РОЗРОБКА УРОКУ
З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
В 2 КЛАСІ
Тема: Прикметник
Мета: закріпити знання про прикметник, як частину мови, вчити добирати слова ознаки предметів, узгоджувати прикметники з іменниками, добирати антоніми, збагатити словник прикметниками, що називають якості людини, розвивати пам»ять, старанність, увагу, виховувати любов і повагу до матері.
Обладнання: таблиця «Частини мови», малюнки дітей (портрети матусь), роздатковий матеріал до гри «Добери мамі подарунок», запис пісні «Росте черешняв мами на городі».
Хід уроку:
Добрий день, дорогі друзі!
Добрий день!
На вас чекає гарний день.
Бачу, всі веселі і здорові
До уроку всі готові!
Проведемо перекличку.
Загадки
Іменник |
Прикметник |
Дієслово |
Означає назву предмета |
Називає ознаку предмета |
Означає дію предмета |
Хто? Що? |
Який? Яка? Яке? Які? |
Що робить? Що робив? Що буде робити? |
Іменник |
Прикметник |
Дієслово |
круг |
круглий |
закружити |
довжина |
довгий |
подовжити |
сіль |
солоний |
солити |
білила |
білий |
білити |
радість |
радісний |
радіти |
Отже, прикметники характеризують предмет за різноманітними ознаками: за розміром, за формою, за кольором, за смаком, за матеріалом, з якого виготовлений предмет.
Повідомлення теми уроку: сьогодні продовжуємо працювати над темою «Прикметник», будемо вчитися добирати прикметники, що характеризують особистісні якості людини.
Мріють крилами з туману лебеді рожеві.
Заглядає в шибку казка сивими очима.
Прийдуть з України верби і тополі.
Будуть мандрувати очі материнські і білява хата.
Отже, ви, мабуть, зрозуміли, що сьогодні на уроці ми будемо говорити про найріднішу, найдорожчу людину, яка дала життя кожному з нас, плекає, оберігає, любить, дбає про здоров»я та благополуччя. Хто це?
Заглядає в шибку казка сивими очима,
Материнська добра ласка в неї за плечима.
Можеш вибирати друзів і дружину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
За тобою завше будуть мандрувати
Очі материнські і білява хата.
Карі очі – кароока
Чорні брови – чорноброва
Білі коси – білокоса
Кругле обличчя – круглолиця
Довгий ніс – довгоноса
Ми любимо матусю, коли вона святково прибрана, любимо, якщо вона втомилася, сиве волосся, кожну зморщечку, натружені руки, адже ми вдячні їй за турботу і доброту
Вірш М.Луків:
За все, що маю, дякую тобі,
За все, що маю і що буду мати…
Ночами сняться зорі голубі,
І вишні білі на причілку хати…
Найголовніше в людині не зовнішність, а особисті якості.
Добиранння антонімів:
Зла, груба, ледача, жадібна, ненависна.
Записування слів:
Добра, ніжна, працьовита, щедра, кохана.
І ще безліч добрих слів ми можемо придумати для наших матусь.
Охайна, великодушна, щиросердна, ласкава, приваблива, розумна, весела, кмітлива, жартівлива….
Добре те, що сонце світить!
Добре те, що віє вітер!
Добре те, що цей ось ліс разом з нами ріс і ріс!
Добре те, що в нашій річці чиста, не брудна вода!
І мене матуся рідна після школи зустріча!
Добре гратися надворі!
Добре вчитися у школі!
Добре плавати в ставку!
Добре те, що я живу!
Який кущ, така і ……., яка мати, така і ……….
Завдання:
-Подані слова поділити на склади:
-З перших складів слів кожного рядочка утворюємо слово.
КАЛИНА – капуста, липа, нагідки.
ДИТИНА – диван, щетина, корона.
Вставляємо слово у прислів»я.
Мама лагідна – діти лагідні.
Мама добра – діти добрі.
Мама привітна – дти привтні.
Мама охайна – діти охайні.
Отже прикметники змінюються за числами залежно від іменника, з яким пов»язані.
За картками скласти і записати речення, використовуючи прикметники, визначити рід прикметника.
Заключна частина.
Мамині руки – щедрі, робочі –
Втоми не знають з ранку до ночі.
Вранці, коли ще усі спочивають,
Сонце, напевно, вони піднімають.
Мамині руки – ніжні і мілі –
Воду ранкову з криниці носили.
Діти плескались, діти вмивались,
Сонцю і матері щиро всміхались.
Розпізнати і записати прикметники, що характеризують мамині руки.
Вчилися знаходити прикметники в тексті, узгоджувати їх з іменниками, утворювати від інших частин мови, визначати число і рід.
Не ховайте почуттів, добрих слів вдячності до своїх мам, будьте чемними, співчутливими, уважнішими до них.
Усе, що маю від твоїх плечей,
Якщо я нині щось у світі значу,
То це твоє терпіння неземне.