Урок української мови "Розпізнавання і добір антонімів"

Про матеріал
Це цікавий урок української мови з використанням ігрових технологій та інновацій в умовах реалізації Нової української школи
Перегляд файлу

 

Урок української мови

3клас

Урок №20. Розпізнавання  і добір  антонімів

 

Мета: озна­йомити з терміном «антоніми»; вчити добирати іменники-антоніми і використовувати їх у мовленні; розвивати критичне мислення, увагу, спостережливість, пам'ять, усне і писемне мовлення; удосконалювати навички письма; формувати компетентність спілкуватися рідною мовою, соціальну, громадянську компетентності; виховувати повагу до рідної мови,  до традицій своєї країни.

Обладнання:  презентація, цеглинки ЛЕГО, картки для роботи в групах, картки зі словами для гри у русі, картки для самостійної роботи.

Хід уроку

І. Вступна частина.

Слайд1. Емоційне налаштування.

Продзвенів уже дзвінок,

починається урок.

Приготуйте без мороки

Все, що треба до уроку.

Книжку, зошит, ручку, олівці.

Приготувались?

Молодці!

Все у нас уже на місці,

залишилось тільки сісти!

Щоб урок пройшов не марно,

треба сісти рівно й гарно.

Не базікать на уроці,

як папуга чи сорока.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слайд2

Елементи кінезіології для настрою на уроці та підвищення розумової діяльності – вправа «Кулак – ребро - долоня»

C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\вправа кулак ребро долоня.jpg

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

На початку уроку у віршику звучали такі слова: «урок пройшов не марно»,

«не базікати»

  • Як по- іншому можна сказати «урок пройшов не марно»? (урок пройшов не даремно)
  • Що означає «не базікати»? (не говорити, не розмовляти)
  • Давайте пригадаємо , що ви вивчали на минулих уроках? Як називаються слова, що мають спільне значення? (Синоніми)

 

Слайд3   Гра “Знайдіть зайве слово”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 4  .Гра «Склади слова». Складіть слова із цеглинок ЛЕГО. Що ви можете сказати про складені слова? Якими ще словами можна доповнити цю групу?

 

 

 ІV. Повідомлення теми уроку.

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про слова, протилежні за значенням.

  як називаються ці слова, яку роль вони виконують у нашому мовленні.
             Вміти:
―знаходити в тексті ці слова;
―самостійно добирати та складати речення з ними.

 

Хвилинка каліграфії.

  • Запишіть тільки малі рукописні літери.

Л В а К н Ю Ф т У о н З Ч Б і П Р м Д и

-Прочитайте слово, яке утворилося . (антоніми).

 Отак і називають слова протилежні за значенням

- Запишіть його дотримуючись правил з’єднання літер.

Лінгвістична казка про антоніми.

Це було дивне місто.  На ньому виднілися розкішні палаци й убогі хатки, росли високі дерева й низенькі кущі. Тут жили люди бідні й багаті, сумні й веселі, добрі й злі.

Жили на одній вулиці по сусідству два хлопчики. І хоч однакові імена мали Антони, були вони зовсім різні. Один низький, інший високий, один до­брий, інший злий, один щедрий, інший скупий. Виросли Антони і вирішили подорожувати. Той пішов на південь, а той — на північ. А коли прощалися, один плакав, а інший — сміявся. Не судилося Антонам повернутися в рідне село, і в. пам’ять про них люди стали називати протилежні слова — антоніма­ми.

Фізкультхвилинка з цеглинками  ЛЕГО

Кольорова руханка

Час виконання:5-10 хвилин.

Діти вчаться: бути уважними, утримувати інформацію в пам’яті, самоконтролю.

Порада :

- Ви можете записати/ намалювати на дошці чи плакаті рухи, які відпо­відають певним кольорам. Таким чином діти швидше запам’ятають, які рухи потрібно виконувати.

Основні завдання:

1. Кожна дитина обирає по 2-3 цеглинки різного кольору.

2. За кожним кольором діти разом з педаго­гом закріплюють певний рух (плескати, ска­кати, тупати, крутитися тощо).

З. Педагог або дитина називає колір. Діти, які мають цеглинку названого кольору, викону­ють відповідний рух.

 

V. Вивчення нового матеріалу.

.Колективна робота Вправа 1. Знайди серед поданих слів синоніми і запиши їх парами.

C:\Documents and Settings\Администратор\Рабочий стол\001.png Проведи дослідження.

      Перевір себе за правилом.

 

Слайд 5

 

 

Робота в групах

  • Об’єднання в групи

Учні  об’єднуються в групи з однаковим зображенням на своїх картках (дерево, кущ, квітка, трава).

C:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\mdc\БИТЫ\не загруженные\golden eyes\d0bdd0b0-d0b3d0bed0bbd0bed0b2d0bdd183.png 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\mdc\БИТЫ\не загруженные\golden eyes\скачанные файлы.jpg 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\mdc\БИТЫ\не загруженные\golden eyes\images (1).jpg 

 

 

 

 

 

C:\Documents and Settings\User\Рабочий стол\mdc\БИТЫ\не загруженные\golden eyes\скачанные файлы (1).jpg 

 

 

 

 

 

 

Вправа 2 у підручнику .

 Спиши текст, замінивши слова, що в дужках, антонімами. Поміркуй, чому Закарпаття і Ужгород мають такі назви.

     

Закарпаття —частина України, розташована за Головним Карпатським хребтом.

Ужгород —місто на річці Уж в Закарпатській області України, біля підніжжя Карпат.

Вправа 4 у підручнику. Прочитайте  легенду.

.Словникова робота та бесіда за змістом легенди.

VІ. Заключна частина.

Гра  у русі

«Знайди свою пару»

Обладнання: картки зі словами.

Завдання: утворити антонімічні пари слів, скласти з ними питальні речення.

Хід гри: дівчаткам роздаються слова з лівого стовпчика, хлопчикам – з правого. Діти шукають і утворюють антонімічні пари, складають з ними речення.

Матеріал для гри:

 

Місяць

Ранок

Добро

Перемога

Горе

Сльози

Закінчення

Холод

Темрява

Радість

Поразка

Сонце

Зло

Вечір

Сміх

Світло

Спека

Початок

 

 

 

 

Слайд 6. Самостійна робота на картках

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІ І. Підсумок уроку

 

КУБИК БЛУМА

- назви антонім до слова …

- придумай до нього ще антонім

- поясни які слова називають антонімами?

- запропонуй ще одну пару антонімів

- чому їх так назвали за казкою?

- поділись прислів’ям в якому є протилежне значення

Слайд 7

Рефлексія.

Рефлексія. Вправа «Пірамідка настрою»

Домашнє завдання.

 Пояснення домашнього завдання.

Підручник с.30, вправа 7.

Прочитай текст і спиши. Підкресли антоніми.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.3
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Медведева Диана
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
4 жовтня 2021
Переглядів
1479
Оцінка розробки
4.3 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку