Даний урок має на меті формування в учнів 4 класу поняття про прислівники - антоніми, вміння визначати іх у тесті, самостійно добирати. урок побудовано відповідно до вимог, матеріал цікавий, різноманітний, містить елементи інтеграції.
Урок української мови у 4 класі
Тема. Спостереження за роллю у мовленні прислівників – антонімів.
Мета: ознайомити учнів з прислівниками – антонімами, вчити спостерігати за їх роллю у тексті; розвивати вміння добирати прислівники-антоніми й використовувати їх у реченнях, текстах; виховувати правила поведінки у громадському транспорті.
Обладнання: малюнки на тему «В автобусі», набір речень для зорового диктанту, прислів’я, фразеологізми, загадки.
Хід уроку
І.Організація класу до уроку
Стали, діти, всі рівненько
Посміхнулися гарненько
Настрій на урок взяли
Працювати почали
ІІ. Актуалізація опорних знань
Девіз уроку:
Душу і серце в роботу вклади
Кожну хвилинку в труді бережи
2. Зоровий диктант
Хто вранці плаче, той увечері сміється. У червні на полі густо, а в коморі пусто. Буде погода: насподі болото, а зверху вода.
1 – підкреслити прислівники,
2 – підкреслити і поставити питання
3 - визначити розряди прислівників за значенням
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Вивчення нового матеріалу
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
у |
з |
д |
а |
с |
е |
р |
к |
п |
5967631 22431
__________ _________________
2. Каліграфічна хвилинка.
Зз ере ад ду
Трамвай треба обходити спереду, а автобус і тролейбус – ззаду.
3.Розвиток мовлення.
Поради.
Фізкультхвилинка.
Руки сторону та вгору –
Всі навшпиньки піднялись.
Підніми голівку вгору
Й на долоньки подивись.
Руки в сторони розводим,
Опускаєм плавно вниз,
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз присіли – руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали.
Нахил вліво – раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.
Ось розминці вже кінець.
Хто старався – молодець!
-Хто запам’ятав, які прислівники-антоніми звучали у фізкультхвилинці?
V. Закріплення вивченого
1. Творча робота
1 група – дібрати антоніми до слів
Вгору - холодно –
Далеко - високо –
Мілко - голосно -
Погано - рідко –
Ясно - вузько –
2 група – з’єднати ліву та праву частини речень, підкреслити прислівники. Одне речення на вибір поширити другорядними членами
Письменний бачить поночі більше сьогодні від’їхав.
Вчора приїхав сідає низько.
Розмовляє весело як неписьменний удень.
Летить високо дивиться сумно.
3 група – замініть фразеологічні звороти синонімічними прислівниками, а потім до них підберіть антоніми.
Знає, як свої п’ять пальців повільно ____________
Дав, як кіт наплакав добре _____________
Працює, як сонна муха темно _____________
Надворі, хоч в око стрельни мало ______________
Перевірка: 1 група – вивісити слова на дошці;
2 група – зачитують речення, називають прислівники;
3 група – перевіряємо з дошки.
2. Самостійна робота (за текстом вправи 179)
3. Розгадування кросворда
VІ. Домашнє завдання. 1 група – вправа 181,
2 група – Вправа 195 ( за посібником)
VІІ. Підсумок уроку.
Ось і уроку кінець
Хто працював, той молодець!
Що сподобалось вам, поділіться вдома.
Що сумним було, пожалійтесь вдома.
Всі дружні і активні були весь час ,
Хороші оцінки чекають на вас.