Урок української мови ". Прикметник. Слова, які нази¬вають ознаки предметів. Зв'язок прикметників з іменни¬ками "

Про матеріал
Тема. Прикметник. Слова, які нази¬вають ознаки предметів. Зв'язок прикметників з іменни¬ками (впр. 1-3, с. 86-88). Мета. Ознайомити учнів з словами, які виражають ознаки предметів; формувати вміння ставити питання до слів, впізнавати предмети за їх ознаками;показати учням на прикладах зв’язок прикметників з імен-никами; вчити розпізнавати прикметники, ставити до них питання; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи, почуття товариськості. Обладнання. Предметні малюнки, картки, ілюстрації землі, неба, сонечка, хмарки, квітів, машин, дерев та чорні квадрати, лялькова Баба Яга. Тип уроку. Комбінований
Перегляд файлу

 

Дата                                 Урок                               Укр.мова                           2 кл.

Тема. Прикметник. Слова, які нази­вають ознаки предметів. Зв'язок прикметників з іменни­ками (впр. 1-3, с. 86-88).

Мета. Ознайомити учнів з словами, які виражають ознаки предметів; формувати вміння ставити питання до слів, впізнавати предмети за їх ознаками;показати учням на прикладах зв’язок прикметників з імен-никами; вчити розпізнавати прикметники, ставити до них питання; розвивати зв’язне мовлення; виховувати любов до природи, почуття товариськості.

Обладнання. Предметні малюнки, картки, ілюстрації землі, неба, сонечка, хмарки, квітів, машин, дерев та чорні квадрати, лялькова Баба Яга.

Тип уроку. Комбінований

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.Каліграфічна хвилинка

Н Ба щи єд Батьківщина.

Неповторна та єдина наша люба Батьківщина.

-  Поділіть слово Батьківщина на склади.

- Якими словами охарактеризовано Батьківщину?

2. Проблемна ситуація

- Прочитайте записані на дошці загадки й відгадайте їх.

• Я..., я...

Відгадайте, хто такий.

(Пропущено: червоний, гіркий. Відгадка: перець.)

..., а не м'яч, ..., а не трава,

З хвостом, а не миша, ..., а не мед.

(Пропущено: круглий, зелений, солодкий. Відгадка: кавун.)

Він такий…, він такий...,

... у тайзі - перед ним тремтять усі.

(Пропущено: смугастий, ікластий, найстрашніший. Відгадка: тигр.)

- Чи можете відгадати хоч одну? А чому ні?

- Можете відразу сказати, яких саме слів не вистачає?

- Якщо я скажу вам відгадку першої загадки, чи зможете ви її відновити?

- Погляньте на цей малюнок і скажіть, які слова треба вставити. (Червоний, гіркий)

- Що вони називають? (Колір, смак)

(Аналогічно діти поновлюють загадку про кавун.)

- Яких слів не вистачало? Що вони означають? (Форму, колір, смак)

- Як ми говоримо про такі слова? (Це прикмети предмета, за якими його можна впізнати.)

(Третю загадку за браком часу можна опрацювати на етапі закріплення вивченого матеріалу.)

 ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

- Сьогодні ми будемо знаходити слова — прикмети предмета, або, як їх ще називають, — ознаки. Також з'ясуємо, на які питання відповідають ці слова-

ознаки. Будьте старанними й уважними, і ви дізнаєтеся багато цікавого.

 ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

- Відгадайте загадки.

Сірий, зубатий, по полю гуляє, звірів лякає. (Вовк).

Увесь колючий, непосидючий,

Коли злякається, клубочком згортається.  (Їжак).

Хвостата, носата, руда і зубата. (Лисиця).

Чорні, криві, від роду німі.

А стануть у ряд, - враз заговорять. (Букви).

-  Назвіть слова, які допомогли вам відгадати загадки. Що вони виражають? (Ознаки).

V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з підручником. Вправа 1 , с.86

- Прочитайте текст.

- Які слова називають колір фарб?

- Спишіть друге речення. Підкресліть слова. Які називають колір фарб.

- Ці слова дають усякому предмету якусь його ознаку чи прикмету.

На прикмети воно вкаже, хто який воно розкаже:

Синій, чистий, світлий, білий, і яка у світі сила,

Що зробила нам добро, щоб яке воно було?

Всі які повинні бути, щоб родину не забути?

Прикметник дасть іменнику-предмету якусь його ознаку чи прикмету.

Прикметник – це частина мови, без неї нам не обійтись.

Ти вслухайсь в слово пречудове, йому, як другові, всміхнись.

2. Ознайомлення з правилом на с. 87.

Прикметники – це слова, що називають прикмету, ознаку предметів і відповідають на питання який? яка? яке? Які? Прикметник – це частина мови.

3. Ігрова ситуація. На дошці — ілюстрації землі, неба, сонечка, хмарки, квітів, машин, дерев. З іншої сторони — чорні квадрати.

Учитель.  Бачите, діти, скільки навкруги нас предметів, кожен має свої ознаки, і всі ці предмети різні.

(З’являється лялькова Баба Яга).

Баба Яга.  Не хочу, щоб були всі різні!Слова промовлю зараз грізні.

                  Щоб всі однакові були: машини, люди і столи.

                   Усіх я хочу покарати - усіх перетворю в квадрати…

(Перевертає зображення на інший бік. Там — зображені квадрати).

 

Не хмари в небі будуть літати, а лише квадрати, лише квадрати.

У дерева стовбур буде квадрат і віти у дерева будуть квадрати.

А вітер не листя буде зривати, а лише квадрати, лише квадрати.

Машини усі тепер будуть стояти, бо замість коліс у них будуть квадрати…

Учитель.  Що ж нам робити? Як же нам бути?

Треба ознаки усім повернути.

(Діти читають з дошки вірш Л. Лужицької, а вчитель тим часом повертає картки  з зображеннями предметів).

Земля – ЯКА? – ласкава, люба, рідна,

А сонце – щире, золоте, а небо – лагідне , погідне,

Життя – прекрасне, золоте.

А очі в мами – добрі, ніжні, а голос – чистий і дзвінкий,

А руки – теплі і надійні, а погляд -  сонячний, ясний.

Квітки у полі – білі, сині, червоні, жовті, голубі.

Хмарки у небі – бистрокрилі, весняні, літні й зимові.

Усі ознаки називає прикметник як частина мови.

І жодної ознаки не оминають слова ці, справді, пречудові.

Учитель.  Ми всі правила учили і Бабу Ягу провчили,

Бо у кожного предмета є своя ознака чи прикмета.

Баба Яга.  Ви мене перемогли, подолать мене змогли.

Не буду їсти, не буду спати, піду нові чари готувати. (Зникає).

- Знайдіть у вірші ще раз слова-ознаки і поставте до них питання.

4. Пальчикова гімнастика.

5. Проблемне завдання.

- Прочитайте вірш.

Сине…, синє…, білий… вдалині.

Понад морем — сині… й білі…, наче сніг.

- Чи зрозуміло, про що в ньому йдеться? Чому?

- Слово-ознака завжди зв’язане зі словом-назвою предмета. Бо не може ознака існувати без предмета.

6. Добір пропущених слів. Постановка питань.

- З довідки доберіть потрібні слова і вставте їх  у вірш.

Слова для довідки: небо, море, парус, гори, хмари.

- Чи зрозуміло тепер, про що йдеться? (Н. Забіла)

- Від вставлених слів до інших ознак поставте питання.

- Які питання ви ставили?

7. Фізкультхвилинка.

Дерева — високі-високі, трава — низенька-низенька.

Вітер дерева колише, гойдає, то вправо, то вліво їх нагинає.

Дерева поволі на вітрі гойдались, а діти за парти тихенько всідались.

- Які слова-ознаки предметів помітили в віршику?

VІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Впізнавання предметів за ознаками. Вправа 2, с.86-87.

- Прочитайте текст. Розгляньте малюнки.

- Яка клумба вам подобається більше : чорно-біла чи кольорова?

- Запишіть за зразком назви квітів та їх ознаки за кольором.

2. Робота в парах. Виконання вправи 3, с. 87.

- Розгляньте малюнки. Доповніть речення, використовуючи слова з довідки.

3. Гра «Хто більше».

- До поданих слів доберіть слова-ознаки. Виграє той, хто назве останню ознаку.

Сонце — … .

Вітер — … .

Ліс — … .

Дівчинка — … .

Мова — … .

4. Слухання вірша.

- А тепер послухайте, скільки ознак до слова мова дібрав автор вірша.

Ніжна, мила, світанкова, ясна, чиста, колискова,

Мелодійна, дзвінкотюча, дивна, радісна, співуча,

Лагідна, жива, казкова, красна, чарівна, шовкова,

Найдорожча, добра, власна, мудра, сонячна, прекрасна,

Солов’їна, барвінкова — українська мова.

- Які слова-ознаки ви запам’ятали?

- Запишіть речення про мову, дібравши до неї якомога більше ознак.

Мова …, …, … .

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

- З якими словами ознайомились на уроці?

- Що вони означають?

- На які питання відповідають?

- Навіщо потрібні ці слова у мовленні?

- Що таке ознаки предмета? (Колір, смак, розмір, матеріал, форма, характер)

- Наведіть приклади.

- З якими словами зв’язані у мовленні слова-озна-ки?

- Які питання можна поставити до слів-ознак?

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С.88, в.3 (ваза)

- Вдома вам потрібно буде прочитати та списати вірш, підкреслити прикметники.

1

 

docx
Додано
8 травня 2019
Переглядів
2364
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку