині гість в кашкеті – префікс.
Важлива, значуща частина.
І ці слова сьогодні з вами
Ми на уроці перевірим!
- Пропоную послухати казку.
Казка
Родина кореня була завжди в дорозі, й тому втомилась. Все йти та йти
і друзі погубились. От і здавалось, що це слово дуже не щасливе. Та на галявині з`явилася весела й галаслива частинка слова. Познайомилися. Це виявився Префікс. Поділилось слово йти своєю журбою. Зашумів Префікс і кинувся пропонувати свою допомогу. Побігла частинка При- і стала попереду. (Прийти.)
Далі частинка За взялася допомогати (Зайти). Зраділо слово друзям. Вже перепочило і зібралося Вийти , а по дорозі річечка перетинає шлях. Діти, яку часточку запросили? (пере -) Перейти.
Ось так дружні частинки Префікса допомогли слову Йти всі труднощі подолати, до мети Дійти, а все тому, що справжніх друзів вдалося Знайти.
( Всі слова , що утворювалися вчитель поступово відкриває :
ЙТИ
ПРИЙТИ
ЗАЙТИ
ВИЙТИ
ПЕРЕЙТИ
ДІЙТИ
ЗНАЙТИ)
- Діти, то де стоїть Префікс? (перед коренем).
V. Опрацювання нового матеріалу.
1. Робота з підручником .
Вправа 173 (с. 76) .
Метод « Прес»
Я вважаю… ( що префікс у слові облітав – об)
тому,що … (це слово утворилося від слова – літав)
наприклад … (долітав, залітав…)
отже …( префікс змінюється , він стоїть перед коренем і значення слова змінюється).
2.Перевіримо свої знання з правилом у підручнику.
(Читають, розказують сусіду, перевіряють один одного.)
3. Гра «Аукціон»
( Продається слово – КАЗАТИ , за допомогою префіксів утворити нові слова . Префікси записані на дошці).
Перевірка. Хто утворив найбільшу кількість слів , виграє фішку, яка прирівнюється до 12 балів
4. Фізкультхвилинка
Хто там, хто вже так втомився
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати,
фізкультпаузу почати.
Сонце спить, небо спить,
Навіть вітер не шумить.
Рано – вранці сонце встало
І проміння всім послало.
5. Завдання на вибір .
а) Вправа 174 .
б) самостійно утвори словосполучення
Перевірка
6. Гра " Вгадай"
- Пропоную вам ЗАЛЕТІТИ до Грай – міста і трішки погратися.
Мій корінь міститься у слові ДІДУСЬ,
а префікс шукай в слові ПРАЛІС. ( Прадід)
Мій корінь ховається в слові ЗАХІД,
а префікс – в слові ПРИЙТИ ( Перехід)
- Ви можете й самі погратися з друзями таку гру.
- Чомусь наш Карлсон засумував, бо боїться , що ми не всигнемо виконати завдання в якому пишеться про нашого героя.
7. Робота в групах
Виконання вправи 175
1 гр. – виписати слова, в яких треба вставити пропущені букви,дібрати перевірні слова.
2 гр.- списати підкреслені слова і позначити префікс.
3 гр. – записати до виділених слів слова, від яких вони утворилися , за допомогою префіксів .
Перевірка. Оцінювання членів групи
8. Робота в парах .Сенкан «Карлсон»
9. Вправа " Незакінчене речення"
- Змінна частина слова називається ... Знайдіть позначки на малюнку.
- Частина слова без закінчення називається…
- Основа має трьох синів Це корінь, суфікс і …
- Префікс – це частина слова, що стоїть…
- Він служить для…
Учні знаходять на малюнку відповідні позначки морфем.
V. Підсумок уроку
Вчитель: У народі кажуть : "Хто знання має, той мур ламає". В цьому сьогодні переконалися і ми інаш гість – Карлсон. . Йому прийшов час
ВИЛЕТІТИ додому з новими знаннями з української мови.
а) Рефлексія . «Інтерв’ю за три кроки»
- Сьогодні на уроці ми …
-Які ваші враження від уроку?
-Чому вдалося виконати всі завдання?
-Що, на вашу думку, вдалося найкраще?
-Скажіть, а чи справдились ваші очікування від уроку?
б) Домашнє завдання:
вивчити правило на с. 76 ,
вправа 176 або утворити нові слова за допомогою префіксів (на вибір)